Mokymosi sistema 2
Švietimas

Praktika studijų metais: laiko gaišimas ar karjeros pradžia?

Sėkminga studijų programa yra neatsiejama nuo žinių pritaikymo realiame gyvenime bei verslo aplinkoje, todėl bene kiekvienas studentas turi atlikti praktiką įmonėje, kurios veikla siejasi su studijomis. Visgi dalis jaunų žmonių neįvertina, kokias galimybes tai gali atverti ir mano, kad praktika nepadės įgyti naudingų įgūdžių ar užmegzti karjeros galimybių.

Kad besimokantis būtų tinkamai pasirengęs atlikti konkrečius darbus, turėtų tvirtus praktinius įgūdžius ir galėtų konkuruoti nuolat kintančioje darbo rinkoje, mokymo procese svarbu skirti laiko praktiniams užsiėmimams.

„Baigiamųjų kursų studentai praktiką atlieka realioje darbo vietoje – įmonėse, įstaigose ar organizacijose. Nors daugelis vengia praktikos ir skuba patys įsilieti į darbo rinką, patirtis rodo, kad ji padidina galimybes gauti nuolatinį darbą ne tik įmonėje, kurioje buvo atliekama profesinė praktika, bet ir kitų rinkos dalyvių organizacijose”, – teigia Edita Smaidžiūnienė, Alytaus profesinio centro metodininkė.

Darbo pasiūlymą gavo iškart

Svarbiausias kriterijus renkantis atlikti praktikos vietą – studijų programos turinio ir įmonės, kurioje ji bus atliekama, atitikimas, nes daugeliui besimokančių tai pirmas kartas, bandant pritaikyti žinias realioje rinkoje.

Paulius Simonaitis, kasmet daug jaunų žmonių praktikai priimančio parduotuvių tinklo „MOKI VEŽI” darbuotojas, pasakoja, kad pradėdamas praktiką nesitikėjo, kad šioje įmonėje liks dirbti ir toliau, tačiau dabar skaičiuoja jau šeštus savo darbo čia metus.

„Į dabartinę savo darbovietę patekau visiškai neplanuotai – ketinau tapti autokrautuvo vairuotoju Vilniaus Jeruzalės darbo mokymo centre, vėliau išvažiuoti į užsienį. Įgijus šiek tiek įgūdžių paskambinau į „MOKI VEŽI” ir pasiteiravau apie galimybę atlikti praktiką, kad patobulinčiau savo sugebėjimus. Vėliau gavau pasiūlymą įsidarbinti ir čia likau, nebereikėjo ir užsienio”, – sako P. Simonaitis.

Jo teigimu, studijų metu pasirinkta praktika leidžia mokymo įstaigoje įgytas žinias pritaikyti atliekant realius darbus, o susiformavę įgūdžiai atveria daugiau karjeros galimybių. Žmogus pamato, kaip veikia verslas, formuoja savo komandinio darbo įgūdžius, pirmąsyk įsilieja į profesinį kolektyvą bei stiprina savo atsakomybės jausmą. Pastebima, kad dalis studentų į „MOKI VEŽI” ateina atlikti savanorišką praktiką ir savo žinias gilina dar net neatėjus privalomos universitetinės ar profesinės praktikos laikui.

Per darbo „MOKI VEŽI” metus P. Simonaitis dukart kilo pareigose: po dviejų savaičių praktikos jis gavo pasiūlymą dirbti sandėlininku, po pusantrų metų tapo parduotuvės vadybininku, o visai neseniai jį paaukštino iki didmeninės prekybos vadybininko pareigų – tapo atsakingu už sandorius su juridiniais asmenimis.

Praplečia studijų metu įgytas žinias

Tinkamoje vietoje pasirinkta studijų praktika gali suteikti papildomų žinių, reikalingų norint toliau įsitvirtinti darbo rinkoje ar ieškant darbovietės, kuri sietųsi su pasirinktomis studijomis. Kai kurie kalbinti darbuotojai teigė, kad praktikos metu išmoko daugiau, nei studijų metu.

„Atliekama praktika visuomet turėtų būti sinergijoje su studijų programa, tačiau būna visko. Galiu drąsiai teigti, kad darbo rinkai reikalingų žinių įgijau daugiau praktikos metu, o ne studijų. Nors visuomet domėjausi skaičiais, studijavau finansus, tačiau tik atėjusi atlikti praktiką į „MOKI VEŽI” pamačiau kaip išties veikia buhalterija ir finansų valdymas. Supratau, kad studijos tinkamai manęs neparuošė, nors sekėsi labai gerai”, – pasakoja Aušrinė Zeleckytė, „MOKI VEŽI” pirkimo vadybininko asistentė.

A. Zeleckytė taip pat prideda, kad praktika – efektyvus būdas atskleisti savo turimą profesinį potencialą pirmoje darbinėje aplinkoje. Taip besimokantiems neretai atsiveria proga ne tik atlikti mokymo įstaigos suformuotas praktikos užduotis, bet ir įsitvirtinti pačioje įmonėje. Per keletą metų ši tendencija išryškėjo ir „MOKI VEŽI”, tad šiuo metu didžioji dalis praktikantų gauna darbo pasiūlymus ir pasilieka dirbti įmonėje.

„Profesinės karjeros pradžioje susirasti darbą, neturint patirties, jaunam žmogui yra labai sunku ir tą akivaizdžiai parodo jaunimo nedarbo lygis Lietuvoje. Dar sunkiau – rasti darbą, kuris atitiktų tiek lavintus profesinius įgūdžius, tiek ir asmeninius poreikius. Geras pasirodymas praktikos metu gali palengvinti sunkią neseniai suaugusio žmogaus asmeninio gyvenimo pradžią. Taip atsitiko man, nors net negalvojau, kad man kas nors pasiūlys likti įmonėje”, – sako pašnekovė.

Parašykite komentarą