Sportas
Naudinga žinoti

Lietuvoje nuo šiol kompensuojamos nuolatinės gliukozės stebėjimo sistemos: technologija kardinaliai pakeisianti diabetu sergančių žmonių gyvenimą

Nuo liepos 1 d. valstybė visiems sergantiems 1-ojo tipo diabetu kompensuoja nuolatines gliukozės stebėjimo sistemas (NGS) – tai itin moderni diabeto valdymo technologija ženkliai pagerinsianti sergančiųjų gyvenimo kokybę.  

Pakeis skausmingą matavimo metodą 

Vyriausybės sprendimas – puiki žinia tūkstančiams 1 tipo cukriniu diabetu sergančių lietuvių, kuriems iki šiol gliukozės kiekį kraujyje teko tikrinti badant pirštus†. Didesnis prieinamumas prie moderniausių gliukozės stebėjimo technologijų padės geriau kontroliuoti ligą, tai – itin svarbus žingsnis, nes netinkama diabeto kontrolė gali sukelti rimtas komplikacijas, tokias kaip apakimą ar inkstų nepakankamumą.

Diabetu sergantiems žmonėms badytis pirštus tenka bent 10 kartų per dieną, kartais – ir dar dažniau. Tuo tarpu, naudojant nuolatines gliukozės stebėjimo sistemas įmanoma nuolat sekti gliukozės kiekio kilimo ir mažėjimo tendencijas bei gauti pranešimus apie nukrypimus nuo normos. Pavyzdžiui, „Dexcom ONE“ – NGS sistema, kuri bus kompensuojama valstybės, leidžia matuoti gliukozės kiekį realiu laiku, o visi rodmenys ir tendencijos patogiai matomos specialioje programėlėje*. „Dexcom ONE” ženkliai sumažina skausmingų pirštų dūrių kiekį ir leidžia išskirtinai gerai kontroliuoti diabetą†.

„Cukrinis diabetas – visą gyvenimą trunkanti liga, kurią stebėti ir kontroliuoti reikia 24 valandas per parą, 7 dienas per savaitę. Šiame procese kartu dirba tiek endokrinologai, tiek pacientai, tiek jų šeimos. Anksčiau vienintelis būdas kontroliuoti diabetą buvo gliukozės kiekio kraujyje tyrimas iš piršto. Deja, šis metodas yra varginantis ir atimantis daug laiko. Vyriausybės sprendimas suteikti galimybę kuo daugiau sergančiųjų pasinaudoti NGS sistemomis išties sveikintinas. Tai ženkliai pagerins jų sveikatą, bendrą gyvenimo kokybę ir sumažins galimų komplikacijų bei hospitalizacijų skaičių“, – teigia Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų gydytoja, medicinos mokslų daktarė Žydrūnė Visockienė.

Užkirs kelią kritinėms būklėms

Hipoglikemijos (būklė, kai cukraus kiekis kraujyje yra labai mažas) ir hiperglikemijos (būklė, kai cukraus kiekis kraujyje yra labai didelis) išvengti diabetą kontroliuojant tik diagnostinėmis juostelėmis labai sunku. Palyginimui, NGS sistema leidžia nuolat stebėti gliukozės kiekio tendencijas. Naudojant NGS sistemą, pavyzdžiui, „Dexcom ONE“, vartotojai savo išmaniuosiuose telefonuose ne tik mato gliukozės kiekio svyravimus realiu laiku, bet ir gauna individualizuotus garsinius bei vaizdinius pranešimus*. Prireikus tai leidžia nedelsiant imtis reikiamų veiksmų.

„Dexcom ONE“ programėlės vartotojai gali stebėti tendencijų rodykles, kurios rodo gliukozės kiekio pokyčio greitį ir kryptį. Sistema prisitaiko prie individualių rodiklių ir įspėja vartotojus, kai jų gliukozės lygis nukrenta žemiau ar pakyla aukščiau iš anksto nustatytos ribos†. Tai leidžia numatyti ir greitai reaguoti į situacijas, kai gliukozės lygis organizme nukrenta arba pakyla virš normos ribų. NGS padeda palengvinti diabetu sergančių žmonių gyvenimą ir yra ypač svarbus siekiant sumažinti su diabetu susijusių komplikacijų riziką, ypač vaikams, kuriems dažnai reikia tėvų ar globėjų pagalbos kontroliuojant ligą.

„Matuojant gliukozę diagnostinėmis juostelėmis, kas dvi valandas tenka imti kraujo mėginį iš piršto, o tai skausmingas ir varginantis procesas – ypač vaikams. Mes naudojame „Dexcom ONE“ sistemą, kuri leidžia efektyviai ir be skausmo valdyti ligą. Mano mergaitės be mokyklos dar lanko cirko ir plaukimo užsiėmimus, tai tampa įmanoma naudojant modernią NGS sistemą. Labai džiaugiuosi tokiu valstybės sprendimu ir tikiu, kad tai palengvins sergančių diabetu integraciją ir apskritai pagerins jų gyvenimo kokybę“, – teigia Kristina Dovydaitienė**, dviejų 1 tipo diabetu sergančių mergaičių, Dexcom kovotojų Evos (7) ir Godos (10), mama.

Sergančiųjų cukriniu diabetu gyvenimo ritmas neišvengiamai priklauso nuo ligos, kuriai kontroliuoti reikia ne tik įgūdžių, bet ir disciplinos. Visgi NGS sistemos ženkliai palengvina gyvenimą su liga. NGS sistemos šiuo metu yra kompensuojamos daugelyje ekonomiškai išsivysčiusių šalių, tokių kaip Vokietija, Prancūzija, JAV, Švedija, JK, Estija ir kt.

Lietuvoje NGS sistemos kompensuojamos visiems 1 tipo cukriniu diabetu sergantiems žmonėms, išskyrus tuos, kuriems jau kompensuojamos insulino pompos su integruotais NGS jutikliais. Receptą NGS sistemoms išrašo endokrinologai, vidaus ligų gydytojai, pediatrai ir šeimos gydytojai.

Parašykite komentarą