Augaliniai pusryciai
Naudinga žinoti

Prabėgo pirmoji augalinio sausio savaitė: kaip dalyviams sekėsi ruoštis iššūkiui ir ką jie valgo pusryčiams?

Jau dešimtą kartą pasaulyje vykstančio augalinio sausio mėnesio iššūkio bendruomenė Lietuvoje auga. Žmonių, pasiryžusių išbandyti aplinkai palankesnę mitybą, kur kas daugiau nei pernai, o dalyviai socialiniuose tinkluose aktyviai dalijasi savo įspūdžiais. Kokius augalinės kilmės produktus ir patiekalus jie ruošia, kokių skonių jau spėjo pasiilgti bei kuo juos pakeičia, pasakoja visuotinių mitybos pokyčių siekianti organizacija „Gyvi gali“ ir prekybos tinklas „Lidl“.

Augalinio sausio – pasaulyje geriau žinomo, kaip „Veganuary“, o „Lidl“ dar vadinamo „Augalausiu“ – iššūkis kviečia visuomenę metus pradėti mėnesį vartojant tik augalinės kilmės maistą. Iššūkio sumanytojai ir prie kampanijos prisidedantys verslai, įžymybės, nevyriausybinės organizacijos tokiu būdu siekia paskatinti kuo daugiau žmonių prisidėti prie aplinkos saugojimo, gyvūnų gerovės ir sveikesnio gyvenimo būdo.

Šiemet Lietuvoje imtis šio iššūkio skatina prekybos tinklas „Lidl“ ir visuotinių mitybos pokyčių siekianti organizacija „Gyvi gali“.

„Vien mūsų platformoje „Nori gali“ šiemet prie iššūkio prisijungė 4,2 tūkst. dalyvių – tai 40 proc. daugiau, lyginant su pernai. Tikėtina, kad tikrieji skaičiai yra didesni, nes daug kas imasi iššūkio savarankiškai, nesiregistruodami prie mūsų platformos. Tai rodo, kad susidomėjimas augaline mityba kasmet tik auga – iššūkiui skirtuose socialinių tinklų kanaluose dalyviai dalijasi ruošiamų patiekalų nuotraukomis, patarimais, mėgstamiausiais produktais ir patiekalais“, – pasakoja Meda Šermukšnė, „Gyvi gali“ vadovė.

Pasiruošimas „Augalausio“ iššūkiui

Skatinant augalinę mitybą, prie „Veganuary“ prisijungė ir „Lidl Lietuva“ komanda, kuri iššūkiui pradėjo ruoštis dar lapkričio–gruodžio mėnesiais. Toks sprendimas leido naujus mitybos pokyčius pasitikti ramiau ir nesiblaškyti parduotuvėje, pasakoja Dovilė Ibianskaitė, įmonės produktų ir nuomonės lyderių rinkodaros specialistė.

„Iššūkiui labiausiai ruošiausi morališkai, nors dar iki jo buvau pradėjusi mažinti vartojamos mėsos bei pieno kiekį, juos pakeisdama augalinės kilmės produktais. Visgi, jaustis užtikrinčiau padėjo ir pokalbiai su aplinkiniais, prie iššūkio prisijungusios kolegės, su kuriomis diskutavome, kokie produktai yra augalinės kilmės, kokie ne. Dėl to eidama apsipirkti, tiksliai žinojau, ką noriu įsigyti. Taip pirkinių krepšelyje atsirado daugiau ankštinių daržovių, kruopų, riešutų, jau spėjau išbandyti augalinį sūrį, įvairias mėsos alternatyvas. Dabar taip besimaitindama, didelio skirtumo nejaučiu, mėsos ar pieno produktų visiškai netrūksta“, – įspūdžiais dalijasi D. Ibianskaitė.

Rasa Didjurgytė, „Lidl Lietuva“ socialinės atsakomybės konsultantė pasakoja, kad įvairių augalinių produktų ir patiekalų ji buvo bandžiusi dar iki prasidedant iššūkiui, tačiau neslepia, jog iššūkis reikalauja pasiruošimo.

„Ruošdamasi iššūkiui įsigijau įvairių produktų: šaldytos sojos, falafelių, virtinukų su daržovėmis, taip pat kelių rūšių tofu, konservuotų pomidorų ir kokosų „pieno“, puikiai tinkančių troškiniams, bei šviežių daržovių ir grybų. Nors augalinių patiekalų receptų yra daug ir juos pagaminti nėra sudėtinga, tačiau mitybą už namų ribų tenka suplanuoti iš anksto. Pavyzdžiui, į darbą turiu atsinešti savo pasigamintus pietus, nes šalia esančiose kavinėse augalinių patiekalų praktiškai nėra. Taip pat reikia pasirūpinti ir tinkamais užkandžiais, vaisiais, riešutais, nes kolegų siūlomi saldumynai dažnai netinka“, – pažymi R. Didjurgytė.

Augalinio sausio iššūkį priėmė ir „Lidl Lietuva“ rinkodaros specialistė Roberta Musteikytė, kuri pasakoja, kad išgirdusi apie „Veganuary“, pirmiausia norėjo atsisakyti tik mėsos ir išbandyti vegetarišką mitybą. Nepaisant to, ji nesunkiai atsisakė visų gyvūninės kilmės maisto produktų ir atrado daugybę skanių augalinių alternatyvų.

„Gamindama daug improvizuoju, todėl gana lengvai pavyko įprastus produktus pakeisti augaliniais. Pavyzdžiui, puikiai pažįstamame blynų recepte kiaušinius pakeitusi gerai prinokusiu bananu didelio skonio skirtumo nepajaučiau“, – sako R. Musteikytė.

Ką „Veganuary“ iššūkio dalyviai valgo pusryčiams?

„Gyvi gali“ vadovė pasakoja, kad visuomenėje dar gajus stereotipas, jog pasirinkus augalinę mitybą, valgiaraštis gerokai susiaurėja. Tiesa ta, kad dažną žmogų augalinių patiekalų įvairovė nemenkai nustebina, o pusryčiams, pietums ar vakarienei galima ir toliau valgyti savo pamėgtus valgius, tik jiems paruošti reikia augalinių ingredientų.

„Pavyzdžiui, sotiems pusryčiams, maistingai ir greitai dienos pradžiai ypač tinka vaisių bei uogų glotnučiai, organizmą skaidulomis ir baltymais praturtina vandenyje ar augaliniame piene virtos visų grūdo dalių košės. O blynus, sumuštinius ar skrebučius galima paruošti ir pagardinti tiek saldžiais, tiek sūriais augaliniais ingredientais. Tiesa, dažnas dalyvis iššūkio pradžioje pasigenda kiaušinių, tačiau tikrai yra kuo šį ingredientą pakeisti“, – sako M. Šermukšnė.

Pasak jos, kaip augalinė alternatyva kiaušiniams tiek pusryčių, tiek kituose kepiniuose gali būti naudojami malti linų sėmenys ar konservuotų avinžirnių skystis (akvafaba). Jeigu pasiilgstama tradicinės kiaušinienės, galima pasigaminti „tofinienę“. Jai paruošti reikia mažais gabaliukais sutrupinti tofu, pagardinti prieskoniais, žalumynais, daržovėmis ar grybais ir apkepti. Iš tofu iššūkio dalyviai ir „Gyvi gali“ komandos nariai mėgsta gaminti augalinę varškėtukų versiją.

Prie iššūkio prisijungusios „Lidl Lietuva“ komandos narės priduria, kad dalies visavalgių pamėgtų pusryčių produktų jos taip pat nepasigenda. Pavyzdžiui, sumuštiniams gaminti reikalingus gyvūninės kilmės sviestą ir sūrį sėkmingai pakeičia augaliniai produktai, dažniau naudojamas ir avokadas, pusryčiams gaminamos įvairios košės su granola dribsniais bei vaisiais.

„Turėdama daugiau laisvo laiko ryte, pusryčiams išsiverdu avižinės košės, o jeigu žinau, kad nespėsiu to padaryti, ją pasiruošiu iš vakaro. Į indelį subertus dribsnius užpilu augaliniu pienu, įdedu žiupsnelį druskos, ispaninio šalavijo sėklų, įpilu šiek tiek klevų sirupo, viską išmaišau ir palieku nakčiai šaldytuve. Ryte belieka ant viršaus užbarstyti riešutų, uogų, pjaustyto banano ar kitų vaisių. Jeigu saldžių pusryčių nesinori, valgau šviesią daržovinę duoną su sėklomis, humusu ir pjaustytomis daržovėmis arba ant duonos riekelės paprasčiausiai užsitepu naminės gvakamolės“, – pasakoja R. Didjurgytė.

Daugiau informacijos apie „Augalausį“ ir daugybę augalinių patiekalų receptų galima rasti čia.

Augaliniai bananų blyneliai

Recepto autoriai – „22 Challenge“ komanda

Jums reikės: 1 prinokusio banano, 50 g riešutų sviesto, 100 g kvietinių miltų, pusės šaukštelio kepimo miltelių, 2 šaukštų klevų sirupo (galima naudoti ir agavų ar kt.), 150 ml sojų ar migdolų „pieno“, 1 šaukšto neutralaus skonio aliejaus kepimui.

Gaminimo eiga: dubenėlyje sutrinkite bananą šakute ir sumaišykite su riešutų sviestu bei klevų sirupu, sudėkite miltus ir kepimo miltelius, gerai išmaišykite. Tuomet supilkite pasirinkto skonio augalinį „pieną“ ir vėl maišykite, kol pasidarys vientisa masė. Keptuvėje ant viryklės įkaitinkite aliejų, šaukštu semkite tešlą ir kepkite blynus (apie 2 šauktus tešlos kiekvienam blynui). Kepkite blyną apie 2–3 min. arba tol, kol paviršiuje atsiras skylutės, tada apverskite ir kepkite dar keletą minučių, patiekite su šokoladu, riešutų sviestu, uogiene ar vaisiais. Skanaus!

Granola su apelsinais ir šokoladu

Recepto autorė – prie „Gyvi gali“ kampanijos „Nori gali“ prisijungusi Aistė (@plantasticblondie)

Jums reikės: 4 puodelių stambių avižų dribsnių, pusės puodelio klevų sirupo, 3 didelių apelsinų (reikės nutarkuotos žievelės), 4 šaukštų kokosų aliejaus, 1 šaukštelio cinamono, 1 šaukštelio vanilės esencijos, žiupsnelio druskos, 100 g veganiško juodojo šokolado (ne mažiau nei 70 proc. kakavos).

Gaminimo eiga: į dubenį supilkite avižas, suberkite cinamoną ir druską bei sumaišykite, nedideliame puode ant viryklės (ar mikrobangų krosnelėje) pašildykite kokosų aliejų su klevų sirupu, vanile ir nutarkuotomis apelsinų žievelėmis. Skystus ingredientus gerai sumaišykite su sausais, dėkite ant kepimo popieriumi išklotos kepimo skardos ir tolygiai paskirstykite. Kepkite įkaitintoje orkaitėje su ventiliatoriaus funkcija 185 laipsnių temperatūroje apie 20 minučių, tuomet išimkite, permaišykite ir vėl kepkite tiek pat laiko. Leiskite granolos dribsniams pilnai atvėsti ir apibarstykite juos smulkiai supjaustytu šokoladu, gerai išmaišykite, laikykite sandariame bei sausame inde, suvartokite per porą savaičių. Skanaus!

Parašykite komentarą