Naudinga žinoti

Laikas rinkti metų vaistažolę – didžiąją dilgėlę

Prasidėjęs kalendorinis pavasaris primena: pats laikas pradėti rinkti naudingas žoleles, kurios dažnai laikomos tik piktžolėmis, augančiomis daržuose, soduose, miškuose, laukuose ar vandens telkinių pakraščiuose, rašo agrodiena.lt. 

Vienas naudingiausių laukinių augalų – didžioji dilgėlė. Liaudies medicinoje nuo seno žinoma kaip vaistinis augalas. Tačiau tai ne tik vaistas, bet ir maistas. Šviežiose dilgėlėse yra daug mineralinių medžiagų (kalio, natrio, magnio, geležies), organinių rūgščių, vitaminų (C, K, B, E). Ji labai vertinga ir savo verte prilygsta ankštinėms daržovėms, gero skonio, lengvai paruošiama. Gerina bendrą savijautą, ypač tinka nusilpusiam po žiemos organizmui stiprinti.

Geriausia dilgėles skinti, kai stiebeliai dar jauni – 10–15 cm. Jas reikia gerai nuplauti, nuplikyti verdančiu vandeniu ir susmulkinti. Gauta žalia masė naudojama maistui gaminti.

Didžioji dilgėlė dar metų pradžioje paskelbta – 2020 – ųjų vaistažole. Antrą kartą renktuose rinkimuose „rungėsi“ ir mažalapė liepa, plačialapis gyslotis, kartusis kietis, valgomasis česnakas. Finaliniame „Vaistinių augalų“ rinkimų etape vertinant visus 66 rinkimų dalyvius (augalus), pirmiausia aiškintasi, ar jie Lietuvoje paplitę ir auginami, visuomenei gerai žinomi, dažnai vartojami, perspektyvūs vaistiniai augalai, ar kokybiška, saugi ir veiksminga vaistinė augalinė žaliava bei iš jos pagaminti preparatai, koks jų poveikis žmogaus organizmui.

2019 – ais  metais vaistažolių karalienės titulas skirtas vaistinei ramunei.

 

Parašykite komentarą