VMI 1 of 1 1
Miestas

Kauno VMI pasiekimai – 4,82 mln. eurų ir keičiami įstatymai

4,82 mln. eurų – būtent ši suma per pastaruosius dvejus metus papildė valstybės biudžetą Kauno apskrities valstybinei mokesčių inspekcijai ėmus vykdyti prevenciją ir kontrolę naudotų automobilių prekybos srityje. Prie šios iniciatyvos, kurios metu patikrinti 1410 fiziniai ir juridiniai asmenys, prisijungė ir policija bei Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnyba (FNTT).  

„Minėta suma tiesiogiai susijusi su tuo, kokios užduotys buvo atliekamos 2018 – 2019 metais“, – sakė Kauno apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos viršininkė Judita Stankienė.

Anot jos, išanalizavus prekybos naudotais automobiliais sistemą išsiaiškinta, kokiais būdais slepiami mokesčiai bei nedeklaruotos pajamos.

„Šiame sektoriuje tikrai nemažai šešėlio“, – nedvejojo pašnekovė.

Vienas iš nesąžiningų asmenų naudojamų būdų – nedeklaruojama prekybos tarpininko veikla. Situacija: norintis įsigyti automobilį žmogus ateina į turgų. Apžiūri prekes, išsirenka patinkančią, susitaria dėl kainos. Jam pardavėjas duoda pasirašyti sutartį.

„Reikėtų atkreipti dėmesį, kokie pardavėjo duomenys nurodyti sutartyje, paprašyti jo asmens dokumento. Dažnai dokumente figūruoja užsienietiška pavardė, o tai reiškia, kad, kilus problemoms dėl pirkinio, nebus kam pareikšti pretenzijų. Taip ne tik tarpininkas nesumoka mokesčių nuo savo gautų pajamų, bet ir įsigijęs transporto priemonę gerokai rizikuoja“, – įspėjo J. Stankienė.

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos Kauno apygardos valdybos viršininkas Rolandas Urbonas patvirtino, jog pareigūnai nagrinėja ne vieną atvejį, kai pirkėjas vėliau išsiaiškino, kad įsigyta prekė yra daug prastesnės būklės nei buvo tvirtinama, tačiau į  sutartyje nurodytą užsienietį nėra kaip kreipti, o nesąžiningas tarpininkas jau pakeitė savo mobiliojo telefono numerį.

„Internete yra tinkamų, nemokamų pirkimo – pardavimo sutarčių pavyzdžių. Jomis ir patartina naudotis“, – rekomendavo R. Urbonas.

Dar, pasak jo, svarbu, kad dokumentuose būtų nurodyta reali transporto priemonės įsigijimo kaina. Pirkėjas jokių mokesčių nemoka. Jų nereikia mokėti ir tuomet, kai mašina už tą pačią ar mažesnę sumą parduodama ne anksčiau nei po trijų metų nuo įsigijimo. Tačiau dėl neteisingai nurodytos jo įsigijimo sumos gali kilti keblumų.

„Pirkote mašiną už 9000 eurų, o pardavėjas, vengdamas mokesčių, įkalbėjo sutartyje įrašyti 2000 eurų. Po kurio laiko nutarėte pakeisti automobilį, radote pirkėją už 8000 eurų. Pastarasis nori, kad dokumentuose būtų tikroji pirkinio vertė. Vadinasi, jūsų turtas per keletą metų popieriuose ne nuvertėjo, o pabrango. Įforminant sandorį tenka nuo skirtumo – 6000 eurų, sumokėti PVM. Vadinasi, darydami „paslaugą“  kažkam, nukenčiate patys“, – sakė pašnekovai.

Jie patikino – pirkėjams reikia būti atidiems ir nepasiduoti pardavėjų spaudimui. Tik turėdami tvarkingus dokumentus nukentėjusieji turės teisę pateikti pretenzijas ar netgi grąžinti pirkinį, jei jis bus nekokybiškas arba nuslėpti defektai.

Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato atstovas Tomas Teresevičius pasakojo, kad dėl tarpininko veiklos nedeklaravimo bei dokumentų klastojimo 2013 – 2019 m. buvo pradėtos dešimtys ikiteisminių tyrimų, užtraukiančių baudas nuo 2500 iki 100 tūkst. eurų arba realią laisvės atėmimo bausmę.

Parašykite komentarą