SPEAK narmin aliyeva e1661281572378
Žmonės

Azerbaidžanietės verslas Kaune: moko ne tik kalbų, bet ir įtraukia į bendruomenę

Socialinis verslas šiandien ne tik uždirba pelną, bet ir sukuria naudą skirtingoms bendruomenėms. Kaune įsikūrusi azerbaidžanietė Narmin Aliyeva yra neblogas pavyzdys, kaip galima suderinti šias dvi skirtingas kryptis – jos įkurtas socialinių technologijų startuolis „SPEAK Lithuania“ padeda migrantams ir pabėgėliams ne tik mokytis kalbų, bet ir susiburti į bendruomenę, sumažinti socialinę atskirtį ir tiesiog susirasti draugų svetimoje šalyje.

Neplanavo gyventi Lietuvoje

Akį traukianti Kauno pilis, gamtos ir miesto apsuptas Nemunas, juoko kupina Laisvės alėja – kasdien matomi vaizdai, kurie daugumos kauniečių jau nestebina. Retai kuris, įsisukęs į gyvenimo rutiną, sustoja ir įvertina supantį šalies grožį ir kultūros įvairovę. Tačiau atvykėliams iš užsienio Lietuvos kalbos grožis bei kultūra – nauja ir neatrasta.

Tai patvirtinti gali ir socialinių technologijų startuolio „SPEAK Lithuania“ įkūrėja azerbaidžanietė Narmin Aliyeva. Ji Lietuvoje gyvena jau devynerius metus ir drąsiai teigia, jog Kaunas – įdomus ir unikalus miestas, niekuo nenusileidžiantis jos gimtajam Baku ar kitiems didmiesčiams. Svarbiausia – norėti ir stengtis atrasti miesto ir jo žmonių grožį.

Gyventi Lietuvoje nebuvo Narmin vaikystės svajonė ar ilgai planuotas gyvenimo žingsnis. Ji į Kauną atvyko dėl studijų, kuriomis susidomėjo gyvendama Kipre.

„Tiesą pasakius, niekada negalvojau, jog gyvensiu Lietuvoje. Prieš studijas nedaug žinojau apie šalį, čia persikraustyti nusprendžiau dėl siūlomos kokybiškos studijų programos ir galimybės laisvai ir lengvai keliauti po Europą. Mano tėvai apie šalį žinojo daugiau nei aš – jie man papasakojo apie Lietuvos istoriją, miškų grožį ir išgyrė pieno produktus“, – prisimena ji.

Kaunas – tarsi antroji gimtinė

Dabar mergina Kauną vadina savo antrąją gimtine ir kasdien vis iš naujo atranda jo grožį. Narmin teigia, kad miestas greitai keičiasi ir progresuoja: ji ypač džiaugiasi meno parodų, koncertų ir renginių gausa, vertina patogų susisiekimą bei supančius miškus, į kuriuos visada galima pabėgti norint pailsėti

nuo miesto šurmulio.

Anot Narmin, pradėti gyvenimą Lietuvoje nebuvo lengva: išmokti prisitaikyti reikėjo ne tik prie neregėtai šaltų žiemų ir pasikeitusio ramesnio eismo, sunkiausia buvo užmegzti naujas pažintis ir susirasti draugų. Pastebėjusi, jog mieste užsieniečiams trūksta galimybių socializuotis ir susipažinti su naujais žmonėmis, ji pradėjo vesti „protmūšius“, pasivaikščiojimo turus anglų kalba, o vėliau įkūrė kalbų mokyklą „SPEAK“.

Buria bendruomenę

Apie „SPEAK“ veiklą Narmin sužinojo gyvendama Portugalijoje. Mergina studijų Lietuvoje metu atliko praktiką „SPEAK“ būstinėje Portugalijoje, kur susipažino su organizacijos veikla ir jos pagrindine misija – sukurti aktyvių narių bendruomenę, skatinančią kultūrinę įvairovę ir žmonių įsitraukimą. Kuriamo pokyčio įkvėpta Narmin nusprendė šią idėją skleisti Kaune ir 2020 metais pradėjo burti žmones ir organizuoti neformalias veiklas, kurių metu dalyviai gali mokytis kalbų ir megzti prasmingas pažintis.

„Į svetimą šalį atvykusiems studentams bendraminčių susirasti pakankamai paprasta: studentas gali užkalbinti kitą kurso draugą paskaitų metu ar bendrabutyje, tačiau pabėgėliams ar migrantams socializuotis ir aktyviai dalyvauti visuomeniniame gyvenime gali būti tikras iššūkis. „SPEAK“ bendruomenės nariai turi galimybę turiningai leisti laisvalaikį ir taip susipažinti su vietiniais bei kitais užsieniečiais. Po bendrų užsiėmimų jie dažnai kartu leidžia laisvalaikį ir palaiko ryšį net pasibaigus kalbų kursui“, – tvirtina „SPEAK Lithuania“ įkūrėja.

 „SPEAK Lithuania“ įkūrėja Narmin Aliyeva su savanorių komanda kuria bendruomenę, skatinančią kultūrinę įvairovę ir žmonių įsitraukimą integruojant imigrantus, pabėgėlius bei vietinius miesto gyventojus. Tokie verslai, prisidedantys prie visuomenės pokyčių, vadinami socialiniais, jų kūrėjai paprastai kuria vertę ne tik sau, bet ir savo aplinkai – bendruomenėms, tam tikroms visuomenės grupėms.

„SPEAK Lithuania“ iniciatyva yra viena iš 9 „Luminor“ banko ir nevyriausybinės organizacijos „Geri norai LT“ organizuojamo projekto „Poveikio laboratorija“ dalyvių. Jo metu organizacijos mokosi valdyti ir stiprinti savo verslo socialinį poveikį. Šešis mėnesius trunkantis projektas – gera galimybė įmonėms išmokti įvertinti, kokią naudą jų plėtojamas verslas atneša visuomenei. Vasarą projekto dalyviams rengiamos individualios mentorystės sesijos, o rudenį visą projektą vainikuos renginys, kuriame dalyviai investuotojams pristatinės savo idėjas. Jo nugalėtojui „Luminor“ bankas skirs 3000 eurų prizą, skirtą toliau plėtoti savo socialinį verslą.

Parašykite komentarą