Ina Ogenskiene
Kultūra Žmonės

Anesteziologės reanimatologės kuriamos pasakos skina laurus vaikų literatūros konkursuose

Neseniai pasirodė antra LSMU Kauno ligoninės Anesteziologijos II skyriaus gydytojos anesteziologės reanimatologės Inos Ogenskienės knyga vaikams „Koncertas turėklui“, kuri laimėjo fondo „Švieskime vaikus“ premiją nacionaliniame vaikų literatūros konkurse. Taip pat leidybai rengiama ir trečioji šiame konkurse laimėjusi medikės knyga.

Rašytoja tapti nesvajojo

Pirmoji I. Ogenskienės knyga „Sagutė“, kurią taip pat išleido labdaros ir paramos fondas „Švieskime vaikus“, turėjo didelį pasisekimą šiųmetinėje Vilniaus knygų mugėje, autorė dažnai kviečiama į susitikimus su vaikais darželiuose, mokyklose ir bibliotekose. „Man tai nauja ir įdomi patirtis – bendrauti su vaikais“, – šypsojosi medikė.

31 metus LSMU Kauno ligoninėje anesteziologe reanimatologe dirbanti I. Ogenskienė pasakojo, jog niekada nesvajojusi būti rašytoja. Mokykloje mokytojai netgi jai sakydavo pastabas, kad rašinius rašanti pernelyg sausai, akcentuodama vien faktus. Ir dabar jos kūryboje nėra grynos fantazijos – pasakojimai paremti tikromis istorijomis, turi filosofinę potekstę, tik yra įvilktos į alegorijos rūbą. Knygų veikėjai yra atgaivinti kasdieniniame gyvenime naudojami daiktai. Per juos ir vystomas siužetas.

Pasakas kūrė vaikams

I. Ogenskienė rašyti pradėjo maždaug prieš 20 metų, kai vyriausiasis iš trijų sūnų Vilius, būdamas dešimtmečiu gavo literatūros premiją viename konkurse už savo sukurtą pasaką. „Tada pagalvojau, kodėl nepabandžius ką nors parašyti ir man. Bet niekada neplanavau šios kūrybos išleisti“, – pasakojo medikė.

Aktyviau rašyti skatino trečiasis sūnus, kuriam dabar 19 metų. Būdamas vaikas jis nepamėgo įprastų pasakų. „Jam vis kildavo klausimų, kodėl vilkas visada piktas, o pagranduką būtinai visi nori suvalgyti. Teko kurti pasakas pačiai. Tačiau jos būdavo paremtos tikromis istorijomis, tik paverstos pasakomis, turėdavo kokią nors filosofinę mintį“, – kalbėjo I. Ogenskienė.

Trys sūnus suaugo – vyriausiasis Vilius tapo psichiatru, vidurinis Marius dirba infektologu, o jauniausiasis Saulius savo karjerą sieja su programavimu. Tuo tarpu mamai kūrybos pomėgis išliko. Savo kurtas pasakas ji jau kaip močiutė skaito ir anūkui Arui.

Profesijos nekeis

Kaip neplanavo tapti rašytoja, taip ir pradėjusi rašyti medikė neplanavo apie platesnę savo pasakų sklaidą, neieškojo leidyklų. „Taip ir būčiau visada rašiusi į stalčių, bet pažįstama dalininkė Diana Tomkuvienė  pasiūlė sudalyvauti Nacionaliniame vaikų literatūros konkurse ir jame laimėjau“, – savo kelią į platesnį kūrėjų pasaulį pasakojo I. Ogenskienė.

Visgi ji kol kas nesirengia keisti profesijos – planuoja toliau dirbti medike. „Man patinka tai, kad visos mano knygos nėra komercinės ir nereikia rūpintis leidybos reikalais, knygų pardavimu. Fondas netgi neleidžia jomis prekiauti“, – aiškino ji.

Visos fondo išleistos I. Ogenskienės knygos dalijamos vaikų darželiams, mokykloms, bibliotekoms. 

LSMU Kauno ligoninės ir I. Ogenskienės archyvo nuotr.

Parašykite komentarą