2931
Miestas

Festivalis kviečia apjungti Nemuno krantus per bendrą kūrybą

Liepos 22 dieną, pačiame vidurvasaryje, festivalis „Piešiame Nemuną” kviečia įsikurti upės pakrantėse, paplūdimiuose ar po tiltais ir drauge tapyti. Nemuno plenerai organizuojami tą pačią dieną ir vyks įvairiose pakrančių vietose, bendrakūrybai prie upės apsijungs skirtinguose krantuose gyvenančios kaimyninės bendruomenės, meno mėgėjai, menininkai. Plenerai yra atviri visiems, kviečiami ir kasdienoje nepiešiantys, jiems pagelbės turintys piešimo įgūdžių.

Jau antrus metus organizuojami bendruomenes jungiantys Nemuno plenerai šiais metais vyks devyniose pakrantėse, lengvu piknikų ir bendrystės formatu. Norintys dalyvauti yra kviečiami pasirinkti sau artimą vietą ar ateiti prie upės savo pakrantėje ir piešti. Numatytos plenerų vietos yra viešos ir prieinamos visiems, galima jungtis Panemunės paplūdimyje bei Santakos parke Kaune, Kauno rajone – Zapyškyje netoli prieplaukos, Kačerginės prieplaukoje bei Samylų įlankoje prie Kauno marių, Birštone – pakrantėje netoli amfiteatro, Prienuose – netoli naujojo sakurų sodo, elingų pakrantėje Alytuje, Darsūniškio piliavietėje Kaišiadorių rajone.

Festivalio „Piešiame Nemuną” organizatoriai kviečia tapyti akrilu, tačiau tai nėra privaloma, galima rinktis ir savo mėgiamas dailės priemones. Turintys gali atsinešti savo tapybos reikmenis, iš anksto užsiregistravusiems dalyviams dalis priemonių bus suteikta vietoje. Plenerus kuruoja savo bendruomenėse kuriantys menininkai: Daiva Nevardauskienė, Karolina Aleškevičiūtė, Živilė Muraškienė, Rodica Morari, Remigijus Janušaitis, Regina Juodžbalienė, Arijus Pijus, bei vietos meno mėgėjai. Norintys piešti ir ieškantys bendraminčių taip pat tampa plenero iniciatoriais savo Nemuno pakrantėje – tokiu būdu prisijungė Vilma Lugauskaitė, iki šiol tapyti važiavusi į Kauną ar Vilnių, o šį penktadienį kviečia alytiškius susitikti ir drauge tapyti elingų pakrantėje Alytaus mieste.

Šio festivalio sumanytojai ir koordinatoriai yra aktyvūs kūrybininkai savo bendruomenėse – Daiva Vaišnorienė jau septynerius metus bendruomenines veiklas įgyvendina Zapyškyje, čia yra įsikūrę kūrybiškumo ir užimtumo namai „Stuba”, Kaune Panemunėje gyvenantis Kęstutis Žižys čia inicijuoja kultūrines ir aktyvaus laisvalaikio veiklas, Romena Puikytė drauge su bendraminčiais įgyvendina kultūrinės iniciatyvos „Švęskime upę!” veiklas Kaune. Visus tris vienija dalyvavimas Kaunas 2022 bendruomenių programos „Fluxus Labas” kultūrinėse iniciatyvose siekiant aktyvinti vietos bendruomenes, be to – gyvena ir kuria prie Nemuno upės.

Apjungti Nemuno krantus per bendrakūrybą idėja bendraminčiams kilo 2019 metais dalyvaujant „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022″ inicijuotose kūrybinėse dirbtuvėse, jose dalyviai dalijosi gyvenančių prie upių patirtimis, senųjų gyventojų atsiminimais, kūrybinėmis idėjomis kultūriškai įveiklinant upes, kuriant naują kokybišką gyventojų ryšį su upe. Tuomet ir gimė ketinimas susitikti visiems prie upės ir drauge piešti.

Festivaliu „Piešiame Nemuną” yra siekiama aktyvinti gyventojų kūrybinę saviraišką, pakviesti meno mėgėjus, menininkus dalintis savo įgūdžiais, o įprastai kasdienoje nepiešiančius – į kūrybines patirtis. Organizuojami kūrybiniai susitikimai su vietoje kuriančiais menininkais, juose susipažįstama su dailininko kūrybiniu procesu, dalyviai taip pat turi galimybę išbandyti įvairias meno raiškos priemones ir patys tapti kūrėjais. Šiais metais organizuoti trys tokie susitikimai. Atvykusius į susitikimą menininkų studijoje „Kita Neries pusė” Kaune Vilijampolėje menininkė Karolina Aleškevičiūtė pasiūlė palavinti ranką ir kūrėjo žvilgsnį detalėse piešiant angliuku. Panemunėje kurianti Daiva Nevardauskienė pakvietė nesudėtinga grafikos technika susikurti savo ekslibrisą ar atvirutę. Kartu su Kačerginėje įsikūrusia tapytoja iš Moldovos Rodica Morari prieplaukoje prie Nemuno susitikimo dalyviai mokėsi akvarelės liejimo.

Šiais metais įgyvendintas naujas Nemuno krantus jungiantis festivalio formatas – keliaujantis pleneras. Plaustu NEMO bendraminčiai leidosi į penkių dienų kelionę Nemunu. Pradėję Kauno mariose, kūrybinę kelionę užbaigė Nemuno upės pakrantėje. Kelionės dalyviai turėjo bendrų kūrybinių pamokėlių, dalijosi savo įgūdžiais su bendrakeleiviais ir ne tik kūrė drauge, bet ir dalyvavo bendruose susitikimuose pakrantėse. Išsilaipinant Kauno marių krantuose aplankyti Salomėjos Nėries ir Bernardo Bučo namai-muziejus bei Lietuvos liaudies buities muziejus suteikė galimybę atrasti, pažinti ir kurti, čia taip pat buvo piešiama – pastele bei angliuku. Nemuno upės pakrantėje Piliuonoje drauge tapė su tautodailininkų studijos tapytojais, Darsūniškio piliavietėje – su vietos bendruomenės kūrybininkais. Taip užsimezgė naujos kūrybinės bendrystės.

NEMO plaustas yra kūrybingo druskininkiečio Renato Žylos įgyvendintas sumanymas, lyg upe keliaujanti vila yra patogus kelionėms Nemunu. Buvimas labai arti vandens, kai ne tik gyvenama, keliaujama, bet ir nakvojama plauste įkurtuose jaukiuose kambarėliuose ilgam paliko įsimintinus įspūdžius kiekvienam dalyvavusiam. Besikeičiančios oro sąlygos, lietūs ant vandens, visiškai netoli, tiesiog upėje prasidedančios vaivorykštės, kintantys Kauno marių ir Nemuno upės kraštovaizdžiai bei jų vandenys, kūrybiniai susitikimai krantuose, vietos istorijos ir užsiėmimai grupėje suteikė daug įvairovės, naujų patirčių, kūrybinių įkvėpimų, naujų draugysčių.

Rudenį festivalio „Piešiame Nemuną” dalyviai dalinsis savo kūryba, planuojama rengti parodas, organizuoti kūrybinius susitikimus, aplankyti vieni kitus ir plėtoti bendrą kūrybą gyvenančių ir kuriančių prie Nemuno.

O šį penktadienį festivalio organizatoriai kviečia pasiimti dailės priemones ir ateiti prie upės drauge piešti.

Festivalis „Piešiame Nemuną” yra bendraminčių iniciatyvos „Švęskime upę!” veiklų dalimi, kuri kviečia naujai atrasti upes mieste, kurti naujus kultūros ir meno reiškinius upių pakrantėse, kūrybiškai burti bendruomenes.

Daugiau informacijos apie Nemuno plenerus: https://www.facebook.com/events/312187051119870

Projektą dalinai finansuoja Lietuvos kultūros taryba.
Projekto partneriai: VšĮ „Moterų erdvės”, VšĮ „Kūrybos ir užimtumo Stuba”, VšĮ Alternatyviai, Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka.
Festivalio draugai: Kaunas 2022 bendruomenių programa „Fluxus Labas”, menininkų dirbtuvės „Kita Neries pusė”, Vilijampolės bendruomenės centras „Veršva”, Kūrybos kampas 360°, Yzels dailės reikmenys, Kačerginės seniūnija, Birštono jaunimo koordinatorius, Tautodailės studija „Piliuona”, Darsūniškio bendruomenės centras.

Leave a Reply