vaistai
Naudinga žinoti

Apie antibiotikus

Europos supratimo apie antibiotikus diena – Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro iniciatyva, remiama Europos komisijos ir minima kasmet lapkričio 18 d. visoje Europoje. Šiemet, COVID-19 ligos pandemijos akivaizdoje, šią dieną paminės skaitmeninės priemonės. Iniciatyvos organizatoriai pabrėžia aktyvesnio bendradarbiavimo su socialiniais tinklais svarbą.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Kauno departamento specialistai, kartu su Kauno apskrities antimikrobinio atsparumo valdymo grupe ir Kauno apskrities savivaldybių visuomenės sveikatos biurais prisideda prie Higienos instituto organizuojamo 8-10 klasių mokinių video konkurso „Vartok antibiotikus atsakingai“. Mokinių parengtų vaizdo klipų laukiame iki 2021 m. lapkričio 8 d. Daugiau informacijos rasite mokykloje arba visuomenės sveikatos biure. 2019 m. panašus konkursas, vykęs Kauno apskrityje, sulaukė mokinių susidomėjimo.

Minėdami Pasaulinę supratimo apie antibiotikus savaitę, raginame gyventojus antibiotikus vartoti atsakingai ir prisidėti prie šių vaistų veiksmingumo išsaugojimo.

Antibiotikai – tik bakterijų sukeltų  infekcijų gydymui

Prasidėjus šaltajam metų laikui ir gripo sezonui, daugėja peršalimo simptomais besiskundžiančių asmenų, padažnėja ir antibiotikų suvartojimas. Todėl labai svarbu nepamiršti:

  • antibiotikus gali paskirti tik gydytojas ir reikia juos vartoti taip, kaip nurodė gydytojas, net jeigu pasijutote geriau, negalima nutraukti antibiotikų vartojimo;
  • antibiotikai gydo tik bakterijų sukeltas infekcijas, gripo ir peršalimo antibiotikai neveikia;
  • negalima pasilikti antibiotikų atsargai ir dalintis jų likučiais su šeimos nariais, draugais;
  • nenaudoti antibiotikų savarankiškai.

Kaip dar galima mažinti antimikrobinį atsparumą?

Situacija, kai vaistai nebeveikia bakterijų, vadinama antimikrobiniu atsparumu. Tai yra labai pavojinga, nes tampa sunku išgydyti iki šiol sėkmingai vaistais įveikiamas ligas. Todėl medikai ragina mažinti bakterijų atsparumą vaistams. Tinkamas antibiotikų vartojimas yra labai svarbi priemonė, tačiau yra ir kitų būdų, kuriais kiekvienas iš mūsų galime prisidėti prie šių vaistų veiksmingumo išsaugojimo:

  • plaukime rankas ir neleiskime plisti ligų sukėlėjams;
  • tinkamai ruoškime  maistą ir užtikrinkime  jo saugą;
  • laikykimės kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo;
  • Susirgę, laikykimės gydytojų nurodymų (jeigu nurodė, likime namuose, vaistus vartokime taip kaip nurodė gydytojas);
  • venkime nesaugių lytinių santykių;
  • laiku skiepykimės nuo užkrečiamųjų ligų.

Antibakterinius vaistus sukūrė medicinos mokslo atstovai, tačiau jų veiksmingumo išsaugojimas – mūsų visų rankose. Saugokime savo ir artimųjų sveikatą, o vaistus vartokime atsakingai. 

Parašykite komentarą