Moksleiviai
Švietimas

Ką moksleiviai žino apie saugų eismą kelyje?

2020 m. Lietuvos keliuose buvo sužeisti 674 pėstieji, penktadalis jų – vaikai, moksleiviai ir jaunuoliai. Nors kasmet eismo įvykių, kuriuose nukenčia pėstieji, skaičius vis mažėja, rizika nukentėti dėl neatsargaus kitų elgesio kelyje – išlieka.

Šiemet jau 16-tą kartą minėdami saugaus eismo dieną Lietuvoje galime pasidžiaugti, kad dėmesingiau kelyje elgiasi ne tik suaugusieji, bet ir moksleiviai, tačiau dar yra kur pasitempti.

Kelių eismo taisykles vaikai dažniausiai pažeidžia eidami per perėją ir tuo pat metu naudodamiesi telefonu. Daugelis jaunesnio amžiaus žmonių savo gyvybe rizikuoja ir nesidairydami prieš kertant važiuojamąją kelio dalį, klausydami muzikos ar kitais būdais užsiimdami dėmesį blaškančia veikla. Nemažai pėsčiųjų taip pat nedėvi atšvaito ar liemenės su šviesą atspindinčiomis juostomis tamsiuoju metų laikotarpiu, o dviratininkai ir elektriniais paspirtukais keliaujantys moksleiviai dar ir vengia dėvėti šalmą. Atidumo stokojama ir išlipant iš transporto priemonės – automobilio ar autobuso – bei pradedant vairuoti patiems.

Eismo įgūdžių ugdymas – nuo pat mažens

Norėdami savo atžalą išmokyti saugiai elgtis kelyje, tėvai turėtų daryti vos tik vaikui sueis 3-4 metai. Tokio amžiaus vaikai gana lengvai priima nauja informaciją ir ją greitai įsimena, tačiau įgūdžius reikėtų lavinti žaidimo forma ar naudojant interaktyvias vaizdines priemones, praktinius metodus. Žinoma, tėvai patys turi rodyti pavyzdį: einant per perėją paslėpti mobilųjį telefoną kišenėje, neskubėti pereiti gatvę, į ją žengti tik užsidegus leidžiamam šviesos signalui, patiems dėvėti atšvaitus ir juos prisegti prie vaikų lauko rūbų.

Sugedes automobilis 1
Ką moksleiviai žino apie saugų eismą kelyje? 1

„Labai svarbu nuo mažens ugdyti atsakingą ir pareigingą eismo dalyvį. Dar vaikystėje suformuoti įgūdžiai išlieka ilgam, todėl kultūringo ir atsakingo eismo dalyvio ugdymas prasideda gana anksti. Be to, daug dėmesio turime skirti ir šiek tiek vyresnių vaikų, jaunimo švietimui mokyklose, kadangi nepuoselėjami įgūdžiai po truputį nyksta ir pasimiršta”, – sako valstybės įmonės Lietuvos automobilių kelių direkcijos vadovas Remigijus Lipkevičius.

Moksleiviai kviečiami dalyvauti tradiciniame konkurse

Siekdami kuo daugiau įvairaus amžiaus vaikų supažindinti su saugaus eismo taisyklėmis, Lietuvos automobilių kelių direkcija kartu su partneriais Švietimo, mokslo ir sporto ministerija ir Lietuvos kelių policijos tarnyba organizuoja nacionalinį mokinių konkursą „Saugokime jaunas gyvybes keliuose”. Šiame konkurse kasmet savo žinias ir įgūdžius išmėgina per 50 tūkst. moksleivių iš visos Lietuvos mokyklų.

Kadetų licėjus
Ką moksleiviai žino apie saugų eismą kelyje? 2

„Dalyvaudami mūsų rengiamame konkurse mokiniai pasikartoja teorines ir praktines saugaus eismo kelyje taisykles bei mokosi jas pritaikyti realiame eisme. Ši daugiau nei du dešimtmečius vykdoma saugaus eismo iniciatyva yra tapusi tradicine, todėl ją gerai pažįsta tiek mokyklos, tiek ir patys moksleiviai. Pradinėse klasėse paskatinti konkurse dalyvauti mokytojų, vyresni moksleiviai vis dažniau patys registruojasi dalyvauti konkurse ir kviečia prie iniciatyvos prisijungti savo draugus”, – pažymi R. Lipkevičius.

Konkurse dalyvauti kviečiami įvairaus amžiaus 1-12 klasių mokiniai, kurie, priklausomai nuo savo amžiaus grupės, gali dalyvauti skirtingose konkurso dalyse. Pradinių klasių mokiniai jau dabar kviečiami registruotis į populiariausią konkursą „Šviesoforas”, kuris kasmet sulaukia apie 40 tūkst. dalyvių. 11-14 m. mokiniai raginami registruotis į jauniesiems dviračių vairuotojams skirtas varžybas „Saugus ratas”, 15-18 m. moksleiviai kviečiami savo jėgas ir įgūdžius išbandyti mopedų ir motociklų vairuotojams skirtame konkurse, o 17-19 m. jaunuoliai – jaunųjų automobilių vairuotojų varžybose.

Kaip praneša renginio organizatoriai, šių metų konkursas dalyvius pasitiks atsinaujinęs, tačiau išlaikęs aktualiausias savo tradicijas. Dalis šių metų konkurso etapų vyks nuotoliniu būdu balandžio-birželio mėnesiais, tačiau geriausiai pasirodžiusios komandos ir individualiai dalyvaujantys mokiniai bus kviečiami į finalinius etapus atvykti ir juose dalyvauti gyvai. Kaip ir kasmet, dalyviai turės atsakyti į jo kelių eismo taisyklių suvokimą atskleidžiančias teorines užduotis, tarp kurių ir klausimai apie vaikų ir jaunuolių tarpe smarkiai populiarėjančią transporto priemonę – el. paspirtuką. Be to, dalyviai turės atsakyti ir į su riedučiais ar riedlentėmis susijusius klausimus bei paaiškinti, kokių kelių eismo taisyklių turi laikytis kiekvienas pėsčiasis.

Daugiau informacijos apie konkursą galima rasti svetainėje www.saugusmokinys.lt.

Parašykite komentarą