VMI deklaravimas 3
Miestas

Iš įmonės kišenės – tūkstantinės sumos asmeniniams poreikiams ir pikantiški pirkiniai

Atliekant patikrinimus mokesčių administratoriaus specialistai susiduria su įmonių vadovų bandymais įvairias asmeniniam vartojimui skirtas prekes ir paslaugas įsigyti iš įmonės pinigų. Pasitaiko atvejų, kai tokiu būdu tenkinami pikantiški privatūs poreikiai. Tokiu būdu siekiama ne tik sumažinti pelno mokestį, išvengti priklausančio pridėtinės vertės mokesčio (toliau – PVM) mokėjimo, bet ir apkarpyti asmenines išlaidas visų mokesčių mokėtojų sąskaita.

„Įmonės turi teisę įsigyti įvairias prekes, kurias jos naudoja savo veikloje. Tokiu atveju verslininkai gali susigrąžinti sumokėtą PVM arba sumažinti į biudžetą mokėtiną šio mokesčio sumą. Prekes naudojant įmonės veikloje, jų verte taip pat galima sumažinti mokėtiną pelno mokestį“, – primena  Kauno apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos (toliau – Kauno AVMI) viršininkė Judita Stankienė.

Pasak jos, dažnai pasitaiko atvejų, kai įsigyjamos visiškai su įmonės veikla nesusijusios prekės ar paslaugos, skirtos bendrovės vadovų ar darbuotojų asmeniniams poreikiams tenkinti.

„Nustačius tokius atvejus nesąžiningiems verslininkams tenka sumokėti priklausantį PVM, o jų gauta nauda pripažįstama pajamomis natūra ir apmokestinama gyventojų pajamų mokesčiu. Atitinkamai perskaičiuojamas ir pelno mokestis“, – teigia Kauno AVMI viršininkė, pažymėdama, kad asmeninių poreikių tenkinimas įmonės sąskaita yra VMI dėmesio centre.

Nesąžiningu būdu „sutaupyti“ kartais naudojamasi įsigyjant net asmeniniam naudojimui skirtus maisto produktus, avalynę bei jos priežiūros priemones, įvairius rūbus (marškinėlius, maudymosi kelnaites, kelnes). Pasitaiko ir pikantiškų pirkinių – pavyzdžiui, atliekant vienos įmonės patikrinimą Kauno AVMI specialistai nustatė, kad bendrovė įsigijo tik suaugusiems skirtą prekę. Nevengta ir kitokių išlaidų: pirkti konstruktoriai, įvairūs stalo žaidimai. Be to, nustatyta, kad įmonės vardu įsigyta maisto produktų ir katėms bei šunims skirto ėdalo, o išlaidos prekybos centruose viršijo 6,3 tūkst. eurų.

Visos minėtos prekės nepanaudotos įmonės veikloje, o skirtos vadovo ir jo artimųjų asmeniniams poreikiams. Įvertinus visus šio patikrinimo metu nustatytus pažeidimus, apskaičiuota papildoma į biudžetą mokėtina suma viršija 40 tūkst. eurų.

Per 2021 m. I ketv. Valstybinė mokesčių inspekcija kontrolės veiksmų metu nustatė 31 atvejį, kai asmeniniai poreikiai buvo tenkami įmonių lėšomis bei pajamos gaunamos natūra. Šių kontrolės veiksmų metu į biudžetą papildomai apskaičiuotos mokėtinos / deklaruotinos mokesčių sumos iš viso sudarė beveik 254 tūkst. eurų. 2020 m. nustatyti 72 tokie atvejai, bendras rezultatas siekė 1,5 mln. eurų.

Kauno AVMI primena, kad gyventojai, pastebėję galimus mokestinius pažeidimus, informaciją gali perduoti paskambinę VMI pasitikėjimo telefonu 1882, taip pat užpildžius elektroninę formą VMI internetinėje svetainėje (https://www.vmi.lt/evmi/stop-seseliui). Pranešėjų anonimiškumas garantuojamas.

Parašykite komentarą