Danutė
Žmonės

Danutės gyvenimas pasikeitė sužinojus apie retą ligą

Apie tai, kad serga reta endokrinine liga, Danutė Puchova-Ledniovė sužinojo prieš devynerius metus. „Pirmą kartą apie akromegaliją išgirdau iš savo kaimynės, kuri yra akių ligų gydytoja. Buvome ilgą laiką nesimačiusios, todėl kaimynei pamačius mano veido ir kūno pokyčius kilo įtarimų. Ji pasiūlė, kad man reikėtų kreiptis į gydytoją endokrinologą. Po konsultacijos ir atliktų tyrimų buvo aišku – man akromegalija“, – prisimena moteris.

Akromegalija – tai reta endokrininė liga, kuria susergama tada, kai hipofizė gamina per daug augimo hormono. Tai yra ilgalaikis padidintas augimo hormono išskyrimas. „Dažniausi simptomai: padidėjusios rankos, pėdos ir liežuvis, pasikeitę veido bruožai. Būdingas dažnas galvos skausmas, nuovargis, prakaitavimas, smarkus knarkimas, padidėję tarpai tarp dantų“, – simptomus vardija Kauno klinikų Endokrinologijos klinikos gydytojas endokrinologas Robertas Knispelis.

Akromegalija dažniausiai diagnozuojama vidutiniame amžiuje, kaip nutiko ir Kauno klinikų pacientei Danutei. Pasak jos, pirmieji pokyčiai pasirodė veide. „Oda tapo grubesnė, atsirado gilesnių raukšlių. Pradėjau prasčiau jaustis, pakilo kraujospūdis, ėmė kankinti nemiga, sparčiai priaugau svorio, daug prakaitavau, trūko jėgų ir dažnai būdavo liūdna, – sako pacientė. – Vėliau padidėjo galūnės, apatinis žandikaulis, nosis ir vidaus organai. Nežinantiems apie šią ligą tikriausiai atrodė, jog vartoju alkoholį. Į veidrodį žiūrėti buvo skaudu.“

Deja, akromegalijos diagnozės nustatymas užsitęsia. Dažniausiai liga nustatoma praėjus 7-10 metų nuo ligos pradžios. Pasak gydytojo endokrinologo, taip yra todėl, kad dėl lėto simptomų progresavimo žmonės neatpažįsta šios ligos. Gera žinia, jog liga gali būti išgydoma arba kontroliuojama.

„Ligai gydyti taikomas chirurginis, medikamentinis arba spindulinis gydymas. Ją įmanoma suvaldyti, nors daugumai pacientų tenka taikyti gydymo metodų kombinaciją, o medikamentinis gydymas gali tęstis ne vienerius metus“, – teigia R. Knispelis.

Pacientei skirtas medikamentinis gydymas iškart davė rezultatus. Ji pasijuto geriau, o po trijų mėnesių moteris tapo energingesnė. „Atrodo, kad viduje tarsi neliko nerimo ir liūdesio, kuris ilgą laiką mane slėgė“, – džiaugiasi Danutė.

Moteris teigia, jog iš dalies ji dėkinga savo ligai. „Jos dėka daug dalykų apmąsčiau. Ar gyvenu taip, kaip norėčiau? Kokius talentus atsinešiau į gyvenimą? Ar juos puoselėju? Ieškodama atsakymų į klausimus, pradėjau augti asmeninio tobulėjimo sferoje. Anksčiau augo tik kūnas, – šypsosi Danutė. – Baigiau daug kursų, pakeičiau veiklos kryptį ir iš naujo pažinau save. Pasidariau įdomi ne tik kitiems, bet ir sau pačiai.“ Šiuo metu moteris atstovauja Akromegalija ir hipofizės ligomis sergančiųjų draugijai.

Pasak gydytojo endokrinologo R. Knispelio, svarbu, jog pastebėję kūno pokyčius, žmonės kreiptųsi pagalbos. Kauno klinikose veikia Retų endokrininių ligų centras ir tokio pobūdžio centruose greičiau nustatomos ir gydomos retos ligos. Specialistai yra įgavę daug žinių ir patirties, be to, atsiveria galimybės tiesiogiai konsultuotis su europinio ir pasaulinio lygio specialistais.

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis akromegalija serga apie 40-70 žmonių iš milijono. Kasmet nustatomi 3-5 nauji ligos atvejai milijonui gyventojų.

Informacija – Kauno klinikų, nuotrauka – asmeninis D. Puchovos archyvas.

Parašykite komentarą