Daina pavadinimu neapykanta
Kultūra Miestas

„Nepatogus kinas“ atvyksta į Kauną: filmai apie radikalius siekius ir kasdienybės herojus

15–asis tarptautinis dokumentinių filmų festivalis „Nepatogus kinas“ spalio 14–31 d. virtualiai vyksta visoje Lietuvoje, o 19–24 d. kauniečius kviečia susitikti priešais didįjį ekraną. Šiomis dienomis Kauno kultūros centre bus galima ne tik pagaliau gyvai išvysti filmus, bet ir susitikti su jų kūrėjais bei neįtikėtinas istorijas pasakojančiais filmų herojais. 

Spalio 19 d. peržiūras Kaune atidarys itin šviesaus ir viltingo filmo „Būsiu su tavim“ peržiūra, kurią lydės susitikimas su jo kūrėjais – režisieriais Virginija Vareikyte ir Maximilienu Dejoie. Šiame filme dvi charizmatiškos herojės – psichologė ir policininkė, imasi sudėtingos misijos – sumažinti rekordinį savižudybių skaičių savo gimtajame Kupiškyje. Jos nuo durų iki durų lanko vienišiausius bendruomenės narius ir savo empatija iš nelaimės gniaužtų ištraukia ne vieną žmogų.

Spalio 21 d. Kauno žiūrovai turės neeilinę galimybę susitikti su filmo „Šnipas Šiaurės Korėjoje“ (rež. Mads Brügger) herojais – pačiu šnipu Ulrichu ir paslaptinguoju jam talkinusiu ponu Jamesu. Žiūrovai galės iš pirmų lūpų išgirsti, kaip jiems pavyko priartėti prie Š. Korėjos valdžios atstovų ir ne tik atskleisti prekybos ginklais ir narkotikais paslaptis, bet dar ir užfiksuoti jas kameromis. Tai – įtempta istorija, kurią žiūrint sunku patikėti, kad tai gali būti tiesa.

Spalio 22 d. „Nepatogus kinas“ kauniečius pakvies ne žiūrėti, o klausytis – vyks audiokūrinio „Geimeris: žmogžudystės planas” perklausa. Čia 14–metis Viktoras pasakoja apie jo geriausio draugo įvykdytą išpuolį mokykloje. Jis detaliai atskleidžia, kaip draugas tai pradėjo planuoti ir niekas jo nesustabdė, nors jis atvirai apie tai rašė video žaidimų entuziastų forumuose. Šis kūrinys po seanso suteiks pretekstą pasikalbėti apie neapykantos kalbą ir tai, kas iš tiesų vyksta socialinių tinklų erdvėje ir kompiuterinių žaidimų bendruomenėse.

Kauno kultūros centre taip bus galima išvysti ir filmą „Kovotojos“ (rež. Paola Calvo, Patrick Jasim), nukelsiantį į Chuareso miestą Meksijoje, kuriame nužudoma itin daug moterų ir kurio imtynių kovotojos („luchadoras“) ringe mėgina vožtelėti mačistinei vietos kultūrai. „Daina pavadinimu neapykanta“ (rež. Anna Hildur Hildibrandsdóttir) primins vieną didžiausių politinių skandalų save nepolitišku laikančio „Eurovizijos“ dainų konkurso istorijoje. O filmo „Sabaja – belaisvės“ (rež. Hogir Hirori) kamera seks dviejų civilių vyrų įsiveržimą į ISIS karo stovyklą, siekiant išlaisvinti sekso vergovėje laikomas moteris.

Na, o virtualioje kino salėje www.nepatoguskinas.lt festivalis kauniečius kviečia žiūrėti visą beveik 50–ies filmų repertuarą – nuo dokumentinių trilerių iki jautrių asmeninių istorijų. Pagrindinėje konkursinėje festivalio programoje varžosi 9 filmai, tarp jų – ir du lietuvių režisierių darbai. Specialiosios programos „Radikal(i)ai“ kūriniai kalba apie radikalių pokyčių reikalaujančius radikalius laikus ir klausia, ką 2021–aisiais apskritai reiškia žodis „radikalu“? „Tikrovės muzikos“ programos muzikiniai filmai padeda išgirsti tai, ko dar nesame girdėję, o „Aukštos įtampos“ programos istorijos niekuo nenusileidžia Holivudui, išskyrus vieną skirtumą – čia viskas tikra.

Programos „Kasdienybės superherojai“ veikėjai nedemonstruoja antgamtinių galių keičiant pasaulį – jie kasdien nuosekliai ir kryptingai veikia kilnesnių tikslų vardan. Programa „Mes esame visur“ atskleidžia tikras skaudžias ir laimingas šalia mūsų gyvenančių LGBTQ+ bendruomenės žmonių istorijas. „Filmai už gamtą“ kelia klausimus apie taršos problemas ir kviečia dialogui apie tai, ar žmogaus vartojimas ir jo išlikimas yra suderinami. Dokumentinio serialo „Sienos“ istorijos pasakoja apie Europą supančias ar ją skaldančias sienas bei jų paribiuose atsidūrusius herojus. Kasmetinėje programoje „Filmai, padedantys augti“ vaikai ir jaunimas atranda būtent jiems skirtų šmaikščių, įkvepiančių, pasaulį keičiančių ir kartais nepatogių, bet tikrų istorijų.

Visą festivalio renginių programą galima rasti adresu www.nepatoguskinas.lt. Festivalis „Nepatogus kinas“ spalio 14–31 d. vyks kino teatruose, virtualioje kino salėje ir 190–yje Lietuvos bibliotekų. Kaip ir kasmet, žiūrovai galės išsirinkti jiems palankiausią bilieto kainą: įsigyti virtualų festivalio pasą į visus filmus arba „Swedbank“ rinkinį keliems filmams iškart, pirkti virtualų vienkartinį ar išankstinį kino teatro bilietą. Tradiciškai, kino teatrų kasose įsigyti festivalio bilietus prieš pat seansą žiūrovai galės ir laisvos kainos bilieto principu – patys nuspręsdami, kiek gali prisidėti prie festivalio.

Apie „Nepatogų kiną“

„Nepatogus kinas“ – nuo 2007 m. kasmet vykstantis tarptautinis žmogaus teisių dokumentinių filmų festivalis. Tai yra nekomercinis renginys, siekiantis kurti erdvę žmogaus teisių, politikos, socialinės atsakomybės, tvarumo temomis, supažindinti visuomenę su pasaulinėmis aktualijomis, skatinti būti sąmoningiems ir kritiškiems. Festivalio metu pristatoma turtinga dokumentinių filmų programa, rengiami susitikimai su kino kūrėjais, organizuojamos diskusijos su filmų herojais, žmogaus teisių aktyvistais ir ekspertais. Vienas pagrindinių festivalio rėmėjų – Lietuvos kino centras.

Parašykite komentarą