2 Solo Brain Storming
Naudinga žinoti

Minčių lietus: 4 skaitmeniniai įrankiai naujų idėjų generavimui

Brainstorm‘as arba minčių lietus yra puikus būdas ieškoti naujų idėjų, siekiant išspręsti kylančius iššūkius. Šį metodą galima pritaikyti tiek darbe, tiek gyvenime. Tačiau tam, kad tokia kūrybinė sesija būtų naudinga, ypatingai dirbant nuotoliniu būdu, svarbu pasitelkti efektyvius įrankius ir tinkamas technikas.

Jūsų dėmesiui – Arnoldas Lukošius, „Tele2 Inovacijų biuro“ ekspertas, dalinasi keturiais vertingais sprendimais, kurie padės sugalvoti kuo daugiau originalių idėjų minčių lietaus sesijos metu.

  1. Vizualinis minčių žemėlapis

Viena populiariausių sėkmingo minčių lietaus (angl. „Brainstorm“) technikų yra minčių žemėlapis (angl. „Mind Mapping“). Tai grafinis idėjų generavimo būdas. Centre užrašykite raktinį žodį ar frazę. Nuo jo rodyklėmis veskite visas kilusias mintis. Surašykite kuo daugiau idėjų, ieškokite jų tarpusavio sąsajų ir išsirinkite tinkamiausią sprendimą. Šis metodas tinka tiek individualiam darbui, tiek darbui grupėse.

Norintiems išbandyti šią techniką, rekomenduojame pasitelkti populiarų, net 14 mln. vartotojų visame pasaulyje turintį įrankį „MindMeister“. Jis leidžia kurti skaitmeninius minčių žemėlapius kartu su savo komanda realiu laiku. Čia rasite daug patogių šablonų, galėsite komentuoti, balsuoti, keisti žemėlapių temas ir ikonas, pridėti nuorodų, nuotraukų ir vaizdo įrašų, paversti užbaigtus žemėlapius į prezentacijas ir dar daugiau.

Programa galima naudotis internetinėje svetainėje mindmeister.com arba į savo telefoną ar planšetę įsidiegus „Mind Mapping – MindMeiste‪r“ aplikaciją, skirtą „Android“ arba „iOS“ vartotojams. Programa ypač intuityvi – ja lengva naudotis, be to, ją galite pritaikyti ne tik minčių lietaus sesijoms, bet ir projektų valdymui, planavimui, užrašų pasižymėjimui, idėjų rūšiavimui, susitikimų koordinavimui ir kt.

  1. Individuali minčių lietaus sesija

Nors dažniausiai minčių lietaus sesijos vyksta grupėse, šį idėjų paieškos metodą galima naudoti ir vienam. Toks būdas priimtinesnis intravertams, kuriems sunku atsiskleisti grupinėse sesijose.

Individualią sesiją galima daryti kuriant idėjų sąrašus dokumente ar ant popieriaus lapo, išbandant 15 min. laisvojo rašymo, ieškant vizualinio temos įkvėpimo, keičiant mąstymo perspektyvą, piešiant minėtus minčių žemėlapius, žaidžiant žodžių žaidimus, išsikeliant klausimus ir organizuojant kilusias idėjas.

Taip pat verta išmėginti specialią minčių lietaus programėlę „Solo Brain Storming Ideas Too‪l“. Šis įrankis padės jums tinkamai išnaudoti idėjų kūrimui skirtą laiką. Čia galėsite pasirinkti norimą sesijos trukmę, įvesti asociacijas ir surašyti kuo daugiau idėjų, kad galėtumėte išsigryninti geriausią iš jų. Taip pat programėlėje rasite patarimų, kaip tinkamai pasiruošti sesijai ir kaip sugeneruoti itin originalių idėjų.

  1. Komandinis idėjų kūrimas virtualioje erdvėje

Šiuo metu, kai dauguma dirba iš namų, minčių lietaus sesijas geriausia organizuoti skaitmeninėje erdvėje. Prieš virtualų susitikimą svarbu ne tik įvardinti problemą, kurią norima aptarti, bet ir išsirinkti efektyvius įrankius bendram darbui. Idėjų generavimui patogiausia naudoti virtualią lentą, kurioje galite žymėtis idėjas, klijuoti virtualius lipnius lapelius, bendrauti ir analizuoti rezultatus.

Viena tokių vartotojų pamėgtų platformų yra „Miro“. Joje galima organizuoti vaizdo konferencijas, dalintis ekranu, susirašinėti, redaguoti įrašus realiu laiku ar prisegti pasirinktus failus. Programa galima naudotis tiek naršyklėje nuėjus į internetinę svetainę miro.com, tiek į savo išmanųjį parsisiuntus „Miro: collaborative whiteboar‪d“ aplikaciją.

Šioje erdvėje galima ne tik patogiai rengti produktyvias minčių lietaus sesijas, bet ir organizuoti kūrybines dirbtuves, kurti naujus projektus, dalintis savo darbais ar net rengti įvairius mokymus. Didžiulis paruoštų šablonų pasirinkimas sutaupys laiko ir leis imtis darbo iškart, nieko nelaukiant. Naudinga ir tai, kad idėjas čia paprasta paversti į užduotis – tuomet beliks pasiskirstyti darbais ir stebėti jų įgyvendinimo procesą.

  1. Efektyvios minčių lietaus technikos

Per virtualias minčių lietaus sesijas galima pritaikyti ir kitas populiarias brainstorm technikas. Daugelį jų skaitmeninių paruoštukų rasite internetinėje svetainėje conceptboard.com.

Štai „Brainwriting“ (liet. Idėjų rašymo) metodas veikia labai paprastu principu. Sesijos moderatorius užrašo idėją arba raktažodį, o kiti dalyviai vienas po kito turi užrašyti idėjas ar žodžius kylančius iš prieš tai kitų kolegų užrašytų idėjų. Taip sukuriama atvira erdvė naujoms idėjomis gimti.

„Reverse Thinking“ arba atvirkštinio mąstymo technika siūlo į išsikeltą užduotį pažvelgti kitu kampu ir atsakyti sau į klausimą ne kaip išspręsti problemą, o kaip ją sukelti. Pavyzdžiui, klausimą kaip padidinti elektroninės parduotuvės lankomumą paverskite klausimu ką daryti, kad niekas el. parduotuvėje nesilankytų. Tai padės pramankštinti smegenis ir geriau išsigryninti realias idėjas.

Kitas smagus metodas norint atverti minčių lietų, yra „5 Whys“ arba „5 Kodėl“ technika. Ji padeda išjudinti užstrigusį idėjų kūrimo procesą. Pradėkite nuo problemos, kurios sprendimo ieškote ir klauskite „Kodėl taip vyksta?“ arba „Kodėl taip atsitinka?“. Leiskitės į diskusiją ir klauskite „kodėl“ tol, kol prieisite prie problemos esmės.

Taip pat verta išmėginti efektyvią „Six Thinking Hats“ (liet. Šešios mąstančios kepurės) minčių lietaus techniką. Ji padeda į problemą pažiūrėti iš skirtingų mąstymo perspektyvų. Balta kepurė simbolizuoja informaciją ir faktus, geltona – pozityvų mąstymą, juoda – atsargumą ir kritinį mąstymą, raudona – emocijas, žalia – kūrybiškumą ir mėlyna – valdymą ir apibendrinimą. Pasidalinę skirtingais vaidmenis, galėsite sugeneruoti netikėtų idėjų ir naujų sprendimo būdų.

Parašykite komentarą