Švietimas

Nusikaltimai viešojoje erdvėje ir jų apsisaugojimo būdai

Kauno pedagogų kvalifikacijos centras, bendradarbiaudamas su Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariatu, gegužės 5 d. organizavo paskaitą „Nusikaltimai viešojoje erdvėje ir jų apsisaugojimo būdai”.

Tobulėjant informacinėms technologijoms, ūkinei, finansinei ir kitai veiklai sparčiai persikeliant į elektroninę erdvę, elektroninėje erdvėje įvykdomų nusikalstamų veikų skaičius Lietuvos respublikoje, kaip ir visame pasaulyje, auga. Todėl itin svarbu žinoti, kaip saugiai dirbti ir bendrauti internete, kokius duomenis apie save atskleisti, o kokių derėtų vengti. Kokias apsisaugojimo priemones naudoti ir kaip elgtis susidūrus su sukčiavimo, neteisėto elektroninių duomenų perėmimo, panaudojimo ir kitų nusikalstamų veikų atvejais. Informacija šiomis aktualiomis temomis dalinosi Jovita Juršytė, Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Viešosios tvarkos valdybos bendruomenės pareigūnų veiklos skyriaus vyresnioji tyrėja.

Labiausiai paplitę nusikaltimai elektroninėje erdvėje: apgaulingi elektroniniai laiškai ar SMS; apsimetus įmonės vadovybe; sukčiavimas, susijęs su investavimu; netikros sąskaitos-faktūros; romantinis sukčiavimas. Apgaulingi elektroniniai laiškai iš banko – vienas iš duomenų vagystės būdų, siekiant iš gavėjo išgauti asmeninę, finansinę informaciją. Dažniausiai mūsų pačių daromos klaidos – registruojantis anketose pateikiama perteklinė informacija (vardas, pavardė, gimimo data, kur mokėtės, dirbovietė, gyvenamoji vieta, elektoninis paštas…). Keliamos fotografijos, kuriose nepagalvodami pateikiame žinių apie buvimo vietą, apie socialinę padėtį. Nežinomi asmenys sugeba nuskaityti duomenis ir panaudoti nusikalstamai veikai.

„Tik pradėjus vesti užsiėmimus, prisijungė nežinomi asmenys – ar galima atsekti? Kokio amžiaus vaikai gali turėti elektroninį paštą ar Facebook? Ar Zoom platforma iš tiesų nesaugi? Greitąjį kreditą galima pasiimti su svetimais duomenimis – ar įmanoma apsisaugoti? Ar galima mokyklos bibliotekoje leisti žaisti kovinius žaidimus? Nufilmuoju asmenį darant pažeidimą ir paskelbiu įrašą – ar tai draudžiama?“ Tai dalyvių pateikti klausimai pokalbių lauke („Chat“), į kuriuos J. Juršytė atsakė paskaitos pabaigoje.

Virtualioje paskaitoje dalyvavo apie 80 dalyvių – bibliotekininkai, mokytojai. Senjorams paskaita buvo retransliuojama YOUTUBE, Kauno pedagogų kvalifikacijos centro paskyroje.

Irena Valentukonienė, Kauno pedagogų kvalifikacijos centro bibliotekininkė

Parašykite komentarą