Vaiku maitinimas
Miestas Švietimas

Investicijos į kokybišką vaikų mitybą: Kaune perskaičiuojami maitinimo įkainiai lopšeliuose-darželiuose ir mokyklose

Sparčiai kylančios maisto produktų, kuro ir logistikos kainos verčia perskaičiuoti maitinimo įkainius ikimokyklinio bei priešmokyklinio ugdymo įstaigose. Kauno mieste jie nesikeitė daugiau kaip dešimtmetį ir buvo bemaž mažiausi visoje šalyje. Siekiant užtikrinti, kad vaikai gautų kokybiškus bei įvairiapusiškus maisto produktus, kainas siūloma didinti 35 proc. arba nuo 10 iki 32 euro centų. Miesto tarybai pritarus, pokyčiai įsigaliotų Rugsėjo 1-ąją. Net ir tuomet vaikų maitinimo įkainiai Kauno švietimo įstaigose išliktų mažesni arba atitiktų kitų šalies miestų kainų lygį. 

„Centralizavęs viešuosius maisto produktų pirkimus Kaunas galėjo daugiau kaip dešimtmetį siūlyti vienas mažiausių vaikų maitinimo kainų šalyje. Dabartinis ženklus produktų brangimas verčia didinti įkainius ir mus. Tik tokiu būdu užtikrinsime subalansuotą ir įvairiapusį racioną mūsų mažiesiems”, – kalbėjo Kauno savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Eglė Andriuškienė.

Pasak jos, maisto produktų kainos ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikams, lyginant su praėjusiais metais, vidutiniškai pabrango apie 40–50 proc. Ryškiausi pavyzdžiai – lašišos kaina už kilogramą pakilo nuo 15,98 iki 29,04 eurų, kvietinių miltų ar grikių – padvigubėjo. Įtaką daro kuro, elektros bei kitų išteklių kainų šuoliai. Jeigu miestas nekeistų dabartinių įkainių, tektų peržiūrėti vaikų racioną ir rinktis pigesnius produktus.

Išanalizavus dabartinę situaciją, siūloma naujus mokslo metus pasitikti skiriant 0,10–0,32 eurų daugiau vaikų maisto produktų pirkimui. Tai būtų pirmas maisto produktų įkainių perskaičiavimas nuo pat 2010 metų. 

Priklausomai nuo amžiaus grupės – lopšelio, darželio ar priešmokyklinės – pusryčių kainos pakiltų iki 0,65–0,70 Eur vaikui, pietūs – iki 1,10–1,30 Eur, o vakarienė – 0,65–0,70 Eur. Atitinkamai priešpiečių arba pavakarių užkandžių kainos padidėtų iki 0,35 arba 0,40 Eur. 

Birželio 21 d. Tarybai patvirtinus tokį sprendimą, tėvelių indėlis į vaikų maitinimą taptų lygus arba išliktų mažesnis nei Vilniuje ar Klaipėdoje.

Didesnis maitinimo įkainis būtų taikomas ir drauge su vaikais pietaujantiems darbuotojams – kiltų nuo 1,16 iki 2,30 eurų. Maisto gaminimo bei kitas virtuvės išlaidas ir toliau numatyta dengti miesto biudžeto lėšomis.

Skaičiuojama, kad šie pokyčiai paliestų apie 14 tūkst. Kauno lopšelių-darželių bei pradinių mokyklų auklėtinių. Keli šimtai vaikų, augančių socialiai jautresnėms grupėms priskiriamose šeimose, ir toliau gaus nemokamą maitinimą. 

Pokyčiai palies ne tik kainas, bet ir pačius valgiaraščius – per vasarą jie bus tobulinami, papildant maisto korteles naujais naudingais produktais.

Parašykite komentarą