69116159 374822943203279 857194752666238976 n
Naudinga žinoti

Dirbtinė kasa: sprendimas, kurio laukia diabetu sergantys žmonės visame pasaulyje

Dirbtinė kasa: sprendimas, kurio laukia diabetu sergantys žmonės visame pasaulyje
Sveika kasa yra organas, kuris tyliai dirba milžinišką darbą, jos savininkui apie tai net nesusimąstant. Kasa gamina virškinimo sultis, reikalingas maistui suskaidyti iki medžiagų, kurias gali įsisavinti žmogaus organizmas. Ji taip pat gamina gyvybiškai svarbius hormonus – insuliną ir gliukagoną. Abu jie reguliuoja gliukozės kiekį kraujyje: insulinas – mažina (nes jam veikiant ląstelės pasiima gliukozę iš kraujo ir panaudoja energijai gauti), o gliukagonas – didina. Apie šią kasos funkciją daugelis žmonių sužino tik tada, kai susiduria su rimta liga: cukriniu diabetu. Beje, po šiuo pavadinimu slepiasi dvi skirtingos ligos: pirmojo tipo diabetas reiškia, kad kasa nebegamina insulino visai, todėl jį būtina nuolat injekuoti; antrojo tipo diabeto atveju kasa insuliną gamina, tačiau jis tinkamai neveikia, todėl gydymui naudojama dieta bei geriamieji vaistai. Pirmojo tipo diabetas negali pavirsti antruoju tipu, tačiau jei žmogus serga antro tipo diabetu, be tinkamos kontrolės ilgainiui jam prireikia leidžiamo insulino.

Pirmojo tipo diabeto diagnozę išgirsta vaikai ir jauni suaugę. Štai tada ir paaiškėja, koks nepaprastas organas yra kasa. Sužinojus, kad nuosava kasa nebegali ir niekada nebegalės pati gaminti insulino (kol neatrastas būdas, kaip tai pakeisti arba išvengti), daugeliui kyla klausimas – kodėl iki šiol nėra dirbtinės kasos? Juk egzistuoja dirbtiniai sąnariai, širdies stimuliatoriai, klausos implantai ir kiti medicinos bei technikos stebuklai. Dirbtinės kasos idėja egzistuoja jau ne vieną dešimtmetį. Žiniasklaida dažnai dalijasi naujienomis: atliekami tyrimai su kamieninėmis ląstelėmis, bandomi nauji transplantacijos metodai, kuriamos bioninės sistemos… – tereikia dar keletą metų palaukti. Tačiau gyvenant su pirmojo tipo diabetu laukimas nėra išeitis. Liūdna statistika rodo, kad dėl prastos gliukozės kiekio kraujyje kontrolės didelei daliai sergančiųjų atsiranda diabeto komplikacijos: pažeidžiamos kraujagyslės ir nervai, žmogus gali apakti, netekti galūnių arba inkstų.

68512139 698726773922298 8072298867128795136 n
Diabetu sergančio žmogaus gliukozės kreivė, naudojant Closed Loop

Daugiau nei prieš 40 metų atsirado insulino pompos. Insulino pompa – tai prietaisas, automatiškai suleidžiantis nustatytus kiekius insulino. Iš pradžių jos buvo didelės ir nepatogios, tačiau ilgainiui ištobulėjo iki kompaktiškų, mažų, net stilingų prietaisų. Tačiau insulino pompa – tai ne dirbtinė kasa. Sveika kasa išskiria insuliną tada, kai reikia – kai gliukozės kiekis kraujyje didėja (pvz.: pavalgius). Insulino pompa tik atlieka tai, kas suprogramuota. Tam, kad pompa suleistų insulino tiek, kiek reikia ir tada, kada reikia, būtina nuolat žinoti gliukozės kiekį diabetu sergančio žmogaus kraujyje. Ilgą laiką gliukozės kiekį parodydavo tik specialūs gliukomačiai su diagnostinėmis juostelėmis. Tiek kartų, kiek žmogus pats pasimatuodavo, tiek ir sužinodavo. Tačiau dabar daugelis sergančiųjų naudoja sensorius – nuolatinius gliukozės jutiklius (NGJ), kurie matuoja cukraus kiekį kraujyje nuolat, o duomenis perduoda į vartotojo išmanųjį telefoną. Būtent NGJ ir leidžia priartėti prie dirbtinės kasos idėjos taip arti, kaip dar niekada iki šiol. Juk galima į uždarą ciklą (angl. Closed Loop) sujungti insulino pompą, NGJ ir kontroliuojantį kompiuterinį algoritmą. Paradoksalu, bet pirmoji Closed Loop sistema sukurta ne tyrimų laboratorijoje ar technikos inovacijų centre, o žmonių, nebenorinčių ilgiau laukti, namuose. Amerikietė Dana Liuis (Dana Lewis) su savo vyru Skotu (Scott Leibrand) pirmieji pasaulyje pradėjo naudoti DIY (Do It Yourself – Pasidaryk Pats) Closed Loop sistemą 2014 m. Savo nuostabiu kūriniu, pavadintu OpenAPS, jie pasidalino su visais norinčiais. Vėliau atsirado ir dar dvi pasidaryk pats sistemos – AndroidAPS ir Loop, – kurios leidžia panaudoti įvairių gamintojų insulino pompas, įvairius sensorius ir mėgiamą išmanųjį telefoną. Šiuo metu visame pasaulyje yra keli tūkstančiai žmonių, naudojančių tokį diabeto kontrolės būdą ir jų skaičius nuolat auga. Lietuvoje taip pat susibūrė nedidelė Closed Loop bendruomenė, turinti savo grupę feisbuke ir padedanti visiems norintiems pasidaryti tokią sistemą.

2017 m., t. y. trimis metais vėliau, nei Dana Liuis pirmą kartą išbandė OpenAPS, JAV medicinos technologijų milžinė Medtronic pradėjo prekiauti insulino pompa MiniMed 670 G – pirmąja komercine uždaro ciklo sistema. Kol kas kitų alternatyvų nėra – diabetu sergantys žmonės, norintys kontroliuoti savo ligą Closed Loop technologijos pagalba, renkasi tarp DIY ir Medtronic MiniMed 670G (Lietuvoje neparduodama). Ateityje komercinius sprendimus žada pasiūlyti insulino pompų gamintojai Tandem, Beta Bionics, Insulet ir kiti. Medtronic taip pat ruošiasi išleisti į rinką patobulintą versiją MiniMed 780G.

Ar galima šias Closed Loop sistemas vadinti dirbtine kasa? Neabejotinai, ši technologija yra milžiniškas žingsnis diabeto kontrolės srityje. Tačiau sveikos kasos endokrininei funkcijai imituoti reikalingi dar keli komponentai.

Visų pirma – tobulesnis insulinas. Visi šiuo metu naudojami greitai veikiantys insulino analogai veikia žymiai lėčiau, nei natūralus, kasos išskiriamas insulinas.

Antras komponentas – papildomas hormonas, galintis veikti priešingai insulinui, jei jo yra per daug. Sveika kasa tam išskiria gliukagoną, tačiau sergant diabetu gliukagono išskyrimas irgi yra sutrikęs. Vykdomi įvairūs tyrimai su sintetiniu gliukagonu, tačiau rezultatų dar reikės palaukti.

Trečiasis komponentas – dirbtiniu intelektu papildytas algoritmas. Closed Loop sistema kol kas yra hibridinė – ji negali veikti visiškai autonomiškai, be vartotojo įsikišimo. Į sistemą reikia suvesti daug asmeninių insulino veikimo parametrų bei kaskart informuoti apie valgį, fizinį aktyvumą ir kitus veiksnius, kurie keičia insulino poreikį.

69376163 486207635504101 240285896744632320 n
Closed Loop: telefonas, NGJ, insulino pompa

Nepaisant šių kelių trūkumų, Closed Loop sistemos padeda labai ženkliai pagerinti diabeto kontrolę ir leidžia sergančiajam daug mažiau galvoti apie ligą. Jei įprastai žmogus turi pats nuolat skaičiuoti, ką valgo, kiek juda ir kiek insulino jam reikia susileisti (o paskui dar taisyti dozavimo klaidas), tai kompiuterinis algoritmas tai daro 24 val. per parą, nepavargdamas ir žymiai tiksliau. Ar tai saugu? Suprantama, kad automatizuotas insulino dozavimas gali būti labai pavojingas, todėl visoms Closed Loop sistemoms keliami aukščiausi saugumo reikalavimai. Tiek DIY, tiek komercinė sistema geba atpažinti ir reaguoti į nepatikimus ar prarastus NGJ duomenis, belaidžio ryšio trikdžius ir kai kurias vartotojo klaidas įvedant maisto ar insulino duomenis. Closed Loop negali pati suleisti didesnio kiekio insulino, ji tik keičia bazinį insulino greitį, o maistui arba korekcijoms susileisti papildomus kiekius vartotojas turi pats. Tačiau ir to pakanka, kad reikšmingai pagerėtų vartotojo diabeto kontrolės rezultatai.

Kiek tai kainuoja? Komercinė Closed Loop sistema yra brangi. Kadangi Lietuvoje ji neparduodama, tenka ieškoti užsienyje, todėl kaina gali viršyti 10 tūkst. eurų, be to, kas mėnesį reikės pirkti vienkartinius sistemos priedus. Tuo tarpu, DIY sistemoje kainuoja tik pompos ir NGJ įsigijimas bei išlaikymas (kontrolinis algoritmas nemokamai dalijamas internete, o išmaniuosius telefonus ir taip visi naudoja). Lietuvoje insulino pompos ir jų priedai yra kompensuojami pirmojo tipo diabetu sergantiems asmenims iki 24 m. amžiaus. Vyresniems tenka už viską mokėti, kaina mėnesiui prasideda nuo 150 Eur (įskaitant pompos nuomą arba įsigijimą). Blogesnė situacija su NGJ – Lietuvoje nė vienas sensorius, tinkantis Closed Loop sistemoms nėra oficialiai parduodamas. Tačiau galima jų gana nesudėtingai atsisiųsti iš užsienio, mėnesio kaina dažniausiai neviršija 100 Eur. Tokios sumos gali atrodyti gąsdinančiai, tačiau reikėtų pagalvoti apie tai, kad diabetu sergantis žmogus, optimaliai kontroliuodamas savo ligą, gali jaustis gerai, dirbti ir užsidirbti, tuo tarpu blogėjant sveikatos būklei ir prasidėjus komplikacijoms, jų gydymas gali pareikalauti daug didesnių išlaidų.

Autorė: Laura Gedgaudaitė
Šaltinis: cukrinelape.com

Parašykite komentarą