Kaunas
Miestas

Kaune veikianti „Littelfuse“: stereotipai apie gamybą nebeatitinka tikrovės

Jau 7 metus Kaune veikiančiame JAV technologijų kompanijos „Littelfuse“ padalinyje ne tik gaminami įvairūs automobilių pramonei skirti jutikliai, bet ir kuriami bei vystomi visiškai nauji, aukštos pridėtinės vertės technologiniai sprendimai. Tarp didžiausių veiklos vystymo Kaune privalumų, globalios kompanijos atstovai mini ne tik aukštos kvalifikacijos darbo jėgą, patogią geografinę padėtį, bet ir žmonių gebėjimą lanksčiai prisitaikyti prie kultūrinių skirtumų. Įmonei Kaune vadovaujantis Aidas Kučys tvirtina, kad gamybos sektorių lydintys stereotipai jau seniai nebeatitinka tikrovės, o susidomėjimas karjera šiame sektoriuje – vis labiau auga. 

Tarp didžiausių veiklos vystymo Kaune privalumų, JAV technologijų kompanijos „Littelfuse“ padalinys Lietuvoje, mini ne tik aukštos kvalifikacijos darbo jėgą, patogią geografinę padėtį, bet ir žmonių gebėjimą lanksčiai prisitaikyti prie kultūrinių skirtumų. Įmonei, gaminančiai ne tik įvairius automobilių pramonei skirtus jutiklius, bet ir kuriančiai bei vystančiai naujus, aukštos pridėtinės vertės technologinius sprendimus, vadovaujantis Aidas Kučys tvirtina, kad gamybos sektorių lydintys stereotipai jau seniai nebeatitinka tikrovės, o susidomėjimas karjera šiame sektoriuje – vis labiau auga. 

„Littelfuse“ istorija prasidėjo prieš daugiau nei devyniasdešimt metų, kai JAV inžinierius Edward V. Sundt savo namų garaže įsteigė nedidelę kompaniją, kurioje sukūrė bei ištobulino pirmąjį pasaulyje mažo dydžio, greitos reakcijos lydųjį elektros saugiklį, skirtą nedidelių gabaritų buityje naudojamiems prietaisams.

Nuo to laiko kompanija išaugo į daugiau nei 40 atstovybių ir daugiau kaip dvylika tūkstančių darbuotojų visame pasaulyje turinčią korporaciją, kuriančią inovatyvius sprendimus, skirtus tiek buities prietaisams, automobiliams, mobiliesiems įrenginiams, tiek ir sudėtingai medicininei įrangai, orlaiviams ar net kosmoso tyrinėjimo įrangai. Įmonės produktų portfolio sudaro plataus spektro saugikliai, valdikliai ir jutikliai.

„Į jutiklių rinką kompanija įžengė vėliausiai, t. y. 2012-aisiais, kuomet buvo įsigyta tuo metu automobilių jutiklių gamyklą Kaune valdžiusi švedų kapitalo įmonė „Accel“. Nuo to laiko išaugome daugiau nei du kartus ir iš kitų tokio profilio kompanijų išsiskiriame tuo, kad čia, Kaune, vykdome ne tik serijinę gamybą, bet ir kuriame bei vystome visiškai naujus technologinius sprendimus. O tai – itin aukštą pridėtinę vertę sukurianti veikla,“ – pasakoja „Littelfuse LT“ vadovas Aidas Kučys.

Daugiau nei patogi geografinė padėtis

Kuo tokio profilio tarptautinei kompanijai patrauklus Kaunas?

„Pirmiausia, dėl čia esančių aukštojo mokslo institucijų, ruošiančių savo darbą gerai išmanančius inžinierius ir kitus aukštą kvalifikaciją turinčius darbuotojus. Antra, Kaunas yra geografiškai patogioje vietoje, – vardija Aidas. – Daugelis mūsų įmonės vadovų gyvena kituose miestuose, o Kaunas yra Lietuvos centre, tad ganėtinai lengvai pasiekiamas tiek iš pajūrio, tiek ir iš sostinės. Kalbant plačiau, Lietuva yra patraukli pasaulinėms įmonėms, turinčioms padalinių bei klientų tiek Rytuose, tiek Vakaruose. Esame praktiškai pusiaukelėje, daug žmonių kalba bent keliomis užsienio kalbomis, kaip mažos valstybės gyventojai nesunkiai perprantame ir prisitaikome prie kultūrinių skirtumų“.

Aukštos kvalifikacijos talentingų darbuotojų pritraukimas ir išlaikymas – tai iššūkis, su kuriuo susiduria praktiškai kiekviena aukštos pridėtinės vertės produktus kurianti kompanija. Aidas Kučys pripažįsta, kad situacija rinkoje išties šiuo metu įdomi, o konkurencija pakankamai didelė, verčianti pasitempti, ieškoti įvairių būdų pritraukti ir išlaikyti potencialius jaunus ir jau patyrusius darbuotojus.

„Darbuotojai priima sprendimus dirbti įmonėje daugiau vertindami darbo turinį ir įmonės kultūrą, nei patį įmonės vardą ar žinomumą. Džiaugiamės, kad vis daugiau jaunų žmonių domisi darbo gamyboje galimybėmis ir tarsi atranda jas iš naujo, sėkmingai siekdami karjeros būtent gamybos sektoriuje. Šis pokytis, manau, neatsirado iš niekur, o yra kelerių metų visų gamybinių įmonių įdirbis skleidžiant informaciją, organizuojant turus po gamybines patalpas, supažindinant jaunimą su itin plačiu darbų ir profesijų spektru bei su tuo susijusiomis profesinėmis galimybėmis,“ – įžvalgomis dalijasi Aidas.

Beje, pats būdamas nebe naujokas gamybos srityje, jis pabrėžia, kad kai kurie su gamyba siejami mitai seniai nebeatitinka tikrovės: „Tarkime, daug kas galvoja, jog tai – išskirtinai vyriška sritis. O yra visiškai priešingai: pavyzdžiui, Kaune mūsų įmonėje dirba apie 80 procentų moterų. Kitas mitas, kuris turbūt būdingas ne tik mūsų sektoriui, susijęs su darbuotojų amžiumi. Neva darbdaviai dairosi tik jaunų kandidatų, o vyresni jų nedomina. Bet iš tiesų stabilios, ilgą laiką sėkmingai gyvuojančios įmonės turi labai gerai išvystytą kultūrą, kurioje nėra ir negali būti vietos išankstiniam nusistatymui ar dvigubiems standartams“.

Partnerystė su aukštosiomis mokyklomis

Iš aukštųjų mokyklų „Littelfuse“ glaudžiai bendradarbiauja su Kauno technologijos universitetu: ne tik remia jų organizuojamus renginius, dalyvauja „Wanted“ Karjeros dienose, bet ir kviečia studentus prisijungti prie jau trečius metus iš eilės rengiamo „Littelfuse Engineering Academy“ projekto, po kurio visi sėkmingai pasirodę studentai gauna darbo pasiūlymus. Negana to, įmonės darbuotojai tampa KTU studentų mentoriais, veda paskaitas bei įsitraukia į įvairius projektus.

Dirbama ir su Kauno bei Kauno technikos kolegijomis, kurių studentams siūlomos aukšto lygio praktikos galimybės: tipinė studentų darbo praktika „Littelfuse“ trunka 6 mėnesius, yra apmokama, o praktikai pasibaigus, nemaža dalis praktikantų lieka dirbti.

Nuo Meksikos – iki Panevėžio

Darbuotojus „Littelfuse“ patraukia tiek įmonės kultūra, tiek puikiomis karjeros galimybėmis, dėmesiu darbuotojų ugdymui ir kvalifikacijai – nesvarbu, ar tai būtų administracijos, ar gamybos darbuotojai. Jau šiandien 45 % įmonės darbuotojų yra baigę Lean pagrindų mokymus, ir šį skaičių jau greitu metu ketinama padidinti iki 80 %.

Ieškant administracijos personalo, stengiamasi išlikti lanksčiais: radus specialistą kitame mieste, bandoma sudaryti jam sąlygas bent dalį laiko dirbti nuotoliniu būdu.

„Kadangi esame globali įmonė, daugelis susitikimų vyksta nuotoliniu būdu. Su šiuolaikinėmis technologijomis nesunku formuoti komandas, kurių nariai prie vieno projekto gali dirbti ir iš Meksikos, JAV, ir iš Klaipėdos ar Panevėžio,“ – pasakoja „Littelfuse LT“ personalo vadovė Lietuvai Aida Kundrotaitė.

Tad nenuostabu, kad darbuotojų geografija – išties plati: nemaža dalis jų įsidarbino grįžę po emigracijos, dalis komandos narių gyvena Vilniuje, Klaipėdoje, Panevėžyje, kituose Lietuvos miestuose, neseniai pasirašytos sutartys, pagal kurias ketinama priimti dirbti kolegų iš Italijos ir kitų valstybių.

Parašykite komentarą