Miestas

Ragina patikrinti vaikus dėl tuberkuliozės

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie SAM Kauno departamento specialistai, atsižvelgdami į rekordiškai mažas tuberkulino mėginių atlikimo apimtis, primena apie galimybę nemokamai atlikti tuberkulino mėginius savo vaikams.

Tuberkuliozė – viena iš plačiausiai  pasaulyje paplitusių infekcinių ligų, savalaikė ligos diagnostika ir tinkamas gydymas lieka vienu iš aktualiausių medicinos uždavinių, siekiant sėkmingos tuberkuliozės kontrolės. Lietuvoje sergamumas tuberkulioze yra bene didžiausias Europoje. Siekiant išsiaiškinti vaikų užsikrėtimą tuberkulioze Lietuvoje, teisės aktų nustatyta tvarka atliekami tuberkulino mėginiai 7 metų amžiaus ir rizikos grupių vaikams.

Tuberkulino mėginiai  atliekami vieną kartą visiems vaikams  nuo 7 m. iki 7 m. 11 mėn. 29 d. Jeigu vaikas priskirtas rizikos grupei (turėjęs kontaktą su sergančiu tuberkulioze, nevakcinuotas nuo tuberkuliozės, dažai serga peršalimo ligomis, lėtinėmis ligomis ir t.t.) tuberkulino mėginiai turi būti atliekami vieną kartą metuose, nepriklausomai nuo vaiko amžiaus. Dėl tuberkulino mėginių atlikimo turite kreiptis į savo vaiko šeimos gydytoją. 

Kas yra tuberkulino mėginys?

Tuberkulino odos testas yra tyrimas, kurį paskiria šeimos gydytojas, siekiant išsiaiškinti, ar jūsų vaikas turėjo sąlyti su tuberkuliozės sukėlėju. Testo metu į odą suleidžiamas tuberkulinas ir stebima odos reakcija 2-3  paras po testo atlikimo. Tuberkulino įšvirkštimo vietoje gali atsirasti patinimas. Išmatavus patinimo diametrą po 2-3 parų nustatoma, ar testas teigiamas, ar neigimas. Teigimas testas paprastai reiškia, kad vaikas gali būti infekuotas tuberkuliozės ligą sukeliančiomis bakterijomis. Teigiamas tuberkulino testas negali pasakyti, kiek laiko Jūsų vaikas yra užsikrėtęs tuberkuliozės bakterijomis (latentinė forma – bakterijos organizme nesidaugina, paprastai gydymas netaikomas), bei ar serga aktyvia tuberkulioze (bakterijos organizme dauginasi, taikomas gydymas), kuri gali būti perduodama kitiems. Esant teigiamiems tuberkulino testo mėginiams šeimos gydytojas nukreips gydytojo pulmonologo konsultacijai, siekiant patikslinti tuberkulino testo rezultatus, gydytojas pulmonologas įvertinęs visas kontraindikacijas, kurios gali lemti klaidingai teigiamą tuberkulino testą arba atlikęs papildomus tyrimus, jums suteiks rekomendacijas arba informaciją dėl tolimesnių veiksmų.

Kaip užsikrečiama tuberkuliozės sukėlėjais?

Pagrindinis tuberkuliozės užsikrėtimo šaltinis yra žmogus, kuris serga atvira plaučių tuberkuliozės forma. Tuberkuliozės bakterijos patenka į aplinkos orą, kai plaučių tuberkulioze sergantis žmogus kalba, kosėja ar čiaudi. Bakterijos ore gali išlikti kelias valandas, priklausomai nuo aplinkos sąlygų. Žmogus, įkvėpęs bakterijomis užteršto oro, gali užsikrėsti. Ne visi užsikrėtę žmonės suserga tuberkulioze. Tai priklauso nuo sąlyčio tipo, trukmės ir nuo individualios asmens imuninės sistemos būklės: kaip ji pajėgi susidoroti su patekusiu į organizmą ligos sukėlėju. Didžiausia tikimybė užsikrėsti esant uždaroje, blogai vėdinamoje patalpoje bei susibūrimų vietose ir tik tada kai yra atvira plaučių tuberkulioze sergantis asmuo. Nustatyta, kad tik dalis (5-10 proc.) užsikrėtusių (latentinė forma) asmenų gali susirgti arba suserga tuberkulioze per visą savo gyvenimą, iš jų pusė atvejų per 1-2 metus po užsikrėtimo.

Tuberkulino mėginių atlikimo statistika Kauno apskrityje.

Stebima tuberkulino mėginių atlikimo mažėjimo tendencija. 2021 m. Kauno apskrityje tuberkulino mėginį turėjo atlikti 10 730 vaikų, tačiau tik pusei jų jis buvo atliktas. Tuo tarpu 2020 m. tuberkulino testas atliktas 57 proc. vaikų, o 2019 m. 67 proc. vaikų.

2021 m. buvo atlikti 5 377 tuberkulino mėginiai, iš jų 339 buvo teigiami (6,31 proc.) 2021 m. Kauno apskrityje daugiausiai vaikų, kuriems nustatyta teigiama tuberkulino reakcija buvo tarp vaikų, kurie bendravo su sergančiaisiais tuberkulioze – 42 proc.

Kauno apskrityje tiek 2021 m., tiek 2020 m. diagnozuota po tris tuberkuliozės atvejus vaikams. 2021 m. du atvejai Kauno mieste ir vienas Kėdainių rajone, 2020 m. du atvejai Kauno mieste ir vienas Raseinių rajone. 2019 m. buvo diagnozuoti 26 atvejai, iš jų 18 Kauno mieste, 6 Kėdainių ir po vieną Kauno ir Kaišiadorių rajonuose.

Parašykite komentarą