21021401
Įdomybės

COVID-19 jau ištiria iš seilių – kodėl prireikia citrinos 

„Medicina practica“ laboratorija bene pirmoji Lietuvoje ką tik įdiegė greitąjį COVID-19 antigeno tyrimą iš seilių. Ar tai alternatyva daugelio išbandytai nemaloniai procedūrai – mėginio paėmimu iš nosiaryklės?

COVID-19 diagnostika iš seilių – viena perspektyviausių pandemijos valdymo krypčių. Dabar norint skubiai išsitirti neinvaziniu metodu tereikia atvykti į medicininių tyrimų laboratoriją, paprašyti specialaus mėgintuvėlio, surinkti į jį seiles ir perduoti specialistams. Toks greitasis COVID-19 antigeno tyrimas iš seilių jau atliekamas „Medicina practica“ laboratorijose Vilniuje ir Kaune.

„Tyrimo metodas atrodytų lyg ir paprastas – medžiaga lengvai paimama, tiriamasis mažiau bijo. Vis tik iškilo problema: daliai tiriamųjų staiga išdžiūsta burnos gleivinė ir surinkti reikiamą kiekį tyrimui seilių nėra taip paprasta. Radome, atrodytų, lyg ir juokingą, bet efektyvų sprendimą: parodžius pacientui citriną arba jos nuotrauką mėginys surenkamas be vargo“, – pasakojo medicininių tyrimų laboratorijų „Medicina practica“ tinklo vadovas gydytojas Svajūnas Barakauskas.

Paimtą mėginį reikia ištirti kuo greičiau. Pacientas turi svarbią pareigą: pusvalandį iki tyrimo negali valgyti, gerti (net ir vandens), rūkyti, kramtyti gumos, inhaliuoti ar skalauti burnos, vartoti vaistų.

Teigiamas rezultatas rodo, kad mėginyje aptikti SARS-CoV-2 viruso baltymai (antigenai) ir pacientas yra užsikrėtęs virusu. COVID-19 greitojo antigeno tyrimo iš seilių mėginio jautrumas 96.3 proc., specifiškumas 99.34 proc., o tikslumas 99.03 proc. Jis keletą kartų pigesnis nei viruso RNR nustatymas PGR metodu paimant mėginį iš nosiaryklės.

Vis tik ištiriant tokiu būdu galima aptikti tik dideles viruso koncentracijas mėginyje, todėl besimptomiams pacientams, esant per mažam viruso antigenų kiekiui gali būti gaunami klaidingai neigiami rezultatai. Taip pat gali skirtis tyrimo jautrumas suaugusiųjų ir vaikų mėginiams.

Barakauskas pabrėžė, kad gauti COVID-19 tyrimo iš seilių rezultatai visada turi būti vertinami kartu su kitais paciento klinikiniais duomenimis. Esant neaiškioms, abejotinoms situacijoms rekomenduojama atlikti daugiau diagnostinių tyrimų ir gautus rezultatus įvertinti kompleksiškai.

„Tyrimas iš seilių labai vertingas, kai reikia skubiai išstirti didesnį žmonių kiekį, pajutus koronaviruso infekcijos simptomus, turėjus sąlytį su asmenimis, kuriems patvirtinta ar įtariama COVID-19, norintiems sutrumpinti izoliacijos laiką. Tai gera alternatyva greitajam antigeno testui iš nosiaryklės. Aišku, kol kas svarbiausias COVID-19 infekciją patvirtinantis tyrimas yra viruso RNR nustatymas PGR metodu“, – aiškino jis.

Specialistas pridūrė, kad karščiuojantys ar kitų koronavirusinės infekcijos simptomų turintys pacientai išsitirti laboratorijoje nepriimami.

Parašykite komentarą