Kaunas
Miestas

Išankstinis balsavimas prezidento rinkimuose ir referendumuose: Kaune balsuojančiųjų – daugiau nei tikėtasi

Šalies savivaldybėse pirmadienį prasidėjo išankstinis balsavimas prezidento rinkimuose ir referendumuose dėl dvigubos pilietybės išplėtimo bei Seimo narių skaičiaus mažinimo.

Per šiuos rinkimus bei referendumus rinkėjai pirmą kartą turės daugiau laiko balsuoti iš anksto – penkias dienas, o ne dvi, kaip ankstesniuose balsavimuose.

Balsavimas iš anksto savivaldybėse rinkimų savaitę vyks nuo pirmadienio iki penktadienio, kasdien nuo 8 iki 20 valandos.

Prezidento rinkimuose dalyvauja socialdemokratas eurokomisaras Vytenis Povilas Andriukaitis, filosofas Arvydas Juozaitis, europarlamentaras Valentinas Mazuronis, ekonomistas Gitanas Nausėda, Seimo nariai Mindaugas Puidokas ir Naglis Puteikis.

Šio posto taip pat siekia „valstiečių“ kandidatas premjeras Saulius Skvernelis, konservatorių kandidatė parlamentarė Ingrida Šimonytė, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos vadovas europarlamentaras Valdemaras Tomaševskis.

Vienas iš jų pakeis nuo 2009 metų šaliai vadovaujančią Dalią Grybauskaitę.

Du referendumai

Visi trys balsavimo biuleteniai yra skirtingų spalvų, taip siekiama padėti rinkėjams susigaudyti.

Pasiimdamas biuletenius žmogus turi pasirašyti už kiekvieną atskirai. Atsisakyti dalyvauti kuriame nors iš balsavimų rinkėjai turi galimybę neimdami biuletenio.

Dar viena šių balsavimų naujovė yra pritaikyta akliesiems, sudarius galimybę biuletenį perskaityti Brailio raštu.

Naujovės ir balsavimų gausa kelia papildomą rūpestį rinkimų komisijoms.

Kauno miesto rinkimų komisijos pirmininkė Elena Skirmantienė BNS sakė, kad penkias dienas trunkantis išankstinis balsavimas yra gana sudėtingas iššūkis, kyla neaiškumų.

„Nepratę, nežinome, kaip bus – sudėtinga. Su apylinkių komisijų nariais sudėtinga, reikia surinkti didelį (skaičių – BNS). Sudėtinga ir su laiku, nes nuo 8 iki 20 valandos“, – sakė ji.

E. Skirmantienė tvirtino, kad kol kas nėra visiškai aišku, kokia tvarka išankstinio balsavimo biuleteniai bus išgabenami.

Pasak jos, planuojama, jog Kaune iš anksto balsuos apie 10 tūkst. rinkėjų, susitvarkyti su tokiais srautais gali pritrūkti išteklių.

Nuo pat pirmadienio ryto į Kauno miesto savivaldybės Didžiąją salę nenutrūkstamu srautu eina žmonės. Čia vyksta išankstinis balsavimas Lietuvos Respublikos prezidento rinkimuose, taip pat – dviejuose referendumuose.

„Ligšioliniuose rinkimuose per dvi išankstinio balsavimo dienas Kauno miesto savivaldybėje sulaukdavome iki 7 tūkstančių žmonių. Prieš šiuos rinkimus buvome pasiruošę per tas Vyriausiosios rinkimų komisijos nustatytas penkias balsavimo dienas priimti apie 10 tūkstančių rinkėjų, bet dabar matome, kad balsuoti iš anksto Kaune gali ateiti kur kas daugiau žmonių. Tačiau ir tokiu atveju būtinai kiekvienam rinkėjui užtikrinsime sklandų balsavimo procesą“, – pirmadienį Eltai sakė Kauno miesto savivaldybės Rinkimų komisijos pirmininkė Elena Skirmantienė.

Ji pažymėjo, jog iš anksto balsuoti Kauno mieste (lygiai kaip ir bet kurioje kitoje rinkimų apylinkėje) gali kiekvienas balsavimo teisę turintis šalies pilietis, nesvarbu, kur jis yra deklaravęs savo gyvenamąją vietą ir kuriai rinkimų apygardai priklauso. Tačiau atėjęs balsuoti rinkėjas būtinai turi turėti ir pateikti rinkimų organizatoriams galiojantį asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą.

Balsavimas specialiuose paštuose, tai yra ligoninėse, slaugos namuose, kariuomenėje, laisvės atėmimo įstaigose, kaip ir anksčiau, vyks nuo trečiadienio iki penktadienio.

Balsavimas namuose numatytas penktadienį ir šeštadienį. Namuose balsuoja 70 metų ir vyresni rinkėjai, dėl sveikatos būklės negalintys atvykti į rinkimų apylinkę.

Sekmadienį rinkimų dieną balsavimas apylinkėse vyks nuo 7 iki 20 valandos. Prezidento rinkimuose prireikus antrojo turo, jis vyktų gegužės 26 dieną.

Parašykite komentarą