2 eur progine moneta 1024x576 1 e1650555391629
Įdomybės

Gyventojų piniginėse – Lietuvos krepšinio 100-mečiui skirtos monetos

Lietuvos bankas į apyvartą išleidžia proginę 2 eurų monetą, skirtą Lietuvos krepšinio 100-mečiui. Nacionalinėje naujosios monetos pusėje – Lietuvos žemėlapio kontūras, pavaizduotas kaip krepšinio aikštelė. Monetos išleidžiamos 750 tūkst. vnt. tiražu, jomis bus galima atsiskaityti visose euro zonos šalyse.

„Krepšinio šimtmečiui skirta moneta tiek mums, tiek europiečiams primins, koks svarbus Lietuvai yra krepšinis. Tai daugiau nei sportas ar laisvalaikio praleidimo būdas. Tai ir mūsų tautinės tapatybės, ir mūsų kultūros dalis – vienas iš mus vienijančių dalykų. Turbūt nerastume rajono ar kiemo, kuriame nėra tikros ar improvizuotos krepšinio aikštelės. Simboliškai galime sakyti, kad visa Lietuva yra viena didelė krepšinio aikštelė, moneta tai ir atspindi“, – sako Lietuvos banko valdybos narys Simonas Krėpšta.

Pirmosios oficialios krepšinio rungtynės Lietuvoje, Kaune, buvo sužaistos prieš 100 metų – 1922 m. balandžio 23 d.

Kartu su moneta išleidžiamoje el. skrajutėje aktualijų laidų bei laidų apie sportą kūrėjas ir vedėjas Ignas Grinevičius rašo, kad „krepšinis tapo viena iš tautinio atgimimo priežasčių, kai devintajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje Kauno „Žalgirio“ laimėjimai prieš Maskvos CSKA lietuvių tautos sąmonėje buvo suvokti kaip Lietuvos pergalės“.

Proginės monetos nacionalinės pusės autorius – dailininkas Egidijus Rapolis. Monetos bendroji pusė tokia pati kaip apyvartinių monetų, jos autorius – Luc Luycx.

Monetos briaunoje užrašas: LAISVĖVIENYBĖGEROVĖ.

Tai ne pirmosios Lietuvos banko monetos, skirtos krepšiniui. Krepšinis įamžintas 1996 m. Atlantos olimpinėms žaidynėms skirtoje kolekcinėje sidabro monetoje, 2011 m. aukso ir spalvotųjų metalų monetose, išleistose Lietuvoje vykusio Europos krepšinio čempionato proga.

Krepšinio 100-mečiui skirta moneta išleidžiama 750 tūkst. vnt. tiražu, iš jų 7 500 vnt. – BU kokybės specialioje numizmatinėje pakuotėje, jas kolekcionieriai jau galėjo įsigyti išankstinio pardavimo Lietuvos banko el. parduotuvėje metu. Įprastos kokybės monetos keičiamos už nominalą Lietuvos banko kasose. Monetos gyventojų pinigines pasieks ir per prekybos vietas, bus naudojamos kasdieniams atsiskaitymams.

Parašykite komentarą