Kultūra

Diskusija „Kaunas: nuo pasienio karinės tvirtovės iki europinės valstybės sostinės“

Data: 2019 01 02, 16 val.

Vieta: Kauno miesto muziejaus Rotušės skyrius, Rotušės a. 15

Moderatorius: Kauno miesto muziejaus Kauno istorijos skyriaus muziejininkas Simonas Jazavita

Diskusijos dalyviai:

  • Kauno miesto savivaldybės vicemeras Simonas Kairys;
  • Kauno miesto muziejaus direktorius Gabrielius Sužiedėlis;
  • Vytauto Didžiojo universiteto Kauno istorijos centro vadovas profesorius Jonas Vaičenonis;
  • Vytauto Didžiojo universiteto profesorė Aistė Lazauskienė;
  • istorijos populiarinimo projekto „LT1918“ inicatorius Justas Juras;
  • Kauno istorijos draugijos pirmininkas Gediminas Kasparavičius;
  • Kaunas 2022 programos Modernizmas ateičiai koordinatorius Žilvinas Rinkšelis.

Renginio trukmė: iki 1,5 val.

Naujus metus pradėti Kauno miesto muziejus kviečia dalyvaujant diskusijoje, kurios metu atkreipsime dėmesį, kuo Kaunui, kaip miestui, jo identitetui yra tokie svarbūs 1919-ieji metai. Kaip vyko valstybinių institucijų persikėlimas, krašto gynybos organizavimas Kaune, kaip skirtingos tautinės bendruomenės sugyveno tuometiniame Kaune? Ar galime 1919-ius vadinti kone antruoju Kauno gimtadieniu? O gal tai per drąsi provokacija?

Renginio metu taip pat bus pristatytas projektas Prieš 100 metų, kuris buvo įkvėptas ir pradėtas bendradarbiaujant su istorijos populiarinimo projekto „LT1918“ komanda. Nuo 2019 m. sausio 1 d. projektas leis pajusti besikuriančio Kauno – Laikinosios sostinės – pulsą gyvai, sekant to meto aktualijas kasdien lyg praeities socialiniame tinkle.

 

Apie projektą (tekstu buvo dalintasi Kaunas Pilnas Kultūros)

Šiais laikais yra itin svarbu pateikti autentišką informaciją apie praeitį naudojantis visiems lengvai pasiekiamų technologijų pagalba. Todėl kiekvieną dieną dalinsimės unikaliais įrašais iš muziejaus fondų, to meto spaudos, dienoraščių ar tiksliai datuojamų memuarų, kurie priartins skaitytoją prie to, kas vyko lygiai prieš 100 metų, visapusiškai atskleidžiant to meto Kauną gyvai, lyg šių dienų socialiniame tinkle. Tokiu būdu ne tik supažindinsime su muziejaus fonduose saugoma vertinga medžiaga, bet pristatysime ir kitus šaltinius, kuriuos prisiminti geriausia būtent tada, kai ateina didžiulė sukaktis – 100 metų.

Projekto „Prieš 100 metų“ pagrindinis tikslas – autentiškai pristatyti Kauno miesto raidą, apimant politinį, kultūrinį ir ekonominį gyvenimą 1919 m., kuomet Kaunas tampa Pirmosios Lietuvos Respublikos Laikinąja sostine.

Kaunas, 1919 m. Lenkijai okupavus Vilnių, neabejotinai įgauna svarbiausio Lietuvos miesto statusą. Pagrindinė projekto tema bus Kauno miesto gyvenimas, tačiau nebus vengiama temų, kuriose Kaunas matomas Lietuvos valstybės, Europos bei pasaulio kontekste.

Temos, į kurias projekte atkreipsime skaitytojų dėmesį, bus įvairios, pvz., politiniai dalykai svarbūs visai Lietuvos valstybei – valstybės institucijų kėlimasis į Kauną, miesto savivaldybės ir centrinės valdžios santykiai, valstybės gynybos organizavimas ir Kaunas kaip pasipriešinimo užsienio agresoriams centras. Taip pat įvykiai, aktualūs pačiam Kaunui – švietimo raida, miesto infrastruktūros pokyčiai, gatvių pavadinimų lietuvinimo darbai. Be abejo, dėmesį norisi skirti ir patiems to meto žmonėms, parodyti jų ideologinius, tautinius skirtumus, aktyvią visuomeninę veiklą ir paieškas ieškoti sugyvenimo.

 

kaunomuziejus.lt

pries100metu.kaunomuziejus.lt

Parašykite komentarą