ausines
Naudinga žinoti

Kada būtina skubiai kreiptis į ausų, nosies, gerklės gydytoją: gresia dirbantiems kompiuteriu

„Yra atvejų, kai pas mus atvykti reikia kuo skubiau, nes delsimo pasekmės gali būti nepataisomos“, – sako LSMU Kauno ligoninės Chirurgijos klinikos Ausų, nosies, gerklės ligų skyriaus vedėjas Kęstutis Marius Šaulys.

Vienas tokių atvejų, kai delsti negalima, – akivaizdžiai pakitusi klausa. „Tarkime, žmogus vieną rytą atsikėlė ir jaučia, kad viena ausis užgulta, jis ja beveik nebegirdi. Situacija iš pirmo žvilgsnio neatrodo grėsminga, bet iš tiesų ji gali būti labai rimta. Ir čia jau nebegalima svarstyti „o gal tai – sieros kamštis“, „o gal praeis“ – būtina kuo skubiau kreiptis į šeimos gydytoją siuntimo ir vykti apžiūrai pas ausų, nosies, gerklės ligų (LOR) specialistus“, – pabrėžia K.M.Šaulys.

LSMU Kauno ligoninės Chirurgijos klinikos Ausų, nosies, gerklės ligų skyriuje atnaujintos visos paslaugos. Gydytojas otorinolaringologas M.K.Šaulys primygtinai perspėja nepradelsti būklių, kai reikalinga skubi pagalba.

 • Kas gali nutikti, kai, sakykime, pajutus, kad užgulta ausis, laiku nesikreipiama į LOR gydytoją?

   

 • Skubiai nesikreipus kvalifikuotos pagalbos į specialistą, žmogus gali toks ir likti – negirdintis viena ausimi. Nepaisant operacinio ir kitokio gydymo. Nes užgulta ausis, kartais su ūžesiu, suintensyvėjusiu spengimu gali būti dėl sraigės maitinimo sutrikimo. Sraigė – tai vidinės ausies dalis, iš kurios informacija klausos nervu perduodama į smegenyse esančius klausos branduolius. Sraigę maitina tokia labai mažytė  kraujagyslė, kuri dėl įvairių stresinių būklių, kraujospūdžio svyravimų, kaklo pertempimo, kas neretai nutinka daug laiko prie kompiuterio praleidžiantiems žmonės, ar kitų priežasčių gali užspazmuoti. Kai ta kraujagyslė užspazmuoja ir sraigė negauna maitinimo, iškart atsiranda toks tarsi ausies užgulimas, kurį neretai lydi ūžesys arba suintensyvėjęs spengimas. Jei tai greitai nepraėjo, reikia nedelsiant gydyti. Mediciniškai tai vadinama neuritu.
 • Ką reiškia nedelsiant? Atvykti į ausų, nosies, gerklės ligų kabinetą maždaug per savaitę?

   

 • Nejuokaukit, savaitės laukti jokiu būdu negalima, net kelios dienos gali būti per ilgas delsimas, kai gydytojai jau nebegalės padėti. Nes sraigės ląstelės yra nepaprastai jautrios deguonies badui. Ir jeigu tik užtempi laiką – viskas. Jos žūsta. Kuo jaunesnis žmogus, tuo šiuo atveju blogiau, nes jauno žmogaus ląstelės daug jautresnės deguonies badui nei 70-mečio.
 • Ar teisingai supratau, kad ausies užgulimas su visomis pasekmėmis gresia pasireikšti nebūtinai mėgstantiems maudynes, bet ir žmonėms, daug laiko praleidžiantiems prie kompiuterio?
 • Taip, ir dirbantiesiems kompiuteriu, ir, sakykime, odontologams – visiems, kurių darbas susijęs su nuolatiniu kaklo įtempimu, gali sutrikti sraigės maitinimas deguonimi. Tai labai pavojinga būklė. Yra nemažai atvejų, kai žmonės bandė gydytis patys, laukė, kol praeis savaime, nesulaukę pagerėjimo kreipėsi į ausų, nosies, gerklės gydytojus po savaitės, poros savaičių ar mėnesio, kai jau šaukštai po pietų, ir visam laikui prarado klausą pažeista ausimi.
 • Dėl kokių dar sutrikimų delsimas pasirodyti LOR specialistui gali būti pavojingas?

   

 • Na, pavyzdžiui, ėmė skaudėti gerklę, pakilo temperatūra, atrodo, kad prasidėjo angina. Ir staiga pasidarė sunku išsižioti. Gerklę žmogui tarsi surakino, paprašius išsižioti jis to niekaip negali padaryti. Tai pirmas ženklas, kad gali būti visai ne angina, bet peritonzilinis pūlinys. Jį reikia atverti, būtinas stacionarinis gydymas.

Arba toks, atrodytų, dažnas reiškinys kaip balso pakimimas.  Jei tai trunka ilgiau nei savaitę, reikia pasirodyti ausų, nosies, gerklės ligų gydytojui. Gali būti ne viena priežastis, tarp jų ir refliuksas, ir  onkologinis susirgimas.

Infobox

LSMU Kauno ligoninės Ausų, nosies, gerklės ligų skyriuje (Hipodromo g. 13, Chirurgijos klinika) gydomi ir sekami ligoniai, kuriems ūmiai pasireiškia klausos sutrikimas (ūmus klausos nervo pažeidimas), peritonziliniai pūliniai, furunkulai nosies srityje, kraujoplūdis iš nosies.

Tradiciniu ir mažai invazyviu būdu atliekamos šios operacijos:

Adenoidektomija (limfoidinio audinio pašalinimas iš nosiaryklės)

Tonzilektomija (gomurinių tonzilų pašalinimas)

Septoplastika (iškrypusios nosies pertvaros korekcija)

Nosikaulių atstatymo operacija po patirtų traumų

Funkcinė endonazalinė sinusų chirurgija (lėtinio rinosinusito, polipozės chirurginis gydymas endoskopo kontrolėje)

Obstrukcinės miego apnėjos ( knarkimo) chirurginis gydymas (Uvulopalatoplastika)

Endolaringinės mikroskopinės gerklų operacijos (gerklų polipų, mazgelių, kitų darinių šalinimas ir histologinis ištyrimas)

Timpanostomija (ventiliacinių vamzdelių į ausies būgnelius įvedimas)

Timpanoplastika (ausies būgnelio perforacijų šalinimas, plastikuojant vietiniais audiniais)

Egzostozų šalinimo operacija (ausies landų kaulinių išaugų šalinimas)

Darinių šalinimas nuo odos ir paodžio ANG organų srityje.

Kontaktiniai telefonai:

(8 37) 34 22 20 (Ausų, nosies, gerklės ligų kabinetas);
(8 37) 34 22 97 (Gydytojų kabinetas);
(8 37) 34 21 70 (Konsultacijų poliklinika).

Parašykite komentarą