Konkurso Seimo darbo simuliacija
Naudinga žinoti

Embrionai galės būti saugomi terminuotą laiką

Seimas priėmė Pagalbinio apvaisinimo įstatymo pakeitimus, kuriais nutarta sudaryti galimybę embrionus saugoti terminuotą laiką. Tokiu būdu atsisakyta įstatyme įtvirtinto neterminuoto embrionų saugojimo lytinių ląstelių banke.

Įstatyme įtvirtinta, kad embrionai pagal sutuoktinių ar partnerių raštu pareikštą valią bus saugomi informuoto paciento sutikime nurodytą laiką, bet ne trumpiau kaip 2 metus nuo pagalbinio apvaisinimo pradžios ir ne ilgiau kaip 10 metų, nebent jie būtų pareiškę valią dėl ilgesnio embrionų saugojimo termino. Kartu Seimas nustatė, kad pirmuosius dvejus metus embrionų saugojimas bus finansuojamas valstybės biudžeto lėšomis, vėliau pagal pareikštą valią už saugojimą mokės sutuoktiniai (partneriai).

Pasibaigus embrionų saugojimo terminui, mirus vienam arba abiem sutuoktiniams (partneriams), taip pat pasibaigus santuokai arba registruotai partnerystei, jei abu sutuoktiniai (partneriai) yra sutikę dėl embrionų panaudojimo donorystei, embrionų laikymas sveikatos apsaugos ministro nustatytais pagrindais ir tvarka bus tęsiamas valstybės biudžeto lėšomis, tačiau ne ilgiau kaip 10 metų nuo embrionų donacijos.

Pasak naujų nuostatų iniciatorių, remiantis tarptautine praktika, vyraujanti embrionų saugojimo lytinių ląstelių banke trukmė yra 10 metų laiko ir embrionų saugojimas terminuotą laiką yra taikomas pažangiose ir išsivysčiusiose Europos valstybėse.

„Šiuo metu maždaug kas šešta pora patiria vaisingumo iššūkių ir problemų ir, medikų teigimu, tas skaičius gali augti. Šiuo metu galiojantis reguliavimas ne tik, kad nėra grįstas mokslu, bet jis yra didžiulė finansinė našta poroms. Per metus nuo kelių šimtų iki 500 eurų kainuoja tas amžinas saugojimas”, − argumentuodama šių pataisų reikalingumą Seimo posėdyje sakė Seimo narė Ieva Pakarklytė.

Priimtomis pataisomis taip pat visiems vaikams sudaryta galimybė išsaugoti savo vaisingumą, jeigu jie susiduria ankstyvajame amžiuje su sunkiomis ligomis. Šiuo metu vaisingumo išsaugojimas įmanomas tik vaikams nuo 14 metų.

Už teisės akto pakeitimus (projektas Nr. XIVP-879(2), kurie įsigalios 2022 m. liepos 1 d., balsavo 68 Seimo nariai, prieš – 28, susilaikė 20 parlamentarų.

Parašykite komentarą