The Family of Man Centre national de laudiovisuel parodos vaizdas II
Kultūra

Parodos „The Family of Man“ atidarymas Kauno fotografijos galerijoje

„The Family of Man“ (liet. Žmogaus šeima) – vienos žymiausių fotografijos parodų (1955, MoMA) meno istorijoje fragmentas atkeliauja į Kauną ir kviečia susipažinti su humanistinės fotografijos ištakomis. Apkeliavusi per keliasdešimt šalių ir sumušusi visus lankomumo rekordus, paroda pirmą kartą bus pristatyta Lietuvoje.

Parodos atidarymas Kauno fotografijos galerijoje įvyks lapkričio 24 d. 18 val. Parodos atidaryme lankysis „The Family of Man“ parodą saugojančio Centre national de l‘audiovisuel (CNA) Liuksemburge vadovas Paul Lesch bei kuratorės Michèle Walerich ir Céline Offerman. O taip pat Weltkulturerbe Völklinger Hütte meno centro, skolinančio parodą Kaunui, kuratorius Frank Krämer.

CNA fotografijos kuratorė Anke Reitz atidarymo proga skaitys viešą paskaitą apie „The Family of Man“ istorinę vertę ir neblėstantį aktualumą. Renginys vyks anglų kalbą ir bus transliuojamas Kauno fotografijos galerijos Facebook paskyroje (kaunasgallery.lt).

Paroda, kaip žmonių bendrystės veidrodis

Žymaus fotografijos kuratoriaus Edwardo Steicheno, kaip vizualinis bendrą žmogaus tapatybę patvirtininantis pasakojimas, sumanyta paroda „The Family of Man“ pirmąkart atvėrė duris 1955 m. Niujorko Moderniojo meno muziejuje (MoMA).

Pasak Steicheno, ši paroda demonstruoja, „kad fotografijos menas yra dinamiškas procesas, suteikiantis formą idėjoms ir paaiškinantis žmogų žmogui. Ji sumanyta kaip universalių gyvenimo kasdienybės elementų ir emocijų – esminės žmonijos bendrystės  pasaulyje – veidrodis.“ [1]

Humanistinę parodos mintį perteikė įtraukus modernistinis dizainas, pristatantis 503 fotografijas, sukurtas 273 autorių, tarp kurių Robertas Capa, Henris Cartier-Bressonas, Augustas Sanderis, Wayne‘as Milleris, Romanas Vishniacas ar Dorothea Lange, iš 68 šalių. Šaltojo karo metu pasaulį formavusių kultūrinių ir politinių susiskaldymų fone kelios parodos kopijos per dešimtmetį apkeliavo visą pasaulį, o jas pamatė daugiau kaip 10 milijonų žmonių.

Po šių kelionių paskutinis išlikęs „The Family of Man“ darbų rinkinys buvo perduotas Liuksemburgo Didžiajai Hercogystei, Steichenui pageidavus, kad svarbiausias jo karjeros darbas būtų rodomas kaip nuolatinė ekspozicija jo gimtojoje šalyje, ir šiuo metu yra saugomas CNA priklausančioje Clervaux pilyje.   

Kauno fotografijos galerijoje – centrinis parodos fragmentas

Kauno fotografijos galerijoje bus eksponuojama parodos „The Family of Man“ pagrindinės dalies reprodukcija, susidedanti iš šeimos fotografijų. Ši instaliacija buvo parodyta 2021 m. UNESCO pasaulio paveldo objekte Felkingeno metalurgijos gamykloje (Weltkulturerbe Völklinger Hütte) surengtoje parodoje „Mon Trésor – Europos lobis Saro krašte“. Instaliaciją sudaro Roberto Carringtono, Nato Farbmano, Vito Fiorenzos, Nina Leen, Carlo Mydanso fotografijos.

Ištisus dešimtmečius „The Family of Man“ jaudino plačiąją visuomenę ir įkvėpė menininkus, mokslininkus ir kuratorius, pritarusius ar kvestionavusius parodos nešamą žinią ir jos reprezentavimo formas, neaplenkdama ir Rytų ir Centrinės Europos. Todėl parodoje subtiliai pristatomas ir žymiosios 1969 m. Maskvoje įvykusios parodos „9 Lietuvos fotografai“ katalogas, kuriame nugulę Lietuvos fotografijos klasikų Mariaus Baranausko, Vitalijaus Butyrino, Algimanto Kunčiaus, Vito Luckaus, Aleksandro Macijausko, Antano Miežansko, Romualdo Rakausko, Liudviko Ruiko ir Antano Sutkaus darbai, įtvirtinę klasikinę humanistine fotografijos raišką Lietuvoje.

Paroda veiks iki gruodžio 31 d.


[1] Edwardas Steichenas parodos katalogo pratarmėje: “The Family of Man”, New York: Museum of Modern Art, 1955.

Parašykite komentarą