Įdomybės

Lietuvoje banko kortelėmis atsiskaitoma rečiau už ES vidurkį

Lietuva užima 20-tą vietą pagal atsiskaitymus banko kortelėmis Europos Sąjungos (ES) šalyse, statistikos portalo „statista.com“ duomenimis. 2017 m. Lietuvoje banko kortelėmis buvo atsiskaityta 505,5 mln. kartų. Vidutiniškai ES šalyse 2017 m. buvo atsiskaityta 4,8 mlrd. kartų. Pirmaujanti ES šalis, pagal atsiskaitymų skaičių be grynųjų pinigų, yra Jungtinė Karalystė (JK), joje per metus kortelėmis buvo perbraukta beveik 300 mlrd. kartų.

„Lietuva atsikaitymo statistikoje yra žemiau už ES vidurkį dėl smulkiojo verslo neryžto įsidiegti galimybę atsiskaityti banko kortele. Ir ši situacija yra susidariusi ne be priežasčių – bankų siūlomos sąlygos nuomotis atsiskaitymo kortelėmis aparatus, mokestis nuo kiekvieno atsiskaitymo dažnai yra per didelė našta smulkiems verslininkams. Didiesiems bankams smulkusis ir vidutinis verslas paprastai nėra svarbus klientas, tad dėmesio bei lanksčių sąlygų jiems nėra siūloma. Ką tuomet daro verslininkai? Renkasi lengvesnį kelią ir nesuteikia savo klientams galimybės atsiskaityti kortele. Kol smulkusis verslas nepradės siūlyti galimybės atsiskaityti kortele, tol ES statistikoje pirmausime pagal grynųjų pinigų operacijas, kurios dažnai siejamos su šešėline ekonomika.“, – teigia išmaniųjų mokėjimų bendrovės „myPOS“ vadovas Lietuvoje Donatas Jankauskas.

Lietuvoje vis dar trūksta infrastruktūros

„Nors dar nei viena šalis visiškai neatsisakė grynųjų pinigų operacijų, bet žmonės naudoja vis mažiau grynųjų pinigų. Europos Centrinio Banko duomenimis, Lietuvoje dar 19 proc. prekybos taškų nesiūlo galimybės susimokėti kortele. Jeigu verslas vis dar nesvarsto savo klientams suteikti galimybės atsiskaityti kortele, jis rizikuoja prarasti vis daugiau pardavimų“, – pastebi „myPOS“ vadovas Lietuvoje.
Pašnekovas pastebi, kad smulkieji verslai nesiryžta įsidiegti galimybės atsiskaityti kortele, nes tai kainuoja papildomas išlaidas. Banko kortelių skaitytuvus dažniausia nuomoja bankai didiesiems ir smulkiesiems verslams vienodomis sąlygomis – griežtesniais finansiniais įsipareigojimais bei papildomais mokesčiais. „Vis dėlto ir Lietuvoje atsiranda nebankinių bendrovių, kurios atsiskaitymo kortele paslaugą siūlo už prieinamas kainas, suteikdamos lanksčias ir tinkamas sąlygas net ir smulkiausiems verslininkams“, – sako D. Jankauskas.

Sprendimus priima nacionaliniu lygiu

Pasak jo, kadangi globali visuomenė juda link gyvenimo be grynųjų pinigų, verslai, o ypač finansinės institucijos, turi neišvengiamai adaptuotis ir keistis. Jau yra šalių-lyderių, kuriose kryptingai siekiama eliminuoti grynuosius pinigus iš kasdienio gyvenimo.

Pagal mažiausiai grynųjų pinigų naudojančių šalių reitingą, sudaromą „forexbonuses.org“, pirmauja Kanada. Skaičiuojama, kad vidutiniškai vienam kanadiečiui tenka dvi kreditinės kortelės. Švedija šiame reitinge užima antrą vietą pasaulyje ir pirmą Europoje. Čia 59 proc. visų mokėjimų atliekama ne grynaisiais pinigais.

Švedija jau kelerius metus kryptingai juda link visiško grynųjų pinigų atsisakymo. Grynieji čia naudojami mažiau kaip penktadalyje įprastų parduotuvėse atliekamų operacijų. Nei banknotais, nei monetomis jau nebegalima atsiskaityti autobusuose, o parduotuvės pagal įstatymus turi teisę nepriimti grynųjų pinigų.
Jungtinė Karalystė šiame reitinge pirmauja pagal alternatyvius atsiskaitymo metodus – 47 proc. gyventojų žino ir naudojasi galimybe atsiskaityti išmaniuoju telefonu.

Siekiant kovoti su šešėline ekonomika, maždaug prieš metus Indijos vyriausybė nusprendė išimti iš apyvartos dalį didelio nominalo banknotų. Toks sprendimas iš dalies susijęs su siekiu pažaboti juodųjų pinigų rinką, taip pat terorizmo finansavimą.

Visuomenė be grynųjų pinigų

Transformacija į visuomenę be grynųjų pinigų šiandien atrodo kaip vienas iš greičiausiai išsipildysiančių pokyčių, prognozuojama, kad kai kurios šalys grynųjų pinigų atsisakys jau 2020 m.

Visuomenė be banknotų ir monetų egzistavo ir anksčiau, kuomet verslo santykiai buvo grindžiami mainų sistema, kuomet turtas buvo keičiamas į maisto produktus ar kitas prekes, paslaugas ir atvirkščiai. Tačiau dabartinė visuomenės be grynųjų pinigų sąvoka turi visiškai naują reikšmę – šiandien vis dažniau vietoje fizinių pinigų renkamasi atsiskaityti bankinėmis kortelėmis, elektronine bankininkyste arba skaitmeninėmis valiutomis, kaip bitkoinai.

Apie „myPOS“

2014 metais įkurta bendrovė veiklą vykdo jau visoje Europoje. „myPOS“ teikia integruotus ir ekonomiškus mokėjimo sprendimus, kurie suteikia verslui galimybę priimti mokėjimus kortelėmis visais pardavimų kanalais – kasoje, internetu ar mobiliuoju telefonu. „myPOS“ siūlo klientams ne nuomotis mokėjimo kortele terminalus, kaip daro bankai, o juos įsigyti už nedidelę kainą ir nemokėti jokių mėnesinių mokesčių, taip pat klientams suteikia multivaliutinę IBAN sąskaitą, elektroninę mokėjimų platformą, nuolatinį klientų aptarnavimą, mobiliąją aplikaciją, kurioje lengvai gali valdyti savo verslo finansus.

Parašykite komentarą