Sigita Grabliauskaitė Šeimos pasivaikščiojimas pajūriu 2019
Kultūra

„Kvadratas 12. Prieš – po“

Vasario 28 d., penktadienį, 17 val. galerijoje „Aukso pjūvis“ (adresas: Verslo lyderių centras BLC, K. Donelaičio g. 62/ V. Putvinskio g. 53, Kaunas) atidaroma tarptautinė dailės disciplinų dėstytojų kūrybos paroda „Kvadratas“. Šis tęstinis projektas rengiamas jau dvyliktąjį kartą. Jame dalyvaujantys menininkai – ne tik aktyvūs Lietuvos bei tarptautiniame meniniame lauke, tačiau savo ilgamete kūrybine patirtimi besidalinantys ir su jaunosios kartos atstovais. Paskatinti gražaus dėstytojų, mokytojų pavyzdžio, šiais metais jaunieji dailininkai taip pat eksponuoja savo darbus parodoje greta juos įkvėpusių autoritetų kūrinių.

Tapybos, grafikos, skaitmeninės spaudos, tekstilės, keramikos, stiklo, vitražo, objekto meno sričių atstovai, gilindamiesi į šių metų „Kvadrato“ temą – „Prieš – po“, kurioje parodos organizatorius, kuratorius, stiklo menininkas Artūras Rimkevičius pakvietė ne tik susitelkti į galutinį kūrybos rezultatą – meno darbą, tačiau žiūrovams atskleisti ir tai, kas inspiravo kūrybinį procesą, jautėsi laisvai, nesuvaržytai, todėl vyraujančių temų įvairovė plati.

Naujoms, šiuolaikiškoms interpretacijoms kūrėjus įkvėpė senieji amatai (Inese Brants „Mažas paukštis anksti kėlęs visiems nušluosto snapus“), religiniai simboliai, kurie kūriniuose atsiskleidžia per abstrakčias formas (Danguolė Brogienė „Komunija“). Menininkai darbuose akcentuoja tautinio paveldo grožį ir svarbą, prasmę jį puoselėti, saugoti (Birutė Sarapienė „Inspiracija“).

Dalis autorių kūriniuose nenutolsta nuo gamtos, ieškodami ir atrasdami unikalius tarpusavo ryšius (Birutė Šležienė „Be pavadinimo“) ar susiliedami su gamtos stichijomis ir kūriniuose atkartodami jų ritmą, kupiną jėgos, galybės, didybės (Lina Dieninė „Ežeras“). Kiti – gamtoje pastebi mažiausius virsmus, kuriuos interpretuodami, sutveria naujus pasaulius kūriniuose (Ivanda Spulle–Meiere „…šiek tiek visko: juodo, balto…“). Parodos dalyviams gamta yra neišsemiamas inspiracijų šaltinis, įkvepiantis gebėjimu atsinaujinti, atgimti (Irmina Dūdienienė „Ledo lelijos“).

Menininkai reaguoja ir į šiuolaikybėje aktualias ekologines problemas, subtiliai jas atskleisdami kūriniuose ir paskatindami žiūrovus susimąstyti apie tai, ko galime netekti, jei nesirūpinsime gamta, jos turtais, galvodami tik apie savo poreikius (Rūta Marija Narvydienė „Gaisras“). Dailininkai su parodos lankytojais užmezga dialogą ir apie klimato kaitą (Eglė Petraitytė–Talalienė „(Ne)sezono metas?“), akcentuodami vartotojiškumo problemą (Gintautas Vaičys „Integracija“). Kiti – į šias, opias temas pažvelgia kiek iš toliau, sugrįždami į pradžių pradžią – Žemės planetos atsiradimą – ir išreikšdami savo nerimą dėl ateities (Gediminas Žuklys „Nota Bene!“).

Kūrėjai dėmesį sutelkia ne tik į universalias ar globalias temas, tačiau žvilgsnius nukreipia ir į visiškai šalia jų esančią kasdienybę, pastebėdami smulkiausias jos detales ir atrasdami jose naujas prasmes (Jovita Glemžaitė–Matuzienė „Durelės“), grožį, gebantį sušildyti, suteikti jaukumo jausmą (Daiva Gudelytė „Užsidarę I“). Kiti – žvelgia į artimuosius, fiksuodami su jais kartu išgyventas kasdybės akimirkas darbuose ir siekdami jas išsaugoti, perduoti ateities kartoms (Sigita Grabliauskaitė „Šeimos pasivaikščiojimas pajūriu“).

Atitrūkti nuo opių, sunkių temų kūrėjai žiūrovus kviečia ramybės oazėse (Živilė Jasutytė „Pauzė“), paskatindami pasinerti į darbuose perteikiamų akimirkų atmosferą (Adelė Kasputienė „Iki šešėlio“). Kiti autoriai kūryboje ieško dvasios alsavimo (Artūras Rimkevičius „Tikėjimas“), filosofuoja (Dalia Čistovaitė „Pasaulio kraštas“) ar pasineria į egzistencinius apmąstymus (Kristina Daniūnaitė „Prieš ir po“).

Vizualios parodos dalyvių kūrinių formos tokios pat įvairios, kaip ir jų pasirinktos temos. Darbuose įtaigi estetika, užmezganti dialogą su žiūrovu, kuriama skirtingų tūrinių formų kontrastais, dekoratyviais, plastiškais kompoziciniais elementais, harmoningais spalvos, medžiagiškumo, faktūrų santykiais. Menininkai atranda ne tik tinkamiausias vizualines priemones kūrinių koncepcijoms išreikšti, bet šias priemones darbuose atskleidžia taip, kad žiūrovai būtų nustebinti vizualaus įspūdžio ir sudominti, paskatinti gilintis į meno kūrinio turinį bei kartu su autoriais pamąstyti apie darbuose analizuojamas temas.

Ainė Jacytė

 

Galerijoje „Aukso pjūvis“ eksponuojami pakabinami „Kvadrato“ kūriniai, tuo tarpu antroji parodos darbų dalis – keramikos, stiklo, metalo ir kt. objektai rodomi VDU daugiafunkciniame mokslo ir studijų centre (V. Putvinskio g. 23, Kaunas)

 

Paroda veiks iki kovo 27 d.

Maloniai kviečiame.

Galerijos „Aukso pjūvis“ darbo laikas I-V 10-18 val.

Parašykite komentarą