051202
Karyba

Inžinerijos bataliono išminuotojams tenka dirbti ir po vandeniu

Šis pavasaris Juozo Vitkaus inžinerijos bataliono (Inžinerijos batalionas) sprogmenų neutralizavimo specialistams kaip niekad išskirtinis. Ir ne vien dėl dažnų iškvietimų, randamų sprogmenų gausos bei retumo, bet ir dėl kiek kitokių, ypatingo profesionalumo, susikaupimo bei kruopštumo reikalaujančių neutralizavimo operacijų. Su nestandartine operacija išminuotojai praėjusią savaitę susidūrė Metelių regioniniame parke, Dusios ežere, kur atpažinti ir neutralizuoti sprogstamuosius užtaisus jiems teko panėrus į 3 metrų gylį po vandeniu. Inžinerijos bataliono Sprogmenų neutralizavimo kuopos vado kpt. Kazimiro Bogdano teigimu, „panašu, kad tai vienas iš rimčiausių sprogmenų naikinimų vidaus vandenyse nepriklausomos Lietuvos kariuomenės istorijoje“.

Gegužės 5 d. anksti ryte Dusios ežero pietinėje dalyje, netoli Kryžių šventovės, žvejai pastebėjo į sprogmenį panašų daiktą. Atvykę Inžinerijos bataliono išminuotojai atliko detalią žvalgybą ir rado net tris Antrojo pasaulinio karo metu sovietų naudotus 155 mm artilerijos sviedinius. Dirbti su sprogmenimis po vandeniu yra ypač sunku ir pavojinga – ribotas matomumas, judėti reikia labai atsargiai ir tiksliai, kad vanduo kuo mažiau susidrumstų, o judesių laisvę varžo naro kostiumas bei įranga. Sudėtingesnės ir neutralizavimo vandenyje procedūros, kadangi po vandeniu tvirtinamos tik sprogstamosios priemonės, o elektrinė sprogdinimo tinklo dalis privalo būti virš vandens. Jei tik yra galimybė, vandenyje rasti sprogmenys iškeliami ir neutralizuojami sausumoje. Tačiau įvertinus artilerijos sviedinių būklę, šį sykį teko konstatuoti, kad kelti juos iš vandens ir mėginti transportuoti būtų pernelyg pavojinga, todėl buvo priimtas sprendimas sprogmenis sunaikinti vietoje.

051201

Operaciją sunkino tai, kad visi trys artilerijos sviediniai buvo skirtingose ežero vietose, tad narams-išminuotojams, siekiant padaryti kuo mažesnę žalą gamtai, teko juos surinkti į krūvą ir tik tada vienu tiksliu sprogimu sunaikinti. Karių profesionalumo dėka sprogmenys buvo sunaikinti sklandžiai ir be skaudžių pasekmių ežero gyvūnijai bei augmenijai. Praėjus keletui dienų Inžinerijos bataliono specialistai dar kartą grįžo prie Dusios ežero, apžiūrėjo sprogmenų neutralizavimo operacijos vietą ir likvidavo sprogimo paliktas žymes.

Lietuvos kariuomenės išminuotojai įspėja, kad nuo pasaulinių karų likusių nesprogusių sprogmenų yra ne tik sausumoje, bet ir Lietuvos vandenyse. Vien praėjusią savaitę į tokius iškvietimus jie vyko net keletą kartų: Vištyčio ežero bangos išplovė granatą, sprogmuo rastas Šešupėje prie senosios Marijampolės užtvankos, Dusios ežere sunaikinti artilerijos sviediniai… Ir ragina gyventojus būti atidžius bei sąmoningus – pastebėjus sprogmenį ar neaiškios paskirties daiktą, kuris galėtų panėšėti į sprogmenį, jokiu būdu neliesti, o iš karto pranešti bendruoju pagalbos telefono numeriu 112.

Šaltinis: Lietuvos kariuomenė

Parašykite komentarą