nuotr. 5362
Karyba

Nuo rugsėjo NATO oro policijos misijos Baltijos šalyse patruliuos Italijos ir Vokietijos naikintuvai 

Nuo rugsėjo Baltijos šalių oro policijos misijoje patruliuos Italijos ir Vokietijos karinės oro pajėgos su naikintuvais „Eurofighter“. Jie pakeitė misiją baigusius Ispanijos, Jungtinės Karalystės ir Prancūzijos kontingentus.  Naujajai rotacijai vadovaus Italija iš Lietuvos kariuomenės Karinių  oro pajėgų Aviacijos bazės Šiauliuose, o misijai sustiprinimą teiksiantys vokiečiai  – iš Estijos karinių oro pajėgų Aviacijos bazės Amaryje.  Italija ir Vokietija  NATO oro policijos misijoje Baltijos šalyse dalyvaus net dvi keturių mėnesių rotacijas iš eilės.

„Baltijos šalių oro policijos misija yra vienas iš geriausių NATO vienybės pavyzdžių, demonstruojantis įsipareigojimus Aljanso saugumo užtikrinimui. Tai rodo ir Italijos  bei Vokietijos karinės oro pajėgų pasirengimas vykdyti oro policijos misiją Baltijos regione taip, kaip planuota, nepaisant koronaviruso pandemijos. Mes savo ruožtu siekiame užtikrinti mūsų partneriams geriausias sąlygas misijos vykdymui iš Karinių oro pajėgų bazės Šiauliuose,“ – sako  krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis.

Rugsėjo  1 d.  NATO oro policijos misijos kontingentų pasikeitimo ceremonijoje Lietuvos karinių oro pajėgų Aviacijos bazėje Šiauliuose kartu su misiją baigiančiais Ispanijos ir Jungtinės Karalystės kariais dalyvavo misijos perėmimui besiruošiantis Italijos kontingentas.

Oro policijos pagrindinį kontingentą skirianti Italija dėl operacinių reikalavimų oro policijos funkcijas vykdyti pradės nuo rugsėjo 8 dienos.  Iki tol visas misijos funkcijas užtikrins Vokietijos sustiprinantis oro policijos kontingentas iš Estijos.   Nuo rugsėjo 8 d. misija vėl bus vykdoma dviem kontingentais:  pagrindiniu  – iš Šiaulių, o sustiprintu – iš Amari.

Tai bus jau ketvirtas Italijos ir dvyliktas Vokietijos kartas, kai šalių karinės oro pajėgos dalyvauja NATO oro policijos misijoje Baltijos šalyse.  Be to kad vykdys NATO oro policijos funkcijas,  italų ir vokiečių kariai taip pat dalydavus  bendrose treniruotėse su Lietuvos, Latvijos, Estijos ir kitais sąjungininkais regione.

NATO oro  policijos misija  Baltijos šalyse nenutrūkstamai vyksta nuo 2004 m.  Lietuvai, Estijai ir Latvijai tapus NATO aljanso narėmis. Po agresyvių Rusijos veiksmų Ukrainoje 2014 metais, NATO oro policijos misija Baltijos šalyse buvo sustiprinta. Misijoje Baltijos šalyse budintys sąjungininkų naikintuvai dažnai kyla perimti prie Baltijos valstybių oro erdvės priartėjusių Rusijos naikintuvų, kurie dažnai nesilaiko tarptautinių saugios aviacijos taisyklių. Per aštuonis šių metų mėnesius NATO naikintuvai buvo pakelti daugiau nei 80 kartų.

Tęstinį ir efektyvų oro policijos koordinavimą ir valdymą virš Baltijos valstybių užtikrina NATO vadavietės Ramšteine ir Monse, o pajėgumus skiria sąjungininkės.   Nenutrūkstama  NATO oro policijos misija  Baltijos šalyse demonstruoja NATO vienybę ir sąjungininkų bendrą ryžtą  sąjungininkų gynybai ir atgrasymui.

Naujoji Italijos ir Vokietijos kontingentų misija – jau 54-ji  rotacija nuo NATO oro policijos misijos Baltijos šalyse pradžios.

Antano Gedrimo KOP AB  nuotraukos:  Rugsėjo  1 d.  NATO oro policijos misijos kontingentų pasikeitimo ceremonijoje Lietuvos karinių oro pajėgų Aviacijos bazėje Šiauliuose

Parašykite komentarą