Akvile Bridikiene
Miestas

Į Kauną sugrįžo senturgis: senoviniai prietaisai, pinigai ir audiniai iš prosenelės spintos

Po žiemos pertraukos į Kauną sugrįžo senturgis „Laiko ratu“, o kartu su juo – ir gausybė istoriją liudijančių daiktų, galinčių tapti puikiomis interjero puošmenomis. Kai kurie jų išsiskiria dydžiu, forma ar spalvomis, o kai kurie – savo autentiškumu. Tarp tokių – kaunietės Akvilės atsivežti tautiniais raštais išmarginti lininiai audiniai.

Prekybos miestelyje „Urmas“ vykstančiame senturgyje akį traukia senoviniai baldai, skulptūrėlės, paveikslai, įrankiai. Kolekcininkai stoviniuoja prie albumų su monetomis ir banknotais, senovinių leidinių, atvirukų, nuotraukų, melomanai – prie dėžių su vinilinėmis plokštelėmis.

Tačiau yra ir daiktų, kurie išsiskiria iš tolo. Pavyzdžiui, tarsi iš indiškos šventyklos atkeliavęs didžiulis veidas, puoštas daugybe įmantrių medžio drožinių. Arba keistas dėžutėje patalpintas prietaisas su viršuje esančiu tarsi kompasu. Ant dėžutės užrašas su metais – 1962-ieji.

„Tai geodezininkų prietaisas, skirtas žemės matavimams. Sakė, dar veikia“, – šypsodamasis paaiškina daikto pardavėjas.

Šį kartą ant prekystalių krenta į akis sovietinių rublių bei kapeikų ir Lietuvoje 90-ųjų pradžioje cirkuliavusių talonų gausa. Tiek vieni, tiek kiti po truputį užsitarnauja tikrų senienų statusą.

Kitoje vietoje – įdomesnių leidinių pasirinkimas: Trečiojo Reicho kariuomenės periodinis leidinys, pirmųjų pokario metų Amerikos lietuvių ir okupuotos sovietinės Lietuvos laikraščiai, antraštėse šlovinantys Staliną.

Tarp visų margumynų labai išsiskiria kaunietės Akvilės Bridikienės prekystalis, ant kurio – vien senoviniai lininiai tautiniais raštais išmarginti lininiai audiniai. Staltiesės, lovatiesės, juostos, servetėlės, rankšluostėliai – viskas išausta bent prieš 30–60 metų.

„Mano prosenelė audė, turėjau daug jos paliktų audinių. Per karantiną prisiruošiau peržiūrėti visą tą palikimą ir kilo mintis, kaip būtų galima jį prasmingai panaudoti. Dabar iš jų kuriu rūbus, kosmetines, rankines, pagalvėles. Senieji raštai dabar vėl madingi, derinami ir prie modernaus drabužių stiliaus ar interjero“, – pasakojo pašnekovė.

Dabar, kad galėtų prikelti naujam gyvenimui, ji ieško senųjų audinių visoje Lietuvoje, žmonės pasiūlo ir dalyvaujant įvairiose mugėse. Savo kūryba taip pat dalinasi Instagram ir kituose socialiniuose tinkluose, kur ji žinoma pavadinimu „Anukai“.

Senturgis „Laiko ratu“ vyks visą savaitgalį nuo penktadienio iki sekmadienio (kovo 24–26 d.) prekybos miestelyje „Urmas“, aikštelėje, esančioje adresu Elektrėnų g. 1F.

Parašykite komentarą