vaiku saugumas internete
Naudinga žinoti

Po svarstymo pritarta Darbo kodekso pataisoms, leisiančioms lengviau derinti darbo ir šeimos poreikius

Seimas po svarstymo pritarė Darbo kodekso pataisoms, kurios leistų paprasčiau derinti šeiminius ar asmeninius poreikius su darbo įsipareigojimais.

Viena iš svarbiausių planuojamų naujovių – papildomos poilsio dienos suteikimas vieną vaiką iki 12 metų auginantiems darbuotojams. Pagal projektą, šiems darbuotojams nuo rugpjūčio 1 d. būtų suteikiama viena papildoma poilsio diena per tris mėnesius (arba sutrumpinamas darbo laikas 8 valandomis per tris mėnesius). Be to, dvi dienos per mėnesį (arba sutrumpinamas darbo laikas 4 valandomis per savaitę) būtų suteikiamos darbuotojams, auginantiems du vaikus iki 12 metų, kai vienas arba abu vaikai yra neįgalūs.

Šiuo metu darbuotojams, auginantiems neįgalų vaiką iki 18 metų arba du vaikus iki 12 metų, suteikiama viena papildoma poilsio diena per mėnesį (arba sutrumpinamas darbo laikas dviem valandomis per savaitę), o auginantiems tris ir daugiau vaikų iki 12 metų – dvi dienos per mėnesį (arba sutrumpinamas darbo laikas 4 valandomis per savaitę).

Svarstomomis pataisomis siekiama sudaryti galimybę dirbti ne visą darbo laiką darbuotojui, slaugančiam šeimos narį ar kartu su juo gyvenantį artimąjį. Tokia pat teisė būtų suteikta ir darbuotojams, auginantiems vaikus iki 8 metų (šiuo metu tai galioja tik auginantiems vaikus iki 3 metų).

Darbo kodekse numatoma nustatyti, kad darbdavys privalo tenkinti darbuotojo prašymą dirbti nuotoliniu būdu to pareikalavus nėščiai, neseniai pagimdžiusiai ar krūtimi maitinančiai darbuotojai, darbuotojui, auginančiam vaiką iki 8 metų, ir darbuotojui, vienam auginančiam vaiką iki 14 metų arba neįgalų vaiką iki 18 metų, darbuotojui pateikus prašymą, pagrįstą sveikatos priežiūros įstaigos išvada apie jo sveikatos būklę arba būtinybe slaugyti šeimos narį ar kartu su juo gyvenantį asmenį, jeigu jis neįrodo, kad dėl gamybinio būtinumo ar darbo organizavimo ypatumų tai sukeltų per dideles sąnaudas. Šiems išvardytiems darbuotojams taip pat būtų sudarytos galimybės dirbti jų pageidaujamu darbo laiko režimu.

Darbo kodekse ketinama įtvirtinti galimybę suteikti nemokamas atostogas ne tik slaugant sergantį šeimos narį, bet ir kartu su darbuotoju gyvenantį asmenį. Pagal svarstomas naujas nuostatas, darbdavys taip pat privalėtų suteikti nemokamą laisvą laiką darbuotojui, jeigu jo prašymas susijęs su skubiomis šeiminėmis priežastimis, pvz., liga ar nelaimingu atsitikimu, kai darbuotojas privalo tiesiogiai dalyvauti.

Pataisomis taip pat siekiama įtvirtinti nuostatą, kad darbo sutartis negali būti nutraukta darbdavio valia dėl to, kad darbuotojas naudojasi ar naudojosi Darbo kodekse numatytomis garantijomis.

Po svarstymo šiems Darbo kodekso pakeitimams (projektas Nr. XIVP-1438(2) ES) pritarta bendru sutarimu. Tam, kad naujos nuostatos būtų priimtos, Seimas turės balsuoti dar kartą.

Parašykite komentarą