gripo skiepai 80408181 e1587059821208
Naudinga žinoti

Pavasarį nepamirškite skiepų nuo stabligės

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Kauno departamentas primena, kad šylant orams reikėtų pasitikrinti savo skiepijimus nuo stabligės, o esant poreikiui juos atnaujinti. Visi suaugusieji asmenys nuo 26 m. amžiaus turi galimybę vieną kartą per 10 metų pasiskiepyti difterijos ir stabligės vakcina valstybės biudžeto lėšomis.

Suaugusiems rekomenduotina skiepytis kas dešimtį metų

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Kauno departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus patarėja Kristina Rudžinskaitė primena, kad persirgus stablige ir pasveikus, natūralus imunitetas nesusidaro, todėl svarbu atminti, kad efektyviausia priemonė, padedanti apsisaugoti nuo šios pavojingos ligos, yra skiepai.

Jau dešimt metų visi suaugusieji (26 m. ir vyresni) difterijos ir stabligės vakcina skiepijami valstybės biudžeto lėšomis. Asmenims, kurie nežino savo skiepijimų būklės, viena difterijos ir stabligės vakcinos dozė yra būtina. Tiems, kurie paskutinį kartą nuo stabligės skiepijosi 2009 ar 2010 m., vėl reikėtų pasiskiepyti. Dėl neskiepytų asmenų pirminės vakcinacijos poreikio sprendžia šeimos gydytojas.

Vaikai, jeigu jie yra skiepijami pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių, nuo stabligės apsaugomi jau nuo 2 mėnesių amžiaus. Pirminę imunizaciją sudaro 3 vakcinos dozės: 2, 4 ir 6 mėn. Pirmoji revakcinacija vaikams skiriama 18 mėn., po to 6–7 m. amžiaus vaikai paskiepijami prieš mokyklą. Paskutinė vaikystės dozė skiriama 15–16 m.

Menkas susižeidimas nešvariu daiktu gali tapti stabligės priežastimi

Stabligė – ūmi infekcinė liga, kurią sukelia Clostridium tetani išskiriamas toksinas. Ši bakterija auga anaerobinėmis (be deguonies) sąlygomis žaizdoje. Jos išskiriamas toksinas pažeidžia nervų sistemą ir sukelia raumenų traukulius.

Stabligės infekcijos šaltinis – įvairūs gyvūnai (arkliai, galvijai, avys, šunys, katės ir kt.), kurių žarnyne gyvena stabligės bakterijos. Su išmatomis sukėlėjai išsiskiria į aplinką ir virtę sporomis ilgai išlieka dirvožemyje.

Stablige žmogus nuo žmogaus neužsikrečia. Šia liga užsikrečiama per pažeistą odą, žaizdas, ypač užterštas žemėmis. Net menkas susižeidimas nešvariu, žemėmis užterštu, aštriu įrankiu ar kitu daiktu poilsiaujant, dirbant sode ar darže, gali tapti sunkios užkrečiamosios ligos priežastimi. Negydoma stabligė gali baigtis ir žmogaus mirtimi.

Šeimos gydytojai turėtų rekomenduoti suaugusiesiems asmenims kas dešimtį metų pasiskiepyti nuo stabligės profilaktiškai.

 

Parašykite komentarą