Laimės daržas Kaune Pūkuotas vėjas foto
Įdomybės

Kas jums yra laimės daržas?

Tokį klausimą kovo 20-ąją, minint Tarptautinę laimės dieną Kaune, klausia „Laimės daržo mieste“ iniciatyvai susibūrusios aktyvios moterys, atstovaujančios skirtingas organizacijas ir Kauno senamiestyje įgyvendinančios bendrakūrybines veiklas.

Laimės daržas mieste

„Švenčiant Laimės dieną, ketinome susitikti su miestiečiais ir kalbėtis apie tai, koks gali būti daržas ar sodas gyvenant mieste“, – apie iniciatyvą pasakoja floristė, gėlių studijos „Pūkuotas vėjas“ įkūrėja Neringa Paukštytė-Simonavičė. – „Kapstytis darže tikriausiai ne vienam suteikia laimę. Nenuostabu, kad ir mieste populiarėja vazonėliai su prieskoniniais, gydomaisiais augalais ant palangių, pomidorai balkonuose. O gal taip pat gali augti ir moliūgai gėlių vazonuose prie laiptinių“, – svarsto Neringa. „Tokių pavyzdžių taip pat yra, populiarėja ir bendruomeniniai daržai miestuose.

Skatinu nebijoti, nekelti per didelių lūkesčių ir tiesiog eksperimentuoti. O dar geriau – staigmena, kai nežinai, kas išdygs, nes gavai dovanų. Besiruošiant Laimės dienai, daigyklėse suslėpėme įvairių sėklų, renginio metu ketinome augalėlius dalinti. Ruošėme staigmenas, tad kas kuriame indelyje išdygs, nežinome ir mes. Galbūt agurkas apsivijęs pomidorą, ar pupa su žirniu. Juk tai taip gražu“, – šypsosi su augalais daug metų dirbanti ir pati eksperimentuoti mėgstanti floristė.

„Situacija mieste pasikeitė, susitikti galime tik virtualiai, tačiau mūsų inciatyva tęsiasi, daigeliai auga sėkmingai ir mus džiugina, norime, kad jie nudžiugintų ir kitus. Ieškosime galimybių, kad ūgtelėję pasiektų ir jus.“

Laimė yra bendrystė

„Iš kitos pusės – nedidelis indelis su sėklytėmis ar daigeliu, yra ir kaip simbolika“, – sako idėjos bendrainiciatorė Romena Puikytė. – „Tai tarsi priminimas atsigręžti kiekvienam į laimę ir paklausti savęs – o kas man yra laimė, kas yra tas mano laimės daržas, kurį pats sodinu?

Pernai metais Laimės dieną šventėme kartu su senamiestyje įsikūrusia organizacija „A. C. Patria“. Tą dieną praeivių klausėme, kas yra laimė. Na, žinokite, buvo ir gana rimtai sutrikusių, kurie sakė, kad apie tai niekada ir nepagalvojo, ir nusiminusių – galbūt šis klausimas paskatino atsigręžti apskritai į tai, ar aš esu laimingas, laiminga?“

„Skatiname kalbėtis apie laimę, – pritaria minčiai senamiesčio seniūnaitė Ernesta Ranusienė. – Buvimas drauge taip pat yra lyg daržas, tam tikra prasme esame lyg daržo dalis. Štai ruošėmės „Laimės daržo mieste“ iniciatyvai. Juk per itin trumpą laiką susibūrusius po darbų sugebėjome nuveikti iš tiesų labai daug!

Mums laimė ir vertybė yra bendrystė. Man yra smagu, kad švenčiant Laimės dieną prie mūsų jungėsi ir kitos senamiesčio organizacijos ir bendruomenės. O galbūt toks bendradarbiavimas taps kasdiena, nes dabartinė situacija Lietuvoje mus taip pat suartina“.

Bendrystėje kuriamas bendras ritmas

Laimės dieną planuotas edukatorės Daivos Štarevičiūtės muzikos instrumentais bendrai kuriamas vienijantis ritmas ir garsas tikrai įvyks, kai turėsime tam galimybę susitikti. „Jau ne vienerius metus vedu užsiėmimus įvairių amžiaus grupių, socialinių grupių asmenims. Pastebiu, kaip žmonės keičiasi, kai galbūt pirmą kartą į rankas paima muzikos instrumentą ir gali paprastais judesiais išgauti skambesį. Dalis šių instrumentų ne vienam yra net ir nematyti, pavadinimai negirdėti. O savo ritmą sugroti net nereikia įgudimo.

Susitikę pasitraukus ligoms turėsime galimybę bendrai kuriama energija įkrauti mūsų laimės daržus. Mes senamiestyje jau tai žinome“, – juokiasi Daiva. – „Metų pabaigoje turėjome taip pat vienijantį renginį, mums visiems buvo labai smagu ir jau ieškojome progų, kada tai pakartoti. Laimė bendrystėje – gal tai ir yra laimės daržas? “

Tarptautinė laimės diena Kaune

Tarptautinė laimės diena yra Jungtinių Tautų iniciatyva. Prie jos jau trečius metus jungiasi Europos kultūros sostinės Kaunas 2022 komanda. Šių metų tema „Laimė sugyventi“, kviečia Kauno ir Kauno rajono organizacijas, gyventojus atsigręžti į aplinką, kurioje gyvename, susimąstyti apie sąmoningą ir atsakingą vartojimą, savo indėlį į gamtos išsaugojimą. „Net ir šiomis aplinkybėmis, kai esame priversti užsidaryti namuose, galime kurti savo laimės daržus – ant palangių, ar savo širdyje. Apsidairykime savo namuose, neabejotinai rasime laimės sėklų. Pasėtas sėklytes reikia tinkamai ir kantriai prižiūrėti, o išdygusį daigelį –puoselėti ir stiprinti, kol jis mums atneš vaisių“, – R. Puikytė laimės ieškoti skatina artimoje aplinkoje.

„Laimės daržas mieste“ komandos narės viena kitą pažino taip pat Kaunas 2022 programos metu, įgyvendinant „Fluxus Labas! Senamiestis“ veiklas, telkiančias bendruomenę, gal kiek neįprastais, netradiciniais būdais, kurie ne vienam atvėrė naujus požiūrius į aplinką ir į kasdieną.

Parašykite komentarą