atlantic salmon norway 5
Įdomybės

Kaip dirbtinis intelektas gali padėti padeda reguliuoti invazinių rūšių plitimą

Norvegijoje medžiotojų bei žvejų asociacija sukūrė dirbtinio intelekto pagrindu veikiančią automatizuotą žuvų gaudyklę su įmontuota kamerų sistema, kuria siekiama pašalinti invazines žuvis iš upės mažame, šalies šiaurėje esančiame Berlevogo žvejų kaimelyje greta nesvetingos Barenco jūros.

Invazinės lašišų rūšys yra didelė problema Norvegijoje, jos kelia grėsmę atlantinių lašišų žvejybos tradicijai, kuri neatsiejama nuo šalies kultūros. Kuprės, jau įtrauktos į vyriausybės juodąjį sąrašą, tiek išplito, kad gali išnaikinti atlantines lašišas ir kitas laukines žuvis.

Išmani gaudyklė, sukurta kartu su „Huawei“, padeda efektyviai reguliuoti kuprių populiaciją. Dirbtinio intelekto pagalba veikianti sistema neleidžiant kuprėms patekti į aukštupį, kur yra nerštavietės. Taip eliminuojama jų dauginimosi galimybė ir taip sumažinama grėsmė, jog upėse atsiras nepageidaujama biologinė įvairovė.

Vaizdo įrašas: https://fb.watch/euEi9WG9Ik/

Į Lietuvą neršti atplaukiančios Atlantinės lašišos yra vienos didžiausių pasaulyje 

Lašišų situacija Lietuvoje, pasak ilgamečio mėgėjų žvejybos tarybos prie aplinkos ir žemės ūkio ministerijų pirmininko Antano Kontauto yra geresnė nei Norvegijoje. Čia joms netrukdo invazinės gentainės. Anaiptol, susiduriama su kitokio pobūdžio problemomis, kurios apsunkina populiacijos augimą bei galimybes neršti Lietuvos upėse. Tai žmogaus sukurtos kliūtys – užtvankos, uždariusios kelią į aukštupiuose ir esančias nerštavietes.

Baltijos jūroje gyvenančiai Atlantinei lašišai apsaugoti taikomos ES reguliavimo priemonės. Šiuo metu bet kokia lašišų žvejyba yra uždrausta dėl prastos išteklių būklės.

Upėse yra draudžiamo laiko, draudžiamų vietų, leistino dydžio bei galimo sugauti individų kiekio reguliavimas. Jis susijęs su jų išteklių naudojimo reguliavimu, nelegalios žvejybos draudimu ir žuvivaisa.

Situacijai gerinti pasitelkimai daugiau tradiciniai metodai. Nors technologijų pritaikymas yra populiacijos reguliavimo ateitis, tačiau dabar visas dėmesys skirtas žuvitakių įrengimui, kurių šiuo metu Lietuvoje yra 26. Deja, bet lašišoms tinkami yra vos keli. Didžiausia patvanka Kauno HES žuvitakio neturi.

 Faktai

Natūrali kuprių buveinė yra Ramiajame vandenyne, tačiau Norvegijos upėse jos plaukioja ir yra užfiksuotos dar nuo 1960 metų. Norvegijos pakrantės upėse kuprių greitai padaugėjo 2017 metais. Manoma, kad per trumpą laiką jų bus tiek daug, kad kels grėsmę vietinėms populiacijoms. Bijant, kad išplis žuvų ligos, ir vertinant grėsmę biologinei įvairovei, ypač vietinių rūšių lašišoms, kuprės dabar įtrauktos į „didelės rizikos“ kategoriją kaip svetima rūšis.

Užduotis pašalinti kupres iš upių pasirodė esanti ypač sudėtinga, nes į upes jų atkeliauja labai daug. Šias nekviestas viešnias iki šiol šalindavo savanoriai rankiniu būdu, tačiau ši veikla yra labai varginanti, atimanti daug laiko ir neefektyvi.

Parašykite komentarą