Dauno sindromo diena labas rytas
Įdomybės

LRT laidų vedėjai puošiasi skirtingomis kojinėmis: kviečia ne nurašyti, o palaikyti

Kovo 21-oji – Pasaulinė Dauno sindromo diena. Jos tikslas – keisti neigiamą visuomenės požiūrį ir padėti integruotis šiems žmonėms bei jų šeimoms į visuomenę. Šiandien visi kviečiami mūvėti skirtingas kojines, jau tapusias tarptautiniu tolerancijos žmonėms su Dauno sindromu simboliu. Prie šios akcijos prisijungė ir LRT žurnalistai bei laidų vedėjai.

„Žmonės, turintys Dauno sindromą, yra kitokie – ypatingi. Kadangi sukuosi kultūros ir meno pasaulyje, sutinku labai daug žmonių, kuriuos visuomenė laiko kitokiais, vadina keistuoliais. Bet žmogaus keistumas yra jo savitumas. Vieniems tai atrodo neįprasta ir nesuprantama, net atgrasu, kitiems – įdomu ir žavu“, – sako televizijos ir radijo laidų vedėja Gerūta Griniūtė.

Būtent tai, jos manymu, kad visi esame skirtingi ir kitoniški mene bei kasdienybėje ir daro mūsų gyvenimą įdomų bei spalvingą. Dažniausiai bijome to, apie ką per mažai žinome. „Mano nuomone, tokios socialinės akcijos labai naudingos, nes padeda atkreipti dėmesį ir, svarbiausia, pažinti bei natūraliai priimti kitokius nei mes“, – pastebi žinoma laidų vedėja.

„Be to, kovo 21-oji yra ne tik Pasaulinė Dauno sindromo diena, bet ir Miego diena, Johanno Sebastiano Bacho ir mano gimtadienis! Tą dieną mini labai ypatingi žmonės“, – juokiasi G. Griniūtė.

Kad ši diena reikšminga ypatingiems žmonėms, pritaria ir televizijos laidų vedėja Beata Nicholson. Kovo 21-ąją jos sūnaus Hario gimtadienis.

„Nors ne visi pažįstame žmonių – saulyčių, kiekviena būsima mama, kuriai nėštumo metu būna atliktas prenatalinis tyrimas, veikiausiai su baime pagalvoja: „O kas jeigu?“. Esu laiminga, kad turiu keturis sveikus vaikus, tačiau kaip mama, jaučiu empatiją ir noriu palaikyti šeimas, auginančias vaikučius su Dauno sindromu.

Įsivaizduoju, kaip gali būti nelengva dėl tam tikrais stereotipais paremto, neigiamo visuomenės požiūrio. Kaip visuomenė turime tikrai nemažai nueiti, kad galėtume tinkamai priimti tuos žmones. Būtent todėl su dideliu noru prisidedu prieš akcijos, kurios tikslas – prisidėti prie to, kad tie išankstiniai nusistatymai pasikeistų“, – sako žinoma moteris.

Į laidą „Labas rytas, Lietuva“ Beata ir Ignas Krupavičius buvo pasikvietę šeimą, auginančią ypatingą vaiką. „Jie labai aktyvūs ir pozityvūs žmonės, jų sūnus Donatas gimė kitoks, tačiau nėra nuosprendis, nes meilė tam vaikui yra lygiai tokia pati kaip ir „tokiam“ kaip visi, gal net didesnė, nes tėvai be abejonės savo kitokį vaiką nori apsaugot, padėt ir mylėt dar labiau!, – pasakoja žinoma televizijos laidų vedėja. – Vaikai su Dauno sindromu – labai skirtingi, jų gebėjimai taip pat. Tačiau pastebiu, kad jie dažnai būna labai pozityvūs. Esu už tai, kad jie mokytųsi su kitais vaikais. Tikiu, kad jie sveikus vaikus gali išmokyti atjautos ir suvokimo, kad būna ir kitokių žmonių.“

„Deja, bet lietuviai dažnai apie tai, kas nepatogu, nekalba arba stengiasi „nusimuilinti” ir pakeisti temą. Kodėl nepatogu? Nes gaila. Bet gailėtis galima tik savęs. Nereikia aukos, o reikia paprasčiau buvimo drauge. Mes visi esame skirtingi ir skirtingumą reikia suprasti kaip privalumą. Įvairovė suteikia gyvenimui daugiau spalvų, daugiau skirtingų ryškių spalvų. Spalvos, žmonės vieni kitus papildo, praturtinta, todėl kiekvieną pakeleivį sutikime kaip duotybę. Negailėkime duoti, nes dvigubai gausime atgalios“, – sako Ignas Krupavičius.

„Ne skirtingos kojinės yra bėda, ne skirtingas požiūris yra bėda ir ne mūsų skirtumai yra bėda. Bėda – netolerantiškas, nesveikas požiūris į jautriausią visuomenės dalį – žmones, turinčius Dauno sindromą ir jų šeimas“, – sako žurnalistė Ugnė Galadauskaitė. Ji ragina būti supratingais, gerbti ir mylėti vieni kitus ne tik per gražias akcijas, bet kiekvieną dieną!

„Nedarykime gėdos sau ir kitiems – nenurašyk, o palaikyk. Mes visada linkę pirma nuteisti, pasmerkti, ignoruoti… Visada pagalvokite apie priežastis. Palaikyti, pasakyti gerą žodį, užtarti – taip paprasta, nieko nekainuoja, o širdy tampa ramu ir gera“, – patikina žinoma žurnalistė.

Živilė Kropaitė siūlo nepersistengti ir šiandien kuičiantis kojinių stalčiuje, čiupti kas pakliūva po ranka – ir laiko sutaupysit, ir įvairovę pagerbsit bei palaikymą išreikšit. „Skirtingų kojinių mūvėjimu bus minima pasaulinė Dauno sindromo diena. Pridėčiau, kad būtų gražu rytoj ir ne tik rytoj iš žodynų panaikint žodžio „daunas” kaip kvailio sinonimo vartojimą. Prie to paties – ir „debilas” panaikint labai tiktų. Būkim draugiški, supratingi ir jautrūs.“, – priduria ji.

Jau ne pirmus metus prie solidarumo akcijos, palaikančios žmones su Dauno sindromu ir jų artimuosius, jungiasi ir Eglė Daugėlaitė-Kryževičienė.

„Priimti mus visus tokius, kokie esame, su visom spalvom ir charakteriais. O kiek šnairų žvilgsnių gaunu, dėl absoliučiai skirtingų šiandien mūvimų kojinių, kažkada ir stilistai liko kalti kai su skirtingų spalvų kojinėm vedžiau pokalbį studijoje“, – savo socialinio tinklo paskyroje rašė žinoma televizijos laidų vedėja.

Palaikymą akcijai savo „Facebook” paskyroje išreiškė ir LRT generalinė direktorė Monika Garbačiauskaitė-Budrienė, skirtingomis kojinėmis pasipuošusi dar Pasaulinės Dauno dienos išvakarėse.

Parašykite komentarą