Kaunas. Jono Petronio nuotr 2
Miestas

Eksportuotojui „Imlitex Holdings“ Lietuvos rinka – tarsi verslo išbandymo laboratorija

Jau 25 metus – nuo 1994-tųjų – veikianti kompanija „Imlitex Holdings“ augindama produktų portfelį ir plėsdama veiklos geografiją savo pagrindinę būstinę išlaikė Kaune: būtent čia prieš ketvirtį amžiaus studijas baigę kauniečiai bičiuliai susibūrė ir įkūrė verslą, išaugusį į didžiausią Lietuvoje ir vieną stambiausių regione žaliavų pramonei tiekimo įmonių grupę. Nenuostabu, kad į eksportą ir tarptautines rinkas orientuota „Imlitex Holdings“ šiųmetiniuose Kauno augančio verslo apdovanojimuose K.A.V.A. 2019 pelnė pergalę nominacijoje „Plėtra užsienyje“ – už nuosekliai ir stabiliai augantį eksportą į daugiau nei 70 skirtingų užsienio šalių.

Lietuva – tarsi bandymų poligonas

Paklaustas, kuo praeiti metai buvo išskirtiniai įmonės augimui užsienio rinkose, „Imlitex Holdings“ valdybos pirmininkas Vygandas Blandis sako, kad 2018-tuosius galima laikyti dar vienais stabilaus ir planuoto augimo metais: „Visada laikėme Lietuvą tarsi laboratorija, kurioje galima išbandyti savo verslo modelio tvarumą ir konkurencingumą. O jau tuomet, pasitikrinus, galima tiražuoti savo produktus ir paslaugas į didesnes rinkas. Tai nenuostabu: Lietuvos pramonės rinka yra mažytė, bet kaip laboratorija ji duoda tikslius parodymus: mažoje rinkoje patiriate didelį konkurencinį spaudimą, tad jei galite būti sėkmingi čia, vadinasi, galėsite modeliuoti savo augimą ir didesnėse rinkose, prieš tai, žinoma, įvertinę tų rinkų niuansus“.

O išbandymams erdvės įmonei pakanka: kažkada pradėjusi nuo chemijos žaliavų prekybos, per kelerius veiklos dešimtmečius „Imlitex Holdings“ išaugo į daugiašakį holdingą, apimdama vis daugiau pramonės sričių – nuo trąšų ar grūdinių kultūrų, iki sintetinės gumos ar biokuro.

Rinkos indikatorius

Pasak V. Blandžio, kaip ir visoms kompanijoms, „Imlitex Holdings“ tenka patirti ir sukrėtimų, ir iššūkių. Efektyviausiai kovoti su iškylančiomis problemomis ir išlikti konkurencingiems padeda lankstumas: „Jau daug metų mūsų pagrindinis šūkis yra „Verslo vertė – menas keistis“. Juo vadovaudamiesi ir dirbame – juk lanksčiai kompanijai daug paprasčiau išlikti. Todėl mes keičiamės priklausomai nuo to, kaip keičiasi mūsų klientai ir klientų portfelis“.

Atidžiai vertindami rinką ir lanksčiai reaguodami į pokyčius, žaliavų pardavėjai neretai yra tų pokyčių priešakyje: pasak „Imlitex Holdings“ valdybos pirmininko, dažnai tenka pirmiesiems pajusti pramonės klientų galimybes ar problemas.

„Kaip žaliavos tiekėjai esame pirmasis indikatorius, parodantis, kad kažkokia pramonės šaka ar įmonė susiduria su sunkumais – pavyzdžiui, 2008-tųjų krizę pajutome jau 2007-tųjų pabaigoje. Matome, kad stoja žaliavų srautas – ir suprantame, kas vyksta, kai dar net pati įmonė nepastebi artėjančio iššūkio. Ir atvirkščiai: didėjantis žaliavų srautas rodo, kad įmonė sėkmingai parduoda ir gamina paklausų produktą“.

Konkurencijos lenktynėse nugalėtojus lemia įžvalgumas

Prognozės svarbios ir vertinant pramonės pokyčius: žaliavų platintojų sėkmę lemia gebėjimas numatyti, kaip keisis viena ar kita technologija ir kokių žaliavų prireiks jos gamybai ateityje. „Tarkime, jei iškastinio kuro energetika traukiasi, o auga atsinaujinančių šaltinių energetikos technologijų paklausa, tai mes turime būti tie, kurie sparčiau persiorientuoja ir pasirengia tiems pokyčiams. Lygiai tas pats galioja ir maisto, agro pramonei, aprėpia netgi tokias globalias tendencijas kaip klimato kaita,“ – pasakoja V. Blandis.

Šiuo metu diversifikuotą įmonės veiklos portfelį sudaro 7 pagrindiniai veiklos segmentai – žemės ūkio, maisto, pramonės, tekstilės, energetikos, plastikų ir pakuočių srityse. Iš viso „Imlitex Holdings“ siūlo per 3 000 produktų daugiau kaip 5 000 klientų visame pasaulyje ir patenka į Lietuvos TOP kompanijų dvidešimtuką.

Pagrindinės jos verslo rinkos – Rytų Europa, o didžiausias dėmesys pastaraisiais metais teko Lietuvos, Latvijos ir Lenkijos regionams. Įvairių sričių gamintojams įmonių grupė gali teikti visiškai sukomplektuotas paslaugas: nuo energijos tiekimo iki aprūpinimo žaliavomis, sandėliavimo, transportavimo, finansavimo ir konsultavimo.

Vertina tarptautiškumą

Įmonėje dirba per pusė tūkstančio darbuotojų, iš kurių 80 proc. – Lietuvoje. Didžioji dauguma jų – Kaune, bet įmonė taip pat turi bazes Vilniuje, Panevėžyje, Kėdainiuose, Kretingoje ir kitur.

Pasak valdybos pirmininko, darbuotojų stygiaus kompanija nejaučia ir gali didžiuotis itin maža dirbančiųjų kaita. „Tai ypač patrauklu partneriams, su mumis dirbantiems kelias dešimtis metų, ir galintiems bendrauti su tais pačiais žmonėmis, geriausiai žinančiais jų aktualijas bei poreikius. Kita vertus, mes esame už tai, kad žmogus pats vertintų savo potencialą rinkoje, ir nesistengiame jo apriboti, užkirsti kelią kažkokiomis sutartimis ar ilgalaikiais įsipareigojimais – manome, kad tik motyvuoti, norintys su mumis dirbti darbuotojai kuria maksimalią vertę pirmiausia sau, o tuo pačiu ir įmonei“, – tvirtina V. Blandis.

Ko dar norėtume? Kad pas mus dirbtų daugiau užsieniečių – tarptautiškumas duotų neabejotinos naudos kompanijai. Jau šiandien mielai laukiame ir turime ne vieną dirbantį iš emigracijos grįžusį lietuvį – tai puiki tendencija,“ – sako kompanijos valdybos pirmininkas ir priduria, kad ateityje prie įmonės komandos greičiausiai prisijungs ir ukrainiečių specialistai.

Parašykite komentarą