Kaip atskirti tikrus pinigus nuo padirbtų? Kas yra tvarūs finansai? Ir kokios kriptoturto galimybės ir rizikos? Kovo 20–26 d. Lietuvos bankas kvies visus gyventojus artimiau susipažinti su šiomis temomis nemokamuose Pasaulinės pinigų savaitės renginiuose Vilniuje ir Kaune.
Pasaulinės pinigų savaitės tikslas – įvairaus amžiaus vaikus ir jaunus žmones skatinti kalbėti apie finansus, siekti, kad vaikai mokėtų tvarkyti savo pinigus ir išmintingai su jais elgtųsi, gebėtų priimti finansinius sprendimus atsižvelgdami į aplinką ir visuomenę.
„Pasaulinės pinigų savaitės metu kviesime vaikus, jaunimą ir suaugusiuosius gilinti savo žinias finansų, taupymo klausimais, taip pat atkreipti dėmesį į tvarumo aspektą. Šios žinios reikalingos ne tik sėkmingam asmeninių finansų valdymui, gebėjimui sutaupyti savo svajonėms ar tinkamai pasiruošti ateičiai, tačiau ir siekiant apsisaugoti nuo sukčių. Kad užaugintume finansiškai raštingus žmones, turime šia tema aktyviai diskutuoti ir kalbėti. Todėl kviečiu nepraleisti galimybės ir apsilankyti Pasaulinės pinigų savaitės renginiuose“, – sako Viktorija Dičpinigaitienė, Lietuvos banko Finansinio raštingumo centro vadovė.
Finansų temos – ir jaunimui, ir suaugusiesiems
Šiais metais finansinio raštingumo įgūdžius ir žinias Lietuvos bankas kviečia stiprinti dalyvaujant organizuojamose paskaitose, debatuose, diskusijose bei ekskursijose Vilniuje ir Kaune.
Kovo 20 d. Pasaulinę pinigų savaitę atidarys debatai, kuriuos Lietuvos bankas organizuoja drauge su Lietuvos laisvosios rinkos institutu (LLRI). Renginio metu 9–12 klasių moksleiviai debatuos tema „Ar viską galime nusipirkti turėdami pakankamai pinigų?“. Renginys bus tiesiogiai transliuojamas LLRI ir Lietuvos banko feisbuko paskyrose.
Kovo 20–26 d. Lietuvos bankas kvies į atviras, gyvai skaitomas paskaitas bei vedamas ekskursijas Vilniuje ir Kaune. Vilniuje paskaitos vyks kovo 21–23 d. Pinigų muziejuje.
Kovo 21 d. vyksiančios paskaitos „Pinigų istorija: nuo kriauklelių iki kortelių“ metu renginio svečiai susipažins su pinigų istorija nuo seniausių laikų, kai pinigai dar buvo prekės, iki naujųjų laikų, kai jie tapo metalo monetomis, popieriniais banknotais ir kredito kortelėmis. Dalyviai taip pat sužinos, kaip atrodė pirmieji lietuviški pinigai ir kaip jie buvo gaminami.
Kovo 22 d. Pinigų muziejuje vyksiančios paskaitos „Įdomiausios pinigų istorijos: kaip tinkamai saugoti ir apsisaugoti“ metu atvykusieji turės galimybę praplėsti savo žinias iš Lietuvos banko ekspertų išgirsdami, kaip spausdinami banknotai ir kaldinamos monetos. Renginio dalyviai gaus vertingų žinių, kaip atskirti tikrą banknotą nuo padirbto, turės galimybę pamatyti ir paliesti netikrus pinigus.
Kovo 23 d. paskaitos „Kodėl Lietuvos bankui rūpi klimato kaita?“ metu svečiai sužinos, kaip ekonomika susijusi su klimato kaita ir kodėl finansų sektorius turi būti saugus bei tinkamai tam pasirengęs.
Pasaulinės pinigų savaitės dalyviai taip pat kviečiami dalyvauti „Hilton Garden Inn Vilnius City Centre“ vyksiančioje diskusijoje „Ar mums reikalingos 1–2 euro ct monetos?“. Tą pačią dieną Kaune, Lietuvos banko rūmuose, vyks diskusija tema „Kriptoturtas: leisti negalima uždrausti“. Diskusijoje dalyvaus Lietuvos banko ekspertai ir Vytauto Didžiojo universiteto studentai.
Pasaulinės pinigų savaitės metu dalyvių taip pat laukia ekskursijos Pinigų muziejuje Vilniuje ir Lietuvos banko rūmuose Kaune.
Siekdamas žinią apie vaikų bei jaunimo finansinio raštingumo svarbą paskleisti kuo plačiau, Lietuvos bankas ragina ne tik dalyvauti jau rengiamose veiklose, tačiau Pasaulinę pinigų savaitę organizuoti patiems – įvairiomis formomis paminėti ir skatinti finansinį raštingumą savo mokyklose, kolegijose, universitetuose, organizacijose.
