keliones
Naudinga žinoti

Gydytojas atskleidė, ką daryti, kad sąnarių ligos neprogresuotų

Daugiau nei 350 mln. žmonių visame pasaulyje kenčia nuo artrito ir kitų sąnarių ligų. Paradoksalu, bet gyvenant informacijos amžiuje, jos apie sąnarių ligų gydymą trūksta, o pacientai į medikus kreipiasi tik tada, kai vienintelė išeitis – operacinis gydymas. Ortopedas traumatologas Juozas Belickas sako, kad laiku kreipiantis pagalbos, būdų sąnarių ligas gydyti yra vis daugiau. Tai įvairios meniskų, raiščių, kremzlių rekonstrukcinės operacijos ir intrasąnarinės injekcijos.

Skauda sąnarius? Įvertinkite gyvenimo būdą

Su kelio sąnario problemomis pacientai gali susidurti bet kokiame amžiuje, o priežasčių, sukeliančių jo skausmą, yra labai įvairių. Jis gali atsirasti po traumos, dėl uždegiminių procesų, kaip reumatoidinis artritas ar kitos jo rūšys. Gydytojas Juozas Belickas sako, kad traumų vargu ar pavyktų išvengti, o ypač – jei žmogus yra aktyvus, nesvarbu ar sportuojantis mėgėjiškai, ar profesionaliai. Anot jo, tokiu atveju reikėtų atsisakyti judėjimo, kas nėra išeitis.

„Didelės įtakos sąnarių ligų atsiradimui turi gyvenimo būdas. Jei jis yra sėslus, be nuolatinio fizinio krūvio arba jis yra per didelis, laiko klausimas, kol susidursite su sąnarių skausmu. Tam įtakos turi ir antsvoris, infekcijos, genetinis polinkis ir net medžiagų apykaitos bei hormoniniai sutrikimai“, – dėsto jis.

Didelę dalį žmonių vargina skausmai, kurie dažniausiai susiję su degeneracinėmis ligomis, kaip kelio sąnario artrozė. Anot jo, jei suskaudo vieną kartą, nerimauti nereikėtų. Tačiau į tokius pojūčius nenumokite ranka, jei jie tęsiasi ilgai ir yra linkę kartotis. Tokiu atveju svarbu kreiptis į specialistą ir išsiaiškinti skausmo priežastį.

Padėti gali ir mankšta bei fizioterapija

Nustačius, kad nemalonius pojūčius sukelia minėti uždegiminiai procesai, artritas ar artrozė, gali būti taikomas konservatyvus gydymas. Tai gali būti sąnarių mankšta, fizioterapija, reabilitacija, medikamentinis gydymas vaistais nuo uždegimo. J. Belickas teigia, kad pradinėse stadijose toks gydymas yra tikslingas. Tačiau jei tai trauminės kilmės sąnario pažeidimai, kaip meniskų plyšimas, tai dažniausiai nepadės.

„Esant rimtiems trauminiams kremzlių pažeidimams, kryžminių raiščių plyšimams, toks gydymas nėra tinkamas. Tokie pažeidimai dažniausiai gydomi chirurginiu būdu.“, – dėsto jis.

Kremzlių pakitimams gydyti – intrasąnarinės injekcijos

Jei konservatyvus gydymas ne išeitis, pacientui rekomenduojama rinktis ankstyvąją intervenciją. Ji galima, kai yra degeneraciniai kremzlių pakitimai, uždegimai arba ūmi mechaninė problema. Pavyzdžiui – menisko plyšimas, pūlingas sąnario uždegimas, ar uždegimas, susijęs su sisteminėmis ligomis, kaip reumatoidinis artritas. Gydymo sprendimai priklauso nuo paciento diagnozės, tačiau, anot specialisto, daugeliu atveju gali būti taikomas tik operacinis gydymas.

Vienas iš gydymo būdų – intrasąnarinės injekcijos. Jis taikomas esant degeneraciniams kremzlių arba uždegiminiams pakitimams. J. Belickas sako, kad gydymas injekcijomis ypač tinka esant artrozei. Tokiu atveju galima rinktis: hialurono rūgšties, hialurono su plazma, autologinių baltymų ar kamieninių ląstelių injekcijas. Žinoma, geriausią sprendimą priimti padės gydytojas.

„Steroidų injekcijų reikėtų vengti, kiek įmanoma. Tačiau jos efektyvios, kai yra stiprus, chroniškas sąnario uždegimas, sąnaryje kaupiasi skystis ir jokiais kitais būdais nepavyksta įveikti uždegimo. Šios injekcijos tinka ir artrozės atveju – ypač gelbsti mažinant kelio skausmą ir patį uždegimą“, – paaiškina gydytojas. 

Svarbiausia – nedelsti

Specialistas pastebi pasikartojančią problemą – pacientams dažnai trūksta informacijos apie galimybes spręsti sąnarių problemas. Be to, dažnu atveju jie į gydytojus kreipiasi per vėlai, kai ankstyvoji intervencija jau sunkiai gali padėti ir reikia rinktis operacinį gydymą.

„Geriausia nelaukti, kol pajusite nemalonius pojūčius ir sveikata rūpintis visada. Stiprinkite sąnarius, raiščius ir visą judamąjį aparatą. Tam tikrai yra priemonių, net labai elementarių, kaip fizinis aktyvumas, reguliari sveikatos priežiūra ir neignoravimas jau esančių sveikatos sutrikimų“, – rekomenduoja gydytojas. 

Parašykite komentarą