Inga Mikutaviciute
Žmonės

Aktorė Inga Mikutavičiūtė: „Supratau, kaip galima pamatuoti meilę“

Šis vakaras Nacionaliniame Kauno dramos teatre – ypatingas. Jo scenoje pristatoma Jono Vaitkaus režisuota premjera „Ne sau žmonės“. 

Spektaklyje kartu su būriu talentingų kolegų vaidinanti aktorė Inga Mikutavičiūtė pasakojo, jog ruošiantis pastatymo debiutai buvo daug galvota bei diskutuota apie meilę gimtinei ir žmogui.

„Kaip teisingai elgtis, kaip iš tiesų mylėti žmogų – tokie klausimai repeticijų metu buvo labai aktualūs. Ir kartą aš prisiminiau skambų posakį, kad ne žodžiais, o darbais mes tėvynę mylime. Tad… kiek darbo įdėsime, tokio dydžio ir bus mūsų meilė“, – sakė I. Mikutavičiūtė.

Įdomu, kad Vydūno drama „Ne sau žmonės“ turėjo būti suvaidinta Dramos vaidykloje dar 1920-aisiais. Ji aktualizuojama po 100 metų ir skleidžia kritišką santykį su šiandiena, kuomet dabarties žmogaus būklės diagnozė nustatoma žvelgiant per Vydūno (Vilhelmo Storostos) kūrybos prizmę. „Ne sau žmonės“ – spektaklis– misija, skleidžiantis pamatines lietuvių humanisto, filosofo, rašytojo Vydūno idėjas. Juose kalbama apie tris žmogaus tobulėjimo pakopas: žmogus sau (laisvas), žmogus tautoje (realizuoja save tautoje), žmogus visatoje (per tautą žmogus ima matyti pasaulį).

Režisierius Jonas Vaitkus Vydūno filosofiją priartina prie laikmečio dvasinės ir moralinės situacijos. „Sąvoka „Ne sau žmonės“ turi didelę vertikalę savyje: galima sakyti sau žmonės, ne sau žmonės, žmonės ne sau. Galima pritaikyti visom gyvenimo aplinkybėms, bet yra žmogus, – kosmopolitas, empatiškas, neempatiškas, religingas ir ne. Jeigu žmogus yra sau žmogus, jis bus ir kitam žmogus – užjaučiantis, pagarbus ir t.t. Mano pagrindinė spektaklio idėja buvo, kad pirmiausia žmonės yra žmonės, nesvarbu jų religija, nacionalumas“, – teigia režisierius Jonas Vaitkus.

Kompozitorius Tomas Kutavičius, scenografas Jonas Arčikauskas, choreografė Lina Puodžiukaitė-Lanauskienė Vydūno filosofinę mintį paverčia įspūdinga misterija – muzikiniu reginiu, kuriame dera tautos istorijos šešėliai, gamtos stichijų atgarsiai ir žmogiško tobulėjimo troškimas.

Vaidina: Liubomiras Laucevičius, Jūratė Onaitytė, Vaidas Maršalka, Motiejus Ivanauskas, Greta Šepliakovaitė, Iveta Raulynaitytė, Inga Mikutavičiūtė, Audronė Paškonytė, Daiva Rudokaitė,

Sigitas Šidlauskas, Andrius Alešiūnas, Henrikas Savickis, Gintautas Bejeris, Kęstutis Povilaitis, Saulius Čiučelis, Martyna Gedvilaitė, Kamilė Lebedytė, Justina Burškaitytė, Saulė Sakalauskaitė, Goda Petkutė, Marius Karolis Gotbergas, Dovydas Pabarčius.

Spektaklyje naudojamos Vydūno dramos: trilogija „Probočių šešėliai“( „Anga“, „Vėtra“, „Ne sau žmonės“, „Šventa ugnis“), tragedija „Pasaulio gaisras“, taip pat straipsniai, laiškai. Skamba liaudies dainos iš L. Rėzos rinkinio.

Parašykite komentarą