Biblioteka e1588438871910
Žmonės

Kauno apskrities viešoji biblioteka taps modernia kauniečių ir miesto svečių kultūros erdve

Didžiausios Lietuvoje viešosios bibliotekos laukia didžiuliai pokyčiai – Kauno apskrities viešosios bibliotekos pastato, esančio Mažajame ąžuolyne, Radastų g. 2, rekonstrukcija. Bibliotekos pastatas bus pritaikytas bendruomenės poreikiams, asmenims su negalia, atsivers naujos erdvės ir bus pasiūlytos naujos paslaugos.

Pasitelkta bibliotekos bendruomenė

Planuojant, kokia turėtų būti biblioteka po rekonstrukcijos, buvo įtraukta Kauno miesto bendruomenė – idėjas siūlė gyventojai ir bibliotekos lankytojai, partneriai bei darbuotojai. Rengiant rekonstrukcijos projektą buvo organizuojamos įvairios apklausos apie svajonių bibliotekos erdves ir paslaugas, organizuojami fokus grupių susitikimai, diskusijos ir kt. Atsižvelgta į bendruomenės, darbuotojų, specialistų bei pastatą projektavusio architekto siūlymus, projektas aptartas su visuomene.

„Bibliotekos laukia sudėtingas etapas – pastato rekonstrukcija. Turėdami gana mažai laiko ir išteklių, turėsime ne tik atnaujinti bibliotekos pastatą, bet ir bibliotekos erdves paversti patraukliomis visuomenei. Siekiame, kad naujosios bibliotekos vizija kuo geriau atitiktų visuomenės poreikius“, – tvirtino Kauno apskrities viešosios bibliotekos direktoriaus pavaduotojas infrastruktūrai Edvardas Liakas.

Šiais metais pradėti bibliotekos pastato projektavimo darbai, planuojamos šiuolaikiniams skaitytojų ir darbuotojų poreikiams pritaikytos erdvės, interjero, eksterjero ir inžineriniai sprendimai. Statybos darbai bus pradėti 2021 metais. Rekonstrukcijos darbus planuojama užbaigti per dvejus metus.

Statybos darbų metu  pastatas, esantis Radastų g. 2, neveiks, lankytojai bus aptarnaujami ‒  K. Donelaičio g. 8. Čia bus skolinami leidiniai skaityti vietoje ir į namus, vyks mokymai, kultūros renginiai, edukaciniai užsiėmimai ir kitos veiklos. Administraciniam bibliotekos darbuotojų darbui ir su lankytojų aptarnavimu nesusijusioms veikloms ieškoma kitų patalpų.

Įgyvendinus bibliotekos pastato rekonstrukciją bus pasiekti 44,45 proc. sutaupymai dėl mažesnio šilumos energijos suvartojimo bei pagerės pastato energetinio efektyvumo charakteristikos.

Biblioteka taps modernia kultūros erdve

Atnaujintos bibliotekos pastate įsikurs vaikų ir šeimų laisvalaikio centras, kuriame vaikams vyks knygų pristatymai, rytmečiai, bus organizuojamos ekskursijos. Centre laisvalaikį galės praleisti ne tik vaikai, bet ir jų tėvai – vyks renginiai, edukacijos, žaidimų, pokalbių popietės visai šeimai. Šalia įsikūrusi Jaunimo skaitykla bus pritaikyta 12–16 metų jaunuolių poreikiams. Edukacinėje erdvėje vaikams ir paaugliams vyks edukaciniai ir kūrybiniai užsiėmimai, pamokos netradicinėje erdvėje. Makerspace erdvėje vyks atviros kūrybinės dirbtuvės vaikams, jaunuoliams ir kitiems, norintiems įgyvendinti savo idėjas, mėgstantiems užsiimti rankdarbiais, konstruoti.

Bibliotekoje įsikurs dokumentinio kultūros paveldo restauravimo centras, kuris užtikrins bibliotekoje esančių senų ir retų spaudinių išsaugojimą ateities kartoms. Išsprendus dokumentų konservavimo ir restauravimo problemas atsivers naujos galimybės fondo tyrimui, aktualinimui, viešinimui. Biblioteka yra sukaupusi unikalų 200 tūkst. egz. dokumentų fondą, kurį sudaro XV a. vidurio–1945 m. spaudiniai, mokslui ir kultūrai nusipelniusių žmonių asmeninės bibliotekos, išskirtiniai leidybos pavyzdžiai, rankraštiniai dokumentai. Nuosekliai vykdomos fondo analizės pagrindu bus organizuojamos knygų ir virtualios parodos.

Bus įkurtas skaitmeninimo centras, kuris sudarys sąlygas talpinti bibliotekos unikalius, retus ir vertingus dokumentus portaluose www.epaveldas.lt ir www.europeana.eu, taip užtikrinant kiekvienam vartotojui laisvą prieigą prie dokumentų ne tik Lietuvos, bet ir pasaulio mastu. Vykdydama skaitmeninimo veiklas, biblioteka prisideda prie dokumentinio kultūros paveldo išsaugojimo, prieigos ir sklaidos. Biblioteka, būdama regioniniu skaitmeninimo centru, padės regiono bibliotekoms išsaugoti kultūros paveldo ir kraštotyros objektus.

Modernios skaityklos taps erdvesnėmis ir patogesnėmis lankytojams, šiuolaikiškos renginių, konferencijų salės, edukacinės erdvės bus pritaikytos kauniečių poreikiams.

Edukacijų erdvė bus naudojama skirtingų vartotojų auditorijų savirealizacijos poreikiams tenkinti: kūrybinėms dirbtuvėms, klubinei veiklai, įvairiems edukaciniams užsiėmimams ir kitoms veikloms.

Atsinaujinęs Senosios knygos muziejus kvies susipažinti su nuolat besikeičiančiomis ekspozicijomis. Muziejuje vyks teminės ekskursijos, moksleiviams bus organizuojamos edukacijos, papildančios formaliojo švietimo programas.

Bibliotekoje bus gausu ne tik knygų, bet ir modernių technologijų. Bibliotekos prieigose bus įkurtas knygomatas, kuris sudarys sąlygas vartotojams pasiimti užsakytas ir grąžinti perskaitytas knygas jiems patogiu laiku, net ir bibliotekos nedarbo metu. Tai bus visiškai nauja paslauga, leidžianti dirbantiems, didelį užimtumą turintiems gyventojams patogiau naudotis bibliotekos fondais.

Bus įkurta medijų meno ir garso įrašų studijos su visa reikiama įranga, kad kiekvienas norintis, atėjęs į biblioteką, galėtų įgyvendinti savo kūrybines idėjas. Bibliotekoje bus galima atskleisti ne tik kūrybinius, bet ir IKT gebėjimus, naudojantis vaizdo kūrimo ir apdorojimo programomis, mokantis fotografuoti, kuriant muziką ar kitus garso įrašus, valdant droną ar pasineriant į virtualią realybę.

Biblioteka taps patrauklesnė moksleiviams, studentams ir freelanceriams (laisvai samdomiems darbuotojams, nepriklausomiems ekspertams). Net keliuose aukštuose bus įrengtos individualaus ir grupinio darbo erdvės. Norintys dirbti be pašalinio triukšmo galės rezervuoti individualaus darbo kabiną.. Taip pat įvairaus dydžio erdves bus galima rezervuoti ir grupiniam darbui.

Planuojama, kad bibliotekoje bus galima pasimėgauti šviesos ar garso terapija poilsio erdvėse, mėgautis užkandžiais kavinėje, skaityti, bendrauti ir grožėtis Ąžuolyno bei Žaliakalnio vaizdais – terasoje ant bibliotekos stogo.

„Tikimės, kad po remonto atgijusi biblioteka taps patrauklia ir modernia Kauno kultūros erdve, atnaujinus pastatą pritrauksime daugiau lankytojų“ – teigia E. Liakas.

Bibliotekos rekonstrukcija finansuojama iš dviejų šaltinių

„Bibliotekos pastato, esančio Radastų g. 2, atnaujinimas, didinant šilumos energijos vartojimo efektyvumą“  projektas finansuojamas pagal 2014–2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos 4 prioriteto „Energijos efektyvumo ir atsinaujinančių išteklių energijos gamybos ir naudojimo skatinimas“ 04.3.1-VIPA-V-101 priemonę „Valstybei nuosavybės teise priklausančių pastatų atnaujinimas“.

Projektas „Kauno apskrities viešosios bibliotekos modernizavimas“ finansuojamas pagal 2014–2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos 7 prioriteto „Kokybiško užimtumo ir dalyvavimo darbo rinkoje skatinimas“ Nr. 07.1.1-CPVA-V-304 priemonę „Modernizuoti kultūros infrastruktūrą“. Bus atlikti darbai susiję su paslaugų gerinimu ir pastato techninės būklės atnaujinimu, įrengiant mikroklimato, oro vėdinimo, šaldymo ir kondicionavimo sistemas.

Bendra projektų finansavimo vertė – 11,3 mln. EUR.

Kauno apskrities viešosios bibliotekos informacija

Parašykite komentarą