Vygintas Kaikaris
Žmonės

Plastikos chirurgas V.Kaikaris atskleidė neįtikėtiną istoriją apie savo tėtį: „Jis visiems buvo autoritetas“

Kauno centre įkurtas Lietuvos medicinos ir farmacijos istorijos muziejus kasdien kviečia lankytojus į vaistų karalystę bei atveria slapčiausias vaistinių kerteles. Jo įkūrėjas ir puoselėtojas ilgus metus buvo garsus farmacininkas Alfonsas Kaikaris, kurį geru žodžiu mini ne tik jo bendraminčiai, kolegos, bet ir sūnus, žinomas Lietuvos plastikos chirurgas Vygintas Kaikaris.

Šį sekmadienį TV8 medicinos laidoje „Sveikatos medis“ plastikos chirurgas papasakos neeilinę istoriją apie vieną brangiausių jam žmonių – jau amžiną atilsį savo tėtį, garsų farmacininką Alfonsą Kaikarį.

„Tėvų pavyzdys vaikams yra labai svarbus ir manau, kiekviena šeima susikuria savo vertybes, kuriose tas vaikas auga. Nors tėčio jau nebėra šalia, tačiau mano prisiminimuose jis yra labai garbinga asmenybė“, – šį sekmadienį laidoje atviraus med. m. dr. Vygintas Kaikaris.

Žinomas plastikos chirurgas pasakoja, jog dar mokydamasis mokykloje tvirtai žinojo norintis tapti gydytoju ir į farmaciją, tėvo keliu, nežengsiantis. Tai gal šiek tiek ir liūdino Alfonsą Kaikarį, tačiau Vygintas mano pasirinkęs teisingą sprendimą.

„Tiek tėtis, tiek senelis buvo provizoriai, turėjo savo vaistinę, buvo gabūs farmacininkai. Puikiai prisimenu ir savo pokalbius su tėvu, kuo aš būsiu ar norėčiau būti užaugęs, bet nuo aštuntos klasės aš jau žinojau, kad būsiu gydytojas. Tėvas kartais ragindavo tapti vaistininku, pratęsti šeimos tradiciją, tačiau niekada nemačiau savęs tame, mačiau save gydytoju. Jeigu man reikėtų rinktis vėl, aš tikrai nebūčiau trečios kartos vaistininkas, o vis tiek tapčiau chirurgu“, – atviraus V. Kaikaris.

Pats būdamas tėčiu Vygintas sako suprantantis, jog vaikai patys turi atrasti savo gyvenimo kelią. Tačiau jis tikina, jog tėvo pavyzdys jam buvo įkvepiantis ir nepaisant to, kad jo ir tėvo darbo pobūdis skirtingas, juos vienija didelė meilė pasirinktai profesijai.

„Dabar, kai pats turiu dukrą, man yra žymiai sunkiau žiūrėti į tai, kaip ji ieško savęs. Tačiau kaip aš visada sakau, jog jeigu tu esi savo kelyje, visos durys atsidarys itin lengvai. Jeigu tenka tas duris spardyti ir į jas daužytis, reikia pagalvot, ar tikrai esi teisingame kelyje“, – išmintimi dalinsis plastikos chirurgas.

1975 metais šalia Kauno Rotušės įkurtas Lietuvos medicinos ir farmacijos istorijos muziejus saugo didelę ir su meile kauptą Alfonso Kaikario kolekciją. Pasak šiandieninio muziejaus vadovo Tauro Meko, A. Kaikaris gebėdavo tiksliai ir nuodugniai papasakoti kiekvieno eksponato istoriją, kaip jis būdavo naudojamas ir koks žmogus jį padovanojo, todėl tokio didumo muziejus, sukurtas su didžiule meile, yra tik Alfonso Kaikario nuopelnas.

„Farmacijos muziejų yra visame pasaulyje, tačiau šio pagrindinė idėja buvo parodyti tikrąją vaistinę – atkurti jos patalpas, supažindinti su vaistinės struktūra: oficina, koktorija, vaistingųjų medžiagų atsargų kambariu, laboratorija, net rūsiu. Čia sukauptas didelis vertingas archyvas, veikia turtinga biblioteka“, – laidoje pasakos Lietuvos medicinos ir farmacijos muziejaus vadovas doc. dr. Tauras Mekas.

Vaistai, užkertantys kelią insultui

Neseniai vykusioje konferencijoje „Neurologijos klausimai ir atsakymai klinikinėje praktikoje 2020 metais“ gydytojai išsakė savo bendrą susirūpinimą Lietuvos gyventojų kraujagyslių būkle. Konferencijos dalyviai kalbėjo ir apie insultą, jo prevenciją bei gydymą vaistais.

Deja, gydytojai apgailestauja, jog tik 47% vyrų ir 53% moterų dalyvauja valstybės širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos programoje, kuri gali apsaugoti ir nuo širdies, ir nuo smegenų ligų.

„Kalbėdami apie kraujagyslių riziką, mes taip pat kalbam ir apie širdies infarktą, ir apie išeminį insultą, ir apie galūnių kraujagyslių ligas. Mūsų šalyje daug žmonių serga insultu todėl, kad nepakankamai dėmesio yra skiriama insulto rizikos veiksniams. Padidėjęs cholesterolio kiekis skatina kraujagyslių sienelių funkcijos blogėjimą, aterosklerozės vystymąsi bei trombozę, kas sukelia ir miokardo infarktą, ir išeminį insultą“, – laidoje teigs VUL Santaros klinikų Neurologijos centro gydytojas neurologas, Lietuvos neurologų asociacijos ir insulto asociacijos prezidentas med. m. dr. prof. Dalius Jatužis.

Insultas yra ūminis galvos ar nugaros smegenų kraujotakos sutrikimas, dėl kurio per kiekvieną minutę žūvą milijonai smegenų ląstelių – neuronų, kurie nebeatsistato. Išeminis insultas įvyksta užsikimšus kraujagyslei, o tai nutinka dėl vieno klastingiausio šios ligos provokatorių – padidinto cholesterolio.

„Kalbant apie cholesterolį, pacientai jaučiasi gerai, neturi jokių simptomų, bet yra įrodyta, kad padidėjusi jo koncentracija didina riziką, mirtingumą ir širdies bei kraujagyslių ligų sergamumą. Jeigu pacientas lankosi pas kardiologą, jam yra nustatyta arterinė hipertenzija ar padidėjusio arterinio kraujo spaudimo liga, jis turėtų labai sąžiningai gerti vaistus, kad sumažėtų spaudimas, nes šokinėjantis spaudimas yra dar vienas insulto rizikos veiksnys. Jeigu pacientas vaistus gers taip, kaip jam paskyrė gydytojas, tai galima tikėtis, kad sumažinsim to paciento insulto riziką“, – laidoje pasakos VUL Santaros klinikų Kardiologijos ir angiologijos centro gydytoja kardiologė doc. Jolita Badarienė.

Sustabdyti aterosklerozę, apsisaugoti nuo širdies infarkto ar insulto padeda lipidų kiekį mažinantys vaistai, kurie ne tik gydo dislepidemiją, bet ir teigiamai veikia kraujagyslių sieneles, daro jas ne tokias pažeidžiamas, slopina uždegimą, trombų formavimąsi. Vieni iš tokių yra statinų grupės vaistai.

„Tai nėra vien vaistai cholesteroliui mažinti. Tai yra vaistai turintys daugialypį kompleksinį poveikį. Jeigu žmogus yra patyręs išeminį insultą arba praeinantį išemijos priepuolį, statinus dažniausiai tenka skirti net ir esant normaliam ar nestipriai padidėjusiam cholesteroliui. Tai saugūs vaistai, tačiau kartais vartojantiems statinus gali skaudėti raumenis, tačiau visai nepagrįstas įsitikinimas, kad statinai žaloja kepenis ar trikdo pažinimo funkciją“, – teigs med. m. dr. prof. D. Jatužis.

Propolio nauda kovoje su virusais

Atsparumas įvairiems virusams ypač priklauso nuo imuninės sistemos, tad didžiulę prasmę šiuo klausimu turi apiterapija – gydymas ir profilaktika bičių produktais. Lietuva unikali būtent tuo, kad joje pagal specialius standartus gaminama daugiau kaip pusšimtis bičių produktų, kurie yra ne tik skanūs, bet ir kupini organizmui naudingų gydomųjų savybių.

„Meduje yra praktiškai viskas, kas yra nektare, kurį surenka bitės iš vaistingųjų medžiagų žiedų: tai ir mikroelementai, ir vitaminai, ir daug įvairiausių biologiškai aktyvių medžiagų. Mokslininkai nuo XX a. pab. bičių pikį, arba kitaip propolį, vadina ateities medicinos viltimi, nes jame yra viskas, ko reikia išsaugoti sveikai gyvybei ir viskas, ko reikia sunaikinti organizmo priešams, tame tarpe net ir vėžinėms ląstelėms“, – laidoje pasakos hab. dr. prof. Dalia Stasytytė-Bunevičienė.

Krepšininkai traumas gydosi šiuolaikiška enzimų terapija

Traumos dažnai neaplenkia aktyviai sportuojančių, bet jos gali tykoti ir itin kasdieniškoje aplinkoje. Nutikus nelaimingam atsitikimui, svarbu žinoti, kaip teisingai suteikti pirmąją pagalbą sau ir artimiesiems. Vienas iš moderniausių traumų gydymų būdų yra enzimų terapija, kuri padeda greičiau užgyti žaizdoms ir mažina skausmą.

„Gijimo metu dažniausiai stengiamės nenaudoti medikamentų, tačiau jeigu yra tinimas, hematomos, mėlynės, skausmas, to išvengti nepavyksta. Šiuo metu populiariausia yra enzimų terapija, kuomet naudojant enzimus sumažėja gijimo laikas, mažėja skausmas, jie organizme greičiau ardo trombus ir mes gauname norimą rezultatą daug greičiau“, – laidoje pasakos Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės gydytojas, reabilitologas Vytenis Trumpickas.

Kaip sustiprinti savo imuninę sistemą, ką svarbu žinoti apie traumų gydymą, kokie vaistai gali užkirsti kelią sudėtingoms kraujagyslių ligoms bei kokiais prisiminimais apie savo tėtį pasidalins plastikos chirurgas Vygintas Kaikaris – visą tai jau šį sekmadienį, 15 val. per TV8 televiziją.

Septintąjį sezoną skaičiuojanti medicinos laida „Sveikatos medis“ ir toliau džiugina savo žiūrovus nuoširdžiomis ir jautriomis padėkomis gydytojams tiesiai iš pacientų lūpų, dalina patarimus, kaip užkirsti kelią klastingoms ligoms, pažindina su naujausiais pasiekimais medicinoje ir atsako į visiems rūpimus klausimus apie sveikatą.

„Sveikatos medis“ – tai laida, nestokojanti svarbiausių medicinos aktualijų bei patarimų, jautrių ir abejingų nepaliekančių gyvenimiškų istorijų tiek iš gydytojų, tiek iš pacientų lūpų.

Medicinos laida „Sveikatos medis“, kurioje susivienijo ilgametė gydytojos Irenos Pivoriūnienės patirtis ir prodiuserės, laidų kūrėjos Vaidos Skaisgirės jaunatviškas veržlumas – sekmadieniais, 15 val. per TV8!

Parašykite komentarą