biuras 4
Miestas

Be vadovų: patys kuriame įmonę, kurioje būtų gera

Jau šeštą gimtadienį Kaune atšventusi ir pusę šimto darbuotojų šiame mieste turinti „VISMA Lietuva“ šį rudenį persikėlė į naujas modernias patalpas „Kauno doko“ verslo centre, prie kurių įrengimo betarpiškai prisidėjo kiekvienas ten dirbantis: kompanijoje taikomas no-management procesų valdymo principas ir kultūra, kurioje nėra vadovų, leidžia darbuotojams patiems priimti visus sprendimus – nuo naujojo biuro sienų spalvos, iki laisvalaikio, mokymų ar skatinimo sistemos. Apie ypatingą, jau penkerius metus „VISMA Lietuva“ taikomą no-management sistemą kalbamės su įmonės komunikacijos vadove Sandra Rutkauskaite.

Programuotojų ir IT inžinierių įmonė „VISMA Lietuva“ yra pasaulinės VISMA grupės dalis. Lietuvoje – Kaune ir  Vilniuje – kompanija veikia 8 metus, šiandien turi apie 380 darbuotojų, kuriančių įvairias sistemas klientams, kurių didžioji dalis – Skandinavijoje, šiaurės Europoje.

„Lietuvoje dirbame prie maždaug 50 labai įvairių projektų, paprastai – tarptautinėmis komandomis. Mūsų įmonėje Vilniaus ir Kauno padaliniai – ne du atskiri vienetai, bet ta pati įmonė – su tomis pačiomis tradicijomis, ta pačia kultūra ir dirbanti prie tų pačių projektų – tik veikianti per du miestus. Prieš šešerius metus priėmėme sprendimą plėstis į Kauną, matydami šiame mieste augančią aukštos kvalifikacijos specialistų pasiūlą, o išaugę senąsias patalpas Vytauto prospekte, dabar jau persikėlėme į gerokai erdvesnį ir modernesnį biurą „Kauno doko“ verslo centre, kuriame pakaks erdvės ir ateities plėtrai,“ – pasakoja S. Rutkauskaitė.

Ir išties, „VISMA Lietuva“ svetainėje nuolat galima matyti kelias dešimtis darbo pasiūlymų. Pasak pašnekovės, kompanijos tikslas yra augti žmonių skaičiumi, o lietuvių specialistų poreikis – didžiulis, jie itin vertinami už savo kompetencijas ir gebėjimus. Labiausiai šiuo metu jaučiamas .NET, JAVA, PHP, vartotojo sąsajos, testavimo inžinierių ir mobiliųjų aplikacijų programuotojų stygius, Kaune ieškomi BI, DevOps/Solution, PHP technologijų specialistai. 

„Visus sprendimus priimame patys“

Įmonėje vyrauja senior lygio specialistai, tačiau vykdomos ir praktikos, po kurių dalis gabiausių studentų gauna galimybę prisijungti prie VISMA komandos. Vienu didžiausių išskirtinumų, padedančių pritraukti patyrusius, middle ir senior lygio, specialistus bei išlaikyti esamus darbuotojus ir auginti jų ryšį su kompanija, tapo unikali, jau penkerius metus taikoma „no-management“ sistema.

„Mes neturime vadovų – tokių, kaip jie paprastai suprantami. Komandas koordinuojantys žmonės yra ne vadovai, bet mentoriai (koučai), kurių tikslas – padėti žmogui, kad šis gerai jaustųsi, o gerai jausdamasis galės gerai atlikti ir savo darbus. Visas įmonės darbas valdomas per komitetus: iš viso jų yra 9, ir kiekvienas turi savo atsakomybės sritį bei biudžetą. Komitetuose dirba tie patys IT žmonės, dalį savo laiko skiriantys komiteto darbams, – pasakoja komunikacijos vadovė, pabrėždama svarbiausią tokios sistemos privalumą: – Tai reiškia, kad visus sprendimus priimame patys – darbuotojai visada taria paskutinį žodį. Mes tikime, kad perduodant atsakomybes žmonėms, jie sukurs sau palankiausią darbo erdvę, o įmonė bus sėkminga. Darbai perduodami juos atlikti norintiems žmonėms, o tai labai skatina prisiimti atsakomybę. Kartu sprendžiame viską: kokį maistą valgysime, kur keliausime atostogauti, kaip praleisime laisvalaikį, kaip atrodys darbo patalpos ir kokį turėsime sveikatos draudimą“.

Panašiu principu patys darbuotojai sprendė, kaip turi atrodyti ir naujai įrengiamas Kauno biuras: suburta suinteresuotų šia veikla žmonių grupė (task force) dirbo su architektais, dizaineriais, sprendė, kokio dydžio ir kaip išdėstyti bus kabinetai, atliko žmonių apklausas, teiraudamiesi kolegų nuomonės, rinkosi viską – nuo spintelių spalvos, iki kilimo ir virtuvių.

„Taip, tai užtruko ilgiau – demokratija ir apklausos kainuoja laiko, bet žmonės visai kitaip žiūri į savo pačių susikurtą darbo vietą ir kitaip jaučiasi bei elgiasi, kai yra patys prisidėję prie kiekvieno sprendimo,“ – sako S. Rutkauskaitė.

 

Visa veikla – devynių komitetų rankose

Unikalus įmonės savivaldos modelis įgyvendinamas per devynis komitetus – jie atsakingi už įvairius veiklos aspektus. Štai Papildomų naudų komitete sprendžiama, kokius privalumus (bonusus) darbuotojai norėtų gauti: nuo sveikatos draudimo, iki nuolaidų parduotuvėse ar skiepų. Kompetencijos komitetas padeda sistematizuoti darbuotojų kompetencijos kėlimo procesą – kad kiekvienas darbuotojas turėtų lygias teises ir galimybes tobulėti.

Kultūros komitete rūpinamasi įmonės vertybėmis – tiek jų sklaida, tiek puoselėjimu. Vidaus komitetas padeda kurti palankią ir linksmą atmosferą įmonės viduje – nuo švenčių, mini siurprizų, iki darbo metu vykstančių užsiėmimų ir socialinių akcijų.

Praktikos komitetas padeda mentoriams organizuoti kokybišką praktikos procesą jauniesiems IT specialistams. Kudos komitetas vykdo kudos sistemą – kai renkami pagarbos taškai už naudingą veiklą įmonei, komandai ir sau. Laisvalaikio komitete rūpinamasi, kad net ir po darbų kolegos noriai leistų laiką kartu, organizuojami komandų vakarėliai (team building), o Biuro komitetas rūpinasi gera biuro atmosfera, spręsdami, kokių su darbu nesusijusių daiktų reikia biure – nuo kavos staliukų, iki piešinių ant sienos ar sėdmaišių.

Įrangos entuziastai buriasi į Techie komitetą, kuriantį pačius įvairiausius įtaisus: nuo 3D spausdintuvo, kai šie dar nebuvo lengvai prieinami, iki roboto-barmeno, žaidimų automato, tekstus rašančio roboto ir kitų techninių išradimų.

Pasak S. Rutkauskaitės, tokia vadybos sistema puikiai atitiko tiek įmonės veiklos specifiką, tiek čia dirbančių žmonių lūkesčius ir poreikius: „Mes nebijome atiduoti valdžią patiems darbuotojams. Pagrindinė nauda, kurią jaučiame kiekvienas – viską pasidarome taip, kaip norime patys. Mūsų nuostata paprasta: jei kažkas nepatinka, tu pats turi visas galimybes tai pakeisti. Nuo biuro, iki konferencijos ar laisvalaikio. Taip kiekvienas kuriame įmonę, kurioje būtų gera.“

„Kaunas IN“ Verslo skyriaus informacija.

Parašykite komentarą