Kyšis
Naudinga žinoti

Kada verta registruotis PVM mokėtoju savanoriškai?

Kiekviena įmonė ar savarankiškai dirbantis asmuo gali registruotis PVM mokėtoju savanoriškai. Apskaitos ekspertai pataria atidžiai įvertinti, kada iš tikrųjų naudinga tapti PVM mokėtoju.

Pasak „buhalterės.lt“ vadovo Laimio Jančiūno, smulkusis verslas vis dažniau domisi, ar jam verta įsiregistruoti PVM mokėtoju savo noru. „Šiandien verslas siekia pasinaudoti galimybėmis ir efektyviau tvarkyti savo apskaitą“, – teigia L. Jančiūnas.

Jis ragina panagrinėti dvi praktines situacijas, kada verta tapti PVM mokėtoju.

Sakykime, kad Karolina ir Naglis turi po identišką įmonę ir kuria interneto svetaines. Abu darbui nuomojasi darbo vietą, serverius ir programas. Kiekvieną mėnesį už tai sumoka po 1000 EUR – iš viso 1210 EUR su PVM.

Abu paslaugas parduoda tiems patiems pirkėjams už 2000 EUR. Karolinos įmonė yra PVM mokėtoja, o Naglio – ne. Taigi kiek kiekvienam lieka mėnesio gale?

Karolinai šiuo atveju PVM kodas pravertė.

Gali kilti klausimas, kodėl kažkas perka pas Karoliną už 2420 EUR su PVM, kai pas Naglį ta pati paslauga kainuoja 2000 EUR?

„Turintiems PVM kodą Karolinos ir Naglio paslaugų kainos yra vienodos, nes sumokėtą PVM jie galės susigrąžinti. Situacija būtų kitokia, jei pirkėjai būtų smulkūs ir neturintys PVM kodo. Tada visus klientus prisiviliotų Naglio įmonė, nes jiems būtų pigiau“, – pastebi įmonės „buhalterės.lt“ vadovas L. Jančiūnas.

Taigi, anot eksperto, pradedantiems verslą ir svarstantiems registruotis kaip PVM mokėtoju aktualu atsakyti į šiuos klausimus:

Ar jūsų klientai PVM mokėtojai?

Jei taip, galite registruotis PVM mokėtoju, nes klientams jūsų prekių ar paslaugų kaina liks tokia pati.

Jei ne, matyt, verta neskubėti ir registruotis PVM mokėtoju tik atsiradus prievolei.

Ar savo veiklai reikalingas prekes ir paslaugas pirksite iš PVM mokėtojų?

Jei taip, galėsite už įsigytas prekes ir paslaugas susigrąžinti sumokėtą PVM.

Jei ne, nebus ko susigrąžinti.

Ar prekes pirksite iš ES valstybių šalių?

Perkant iš ES PVM mokėtojams taikomas nulinis PVM tarifas.

Neturintiems PVM kodo prekės bus parduodamos brangiau, taikant tos šalies PVM tarifą.

Ar pirksite paslaugas iš „Google“, „Facebook“ ir pan.?

Šie tiekėjai paprastai nurodo nulinį PVM savo sąskaitose. Tačiau ne PVM mokėtojai privalo jį papildomai apskaičiuoti ir sumokėti VMI.

Ar jums svarbus didesnis įmonės patikimumas?

PVM mokėjimas indikuoja didesnę apyvartą arba stambesnius užsakovus.

„Dažniausiai savanoriškai registruojamasi PVM mokėtoju, kai pagrindiniai pirkėjai taip pat yra PVM mokėtojai. PVM įstatymas yra bene sudėtingiausias, todėl patariame atkreipti dėmesį bei įvertinti ir kitas aplinkybes“, – sako L. Jančiūnas.

Norint tapti PVM mokėtoju, reikia užpildyti prašymą „Mano VMI“.

Parašykite komentarą