Žmonės

Kibernetinis saugumas – augantis IT sektorius Kaune

Interneto era atveria naujas galimybes sekti naujienas, bendrauti bei lengvai atlikti kasdienes užduotis. Visgi mažai kas atkreipia dėmesį į tai, kokios didelės valstybės bei verslo pastangos yra dedamos, jog internete būtume saugūs. Štai Kaunas pretenduoja tapti vienu iš kibernetinio saugumo sektoriaus centrų regione, nes čia veikia Nacionalinio kibernetinio saugumo centro prie Krašto apsaugos ministerijos (NKSC) padalinys, kuris užtikrina ne tik šalies, bet ir regiono priežiūrą, taip pat nuolat steigiamos įmonės bei kuriamos inovacijos.

Pagal 2019 m. paskelbtą Globalų kibernetinio saugumo indeksą (Global Cybersecurity Index, GCI) Lietuva užima 4-ąją vietą, nusileidusi tik Jungtinei Karalystei, Jungtinėms Amerikos Valstijoms ir Prancūzijai, ir patenka į daugiausiai dėmesio kibernetinio saugumo sričiai pasaulyje skiriančių valstybių grupę.

Pasak NKSC ekspertų, procesus kibernetinio saugumo srityje lemia ES priimti teisės aktai ir rekomendacijos, sparčiai besivystančios informacinės ir ryšių technologijos, taip pat įtempta geopolitinė situacija.

„Vis didesnė mūsų gyvenimo dalis keliasi į skaitmeninę erdvę, neišvengiamai judame link daiktų interneto, todėl nuolat auga ir poreikis užtikrinti mūsų visų saugumą kibernetinėje erdvėje. Džiugu, kad ši ateityje tik dar labiau augsianti sritis, yra intensyviai plėtojama Kaune. Čia gyvenantys ir nuolat atvykstantys talentai, taip pat sėkmingai veikiančios aukštosios mokyklos sudaro stiprią bazę šio sektoriaus tolimesnei plėtrai,“ – pastebi Kauno verslo, turizmo bei tarptautinės rinkodaros agentūros „Kaunas IN“ verslo skyriaus vadovas Andrius Veršinskas.

 

Rūpinsis viso regiono saugumu

Nuo 2018-tųjų, kai buvo įkurtas Nacionalinio kibernetinio saugumo centras prie Krašto apsaugos ministerijos, netrukus buvo priimtas strateginis sprendimas steigti NKSC padalinį Kaune.

„Kaunas tokio centro steigimui buvo pasirinktas ne atsitiktinai: įvertintos mieste esančių naujų specialistų pritraukimo galimybės, stipraus technologijų universiteto įtaka ir geros darbo sąlygos bei infrastruktūra,“ – sako NKSC direktorius dr. Rytis Rainys.

Šiuo metu Kaune veikiantis Kibernetinio saugumo centras vis dar yra įsikūrimo fazėje, rengiama centro infrastruktūra ir paslaugų paketas, veikia 2 iš planuojamų 6 skyrių. Naujasis centras Kaune veiks kaip Nacionalinio kibernetinio saugumo centro padalinys, iš kurio galėtų būti valdomos ir Lietuvos iniciatyva planuojamos kurti ES greitojo reagavimo kibernetinės pajėgos. Plane numatyta kartu su Jungtinėmis Valstijomis kuriamam centrui skirti beveik 1,3 mln. eurų, į jo darbą įtraukiant kuo daugiau šalių. Dėl pasaulyje vis dar taikomų pandemijos sukeltų apribojimų, laukiama, kol centro partneriai (JAV, Sakartvelas ir Ukraina) nebebus suvaržyti dėl COVID-19 karantino ir bus galima tęsti bendrus darbus.

Šiuo metu Kaune NKSC dirba per 20 darbuotojų, visi jie – IT specialistai, tarp jų ir mokslų daktaras. Inovacijų prasme dirbama kuriant naujus įrankius bei priemones, kuriomis ateityje bus galima efektyviau kovoti su kibernetinėmis grėsmėmis. Pavyzdžiui, šifravimo priemonės telefonuose informacijai perduoti ar dirbtinio intelekto sistemos naujos kartos sensoriams. Centras taip pat turi kvalifikuotus specialistus ir įrangą, reikalingą aplikacijų bei fizinių įrenginių saugumo tyrimams.

Nuo specializuotų padalinių iki įmonių

Didelės įtakos formuojantis kibernetinio saugumo klasteriui Kaune turi ne tik valstybinio sektoriaus įsteigtas viso regiono saugumu besirūpinantis centras, bet ir privačios įmonės bei jų specializuoti padaliniai. Tokios kaip asmeninių kompiuterių saugos programų kūrėja ir vystytoja „Enigma Software“ arba kauniečių JAV įkurtas ir labai sparčiai dėl savo pažangių kuriamų technologijų augantis „CUJO AI“. Jau nekalbant apie tai, kad nemaža dalis mieste veikiančių IT kompanijų turi darbuotojus ar skyrius, dirbančius su kibernetiniu saugumu.

Miesto potencialą šioje srityje atrado ir tie investuotojai, kurie į Kauną atėjo dėl kitų verslo paslaugų centrų funkcijų. Puikus pavyzdys – kredito rizikos vertinimo ir informacinių sprendimų įmonė „TransUnion“, prieš porą metų prie savo funkcijų Kaune pridėjusi 24/7 dirbančią IT saugumo komandą.

Kaune kuria žiniatinklio saugumo technologijas

Netrūksta mieste ir kibernetinio saugumo sprendimus vystančių startuolių. 2014 m. Los Andžele (JAV) įkūrus „Zenedge“ startuolį, Kaune buvo atidarytas jo inžinerinis padalinys, skirtas plėtoti ir tobulinti produktus. 2018 m. startuolį įsigijo kompanija „Oracle“, ieškojusi partnerio, galinčio užtikrinti išskirtinį tinklo ir infrastruktūros saugumą.

Šiuo metu Kauno taikomųjų tyrimų komanda dirba prie žiniatinklio taikomųjų programų ugniasienės  –  „OCI Web Application Firewall“ (WAF). Ši paslauga suteikia žiniatinklio programuotojams ir saugumo specialistams įrankius, padedančius išmaniai apsaugoti tinklalapius, sistemas ir programas nuo sudėtingų ir nuolat augančių kibernetinių grėsmių.

„Kauniečiai buvo pasirinkti dėl savo vystomų žiniatinklio saugumo technologijų, kurios papildė „Oracle“ debesų kompiuterijos sprendimo „Oracle Cloud Infrastructure“ (OCI) produktų portfelį,“ – sako Andrius Skunčikas, „Oracle“ vadovas Baltijos šalyse.

Kauno taikomųjų tyrimų komandoje dirba įvairių sričių kibernetinio saugumo specialistai, žiniatinklio programuotojai, paskirstytų sistemų inžinieriai, saugumo operacijų profesionalai.

Pasak A. Skunčiko, „Oracle“ siūlomas debesų kompiuterijos sprendimas „Oracle Cloud Infrastructure“ (OCI) teikia paslaugas plataus spektro verslui ir yra skirtas kritiniams verslo procesams visame pasaulyje. Puikus pavyzdys – kompanija „Zoom“, kuri pasinaudodama OCI sprendimais praplėtė savo platformos pajėgumus iki dešimčių milijonų vaizdo konferencijų per dieną. Taip kompanija kone per naktį galėjo prisitaikyti prie naujų nuotolinio darbo sąlygų. Kompanijos plačiai naudojasi debesų kompiuterija sudėtingų sprendimų įgyvenimui, tad patikima debesų kompiuterijos platforma ir šiuolaikiški kibernetinio saugumo sprendimai yra būtini sėkmingam įvairių verslų ir ekonomikos augimui.

Kompetencijų ir specialistų auginimo sinergija

Kaip pabrėžia A. Veršinskas, kalbėti apie Kauną kaip vieną iš kibernetinio saugumo centrų regione, galime jau šiandien. Ne tik dėl miesto potencialą kibernetinio saugumo srityje auginančio NKSC su stipriu fokusu į taikomuosius tyrimus. Ne mažiau svarbu ir tai, jog Kaune veikiančios aukštojo mokslo įstaigos nuolat augina naujus kompetentingus profesionalus: jiems skirtos specializuotos bakalauro bei magistro programos Kauno technologijos universitete bei Vilniaus universiteto Kauno fakultete, taip pat rengiami kursai Vytauto Didžiojo universitete ir Kauno kolegijoje. Taigi neabejotina, kad ateityje vis daugiau kauniečių rūpinsis viso regiono gyventojų saugumu internete.

„Kaunas IN“ verslo skyriaus informacija

Parašykite komentarą