Egidijus Buozis Zara McFarlane 600x450 1
Miestas Kultūra

Festivalis „Kaunas jazz“ – ši: programoje – nuo įspūdingų nemokamų koncertų iki stulbinančio garso pasaulinių žvaigždžių pasirodymų

Balandžio 21 d. į pirmuosius koncertus pakviesiantis didžiausias Lietuvoje džiazo festivalis „Kaunas Jazz“ gyvos muzikos gerbėjams šįmet vėl paruošė stulbinančių staigmenų – specialūs, tik šiam renginiui kurti projektai, Gineso rekordų knygos laureatų improvizacijų debiutai, Grammy apdovanojimų laimėtojų koncertai, ryškiausių mūsų šalies džiazmenų koloboracijos ir daugybė nemokamų, į džiazo ir pavasario sūkurį įtrauksiančių pasirodymų.

Įsimintinas startas

Pirmieji grandiozinės džiazo šventės akordai su džiazo madomis bei Paweł Kaczmarczyk ir Judyta Pisarczyk koncertu nuskambės dviejose skirtingose Kauno vietose. Europos pianistų elitui priskiriamas muzikantas ir geriausią 2018 metų lenkų džiazo albumą debiuto kategorijoje išleidusi vokalistė – su tokia ypatinga komanda muzikos mylėtojai galės susipažinti balandžio 21 d. „Volfas Engelman galerijoje“ ir balandžio 23 d. Joniškio Raudonojoje sinagogoje.

Reikėtų pridurti – šie solidūs titulai P. Kaczmarczyk ir J. Pisarczyk priskiriami, nes per pastaruosius du dešimtmečius vienas geriausių Europos pianistų įrašė šešis gerai įvertintus albumus, atnešusius jam daugybę apdovanojimų. Svarių tarptautinių įvertinimų turi ir J. Pisarczyk. Įdomesnėms ir gerų vokalinių sugebėjimų pareikalavusioms atlikėjos patirtims būtų galima priskirti tą faktą, kad, kaip a cappella choro narei, jai teko pritarti 10 „Grammy“ statulėlių laimėtojui, legendiniam dainininkui Bobby McFerrinui.

Džiazo šventė Lietuvoje tęsis ir balandžio 22 d. Joje kartu su grupe „Amber hunter“ dalyvausiantis jos lyderis, būgnininkas Kasparas Petkus pasakoja manąs, jog muzikoje rasti sprendimą, kuris skamba geriausiai, užtrunka tiek pat, kiek paryčiais rasti gintarą jūroje.

Anot jo, „gintaro gaudytojai“ – tai yra šeši atlikėjai, kilę iš penkių skirtingų šalių, vienijami meilės džiazui bei studijų Amsterdamo muzikos akademijoje. Grupė atlieka originalias funk\fusion stilių kompozicijas bei improvizacijas, įkvėptas vakarų muzikos atlikėjų. Jas gyvai bus galima išgirsti balandžio 22 d. „Volfas Engelman“ galerijoje, „Kaunas jazz“ festivalyje.

Tą patį vakarą Palangoje, o sekantį, balandžio 23 d. Jurbarke festivalis duris atvers su Kotryna Juodzevičiūte. Sėkmingai į džiazo pasaulį įsiliejusi jauna atlikėja atvira – meilė jam yra jos kraujyje.

„Mama pasakoja, kad kai laukėsi manęs, nesustodama klausydavosi džiazo plokštelių, tad greičiausiai mano trauka šiai muzikai visiškai paaiškinama“, – sako Kotryna.

Šiuo metu tarp Vilniaus ir Londono gyvenanti atlikėja didžiąja laiko dalį praleidžia kurdama muziką bei koncertuodama įvariuose renginiuose.

Džiazą reikia tyrinėti

„Džiazą reikia ne tik girdėti ir jausti, bet jį tyrinėti ir iš jo mokytis“, – tokia mintimi viename interviu yra pasidalinusi daugybę apdovanojimų pelniusi dainininkė ir dainų autorė Zara McFarlane.

Balandžio 29 d. Nacionaliniame Kauno dramos teatre ir balandžio 30 d. Vilniuje, Šv. Kotrynos bažnyčioje koncertuosianti „Kaunas jazz“ festivalio viešnia yra viena žymiausių šiuolaikinių britų džiazo vokalisčių. Iškalbingas ir provokuojantis jos balso skambesys išsiskiria tuo, kad jame susilieja daugybė džiazo, regio, folk ir nu-soul muzikos stilių įtakų. O kur dar savo protėvių tėvynės Jamaikos tradicijų inspiracijos… Visa tai, pasak džiazo standartų vertintojų, neįprastai, savitai ir kerinčiai praplečia Zaros atliekamos ar kuriamos muzikos ribas.

Dukart „Jazz FM“ metų vokalistė, geriausia pripažinta ir MOBO bei „Urban Music Awards“ apdovanojimuose Z. McFarlane taip pat yra dirbusi teatre su „Royal Shakespeare Company“ kaip dainininkė spektaklyje „Anthony and Cleopatra“, kurį režisavo Iqbal Khan.

Zaros biografijoje yra minimas ir dar vienas įdomus faktas – 2021 m. Los Andžele įsikūrusi eksperimentinio šokio kompanija „Jacob Jonas The Company“ paprašė džiazo žvaigždės sukurti, prodiusuoti ir atlikti muziką šokių filmui „DisInteGrated“, kurio choreografiją ir režisavo Wade’as Robsonas ir Tony Testa.

Premjera – festivalyje

Lietuvos džiazo žvaigždė, įrašyta į Gineso rekordų knygą – tai yra apie Egidijų Buožį. Džiazo pianistą, kompozitorių, prodiuserį, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos profesorių, Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos mokytoją, rekordo „Ilgiausiai trukęs vienos kompozicijos džiazo rečitalis“ savininką, „Metų džiazo interpretuotoju“ titulo nominantą, kurio albumas buvo įvertintas 5 iš 5 gramofonų žurnalo „Gramofonas“.

Pastaruosius devynis metus daugiau kūrybinio laiko užsienyje praleidęs E. Buožis „Kaunas jazz“ festivalio gerbėjams šįmet paruošė šį tą ypatingo – balandžio 29 d. Nacionaliniame Kauno dramos teatre jis publiką šildys projektu, subūrusiu ryškių šalies muzikantų komandą ir pakvietusiu prisijungti veiklos dvidešimtmetį minintį vokalistų kvartetą „Cappella‘ A“.

Apie tokią programą, kurioje skamba būtent šiam vokaliniam kolektyvui aranžuotos kompozicijos, Egidijus Buožis svarstė jau seniai – šių metų „Kaunas Jazz“ festivalio publika išgirs jos premjerą.

Daugybė Grammy

Tie, kurie yra girdėję gegužės 1 d. Kauno „Žalgirio“ arenoje koncertuosiantį Kurtą Ellingą, pasakys, kad jis yra kaip Frankas Sinatra, turintis supergalių – jo gebėjimas sujungti ryškų melodijos jausmą su nuostabiu vokalu daro jį nepakartojamu muzikos pasaulyje. „The New York Times“ vadinamas „išskirtiniu mūsų laikų džiazo vokalistu“ Kurtas Ellingas yra vienas ryškiausių pasaulyje džiazo vokalistų.

Šiandien Kurto kolekcijoje – jau penkiolika „Grammy“ nominacijų ir dvi pergalės geriausio vokalinio džiazo albumo kategorijoje. Pirmoji statulėlė – už 2009 metų albumą „Dedicated To You“. Antrąjį „Grammy“ dainininkas pelnė pernai – už albumą „Secrets Are The Best Stories“.

Svarbiausio pasaulyje džiazo žurnalo „Downbeat“ kritikai K. Ellingą net 17 kartų yra išrinkę geriausiu džiazo vokalistu. Net dvylika kartų geriausiu metų vokalistu jį išrinko JAV džiazo žurnalistų asociacija. Ir tai – tik pora iš daugelio šio artisto pelnytų pripažinimo ženklų.

Kurto Ellingo paslaptis – nuostabiai valdomas, su niekuo nesupainiojamas balsas, virtuoziškos improvizacijos ir iš kiekvieno kūrinio sklindanti poezija. Išskirtinis dainininko bruožas – gebėjimas imti garsius instrumentinio džiazo kūrinius, rašyti jiems tekstus ir paversti dainomis. Taip šis vokalistas naujomis spalvomis jau yra nuspalvinęs Johno Coltrane’o, Keitho Jarretto, Pato Metheny, Jaco Pastoriaus, Wayne’o Shorterio, Joe Zawinulo ir kitų džiazo legendų kūrybą.

Nemokami koncertai užburs

Kaip ir kasmet, „Kaunas jazz“ programoje gausu nemokamų, bet labai įsimintinų koncertų.

„Huge soul“ ir „Very cool people“ – balandžio 29 d., Skirmantas Sasnauskas, Vita Rusaitytė ir Arnas Mikalkėnas – balandžio 30 d., Vytenis Danielius ir Leonardas Bėkša – gegužės 10 d. O kur dar tradicinis varpų muzikos koncertas ir kiti, geros nuotaikos dozę dovanojantys koncertai.

Matome, girdime, bet… mažai žinome – taip galima būtų pasakyti apie kariljoną – unikalų instrumentą, kurių pasaulyje yra vos 600.

„Kad pusę valandos juo grotum ir greitai nepavargtum, reikia būti įgudusiam“, – nedvejoja kariljonierius, prof. Giedrius Kuprevičius, balandžio 28 d. Karo muziejaus sodelyje festivalio „Kaunas jazz“ proga „prašnekinsiantis“ 49 kariljono varpus, iš kurių vienas yra padovanotas būtent festivalio rengėjų, ir sujungsiantis jų skambesį į užburiančias, dažnu atveju – ir negirdėtas melodijas.

„Jeigu pažiūrėsime varpo fiziką, tai varpas turi labai daug dažnių, o žmonės juk įvairūs – vienus veikia vieni, kitus – kiti dažniai. Tad, kuo turtingesnis jų spektras, tuo didesnė tikimybė, kad garsas paveiks didesnį klausytojų skaičių“, – išskirtinę kariljono savybę ne kartą yra įvardinęs prof. G. Kuprevičius.

Sujungė aistra džiazui

Ką bendro turi diksilendo kolektyvas „DixXband“ bei grupė „Los Secretos de Pablo“? Populiarumas, profesionalumas ir… Nepriklausomybės aikštė Kaune. Būtent pastarojoje vietoje balandžio 28 d. vyks įsimintinas, nuotaikingas ir daug emocijų padovanosiantis „Kaunas jazz“ festivalio koncertas.

Kai dauguma jau svajoja, kur leis artėjančias  atostogas, diksilendo „DixXband“ virtuvėje pats darbymetis – kuriami nauji, specialiai džiazo festivaliui Kaune skirti projektai, o intensyvus pastarųjų metų grupės muzikinis tempas su pagreičiu juda pirmyn.

Geriausiais tarp 16-kos Europos šalių atstovų tarptautiniame „Eurojazz 2007“ festivalyje Prancūzijoje pripažinti kauniečiai yra išleidę  albumą „Teisingos muzikos dozė“, sukūrę projektus su džiazo ir popmuzikos atlikėjais Vytautu Grubliausku, Živile Povilaityte, Ričardu Kukulskiu, Natalija Vasnevskaja ir kitais.

Dėl muzikos, kurią galima ne tik girdėti, bet ir pajusti, „Los Secretos de Pablo“ koncertai visada yra lydimi ovacijų. Tad, mėgstantys salsą, cumbią, bachatą, reggae ar ska stilių muziką bei šokius neturėtų praleisti audringojo grupės pasirodymo.

Legendos apie tai, kokias fiestas publikai kuria „Los Secretos de Pablo“, sklando nuo pat kolektyvo įsikūrimo pradžios. Argentinoje gimęs ir pusę savo gyvenimo ten praleidęs grupės lyderis Federico į Lietuvą atskrido kaip turistas – susipažinti su niekada nematytais giminaičiais. Įsikūręs Vilniuje, ilgesį Lotynų Amerikai jaunuolis malšino muzikuodamas. Vėliau prie talentingojo argentiniečio prisijungė  būrys „triukšmadarių“, pasiryžusių publikai suteikti galimybę per vakarą pakeliauti po tolimąjį žemyną ir ne tik.

Nuo šiol, viskas, ką girdėjote ir ko klausėtės, atrodys kitaip. Pajuskite tai savo kūnu!

Parašykite komentarą