grilinimas
Naudinga žinoti

9 grilio paslaptys, kurias vertėjo žinoti anksčiau

Prasidėjęs grilio sezonas vilioja atvirame ore pasigaminti įvairių skirtingų patiekalų bei garnyrų: sultingą vištieną, šviežias daržoves, jūros gėrybes. Vis dėlto, kad paruoštumėte kuo gardesnius patiekalus, pravartu žinoti ir kelias skirtingų patiekalų gaminimo gudrybes: kaip priderinti tinkamus marinatus, prieskonius, pasirinkti tinkamą kepimo laiką, kaitrą.

9 kepimo taisyklės

Tinkamai užkurkite grilį. Pradėkite nuo užkūrimo, kuriam naudokite tik medžio anglį ir specialius ekologiškus įdegtukus. Natūralaus kietmedžio anglis ilgai išlaiko aukštą, tolygią temperatūrą. Ji dega švariai ir be kvapo, turi mažą peleningumą.

Marinavimas. Marinuoti mėsą ar daržoves galite užsegamuose vakuuminiuose plastikiniuose maišeliuose. Juose marinatas pasiskirstys tolygiau. Nepadauginkite rūgštinių produktų, nes rūgštis ne tik minkština, bet ir tirpina mėsą. Idealus aliejaus ir rūgšties santykis yra 3:1. Niekada nenaudokite to paties marinato kelis kartus. Išmarinavus žalią mėsą skystyje gali likti pavojingų bakterijų. Jei norite marinatu apšlakstyti kepamą ar jau iškeptą mėsą, „Iki“ pataria atskirai pasilikti marinato, kuris neturėjo sąlyčio su žalia mėsa.

Keptoms daržovėms ir grybams – taip. Ant grilio kepti galima ne tik kepsnius, bet ir daržoves: svogūnus, kukurūzus, cukinijas ar pievagrybius. Pavyzdžiui, kai ruošiate kukurūzus – burbuolę padalinkite į 4 dalis. Svogūną ir cukiniją supjaustykite stambiais griežinėliais, o pievagrybius perpjaukite pusiau. Puode ištirpinkite sviestą, supilkite jį į dubenį, sudėkite mėgstamus prieskonius, šiek tiek medaus ir išmaišykite. Ant medinių iešmelių suverkite daržoves, apšlakstykite vėrinukus sviesto ir prieskonių padažu ir kepkite grilyje, kol apskrus. Tai puikiausias grilio patiekalų garnyras.

Ruoškite vieno puodo patiekalus. Jeigu norite greitai ir nesudėtingai pamaitinti didelę kompaniją – ant grilio ruoškite vieno puodo ar keptuvės patiekalus: tam puikiai tinka ir plovas, įvairiausi troškiniai, netgi ispaniškos paelijos.Tokių patiekalų paruošimui tereikia ketaus puodo ar didelės keptuvės bei medinio šaukšto. Pagrindinis tokių patiekalų privalumas – viską sudedi į vieną puodą ir, kol mėgaujiesi gamtos ramybe, laužo ugnis padaro visą likusį darbą.

Žuvis ir jūros gėrybės. Jeigu norite įmantresnių pietų ar vakarienės, ant grilio išsikepkite žuvies ar jūros gėrybių patiekalų. Tai yra tikras kulinarų malonumas, mat ko gero, paprasčiausiai ir greičiausiai paruošiamas maistas – sveiki ir maistingi jūros gelmių patiekalai gali būti patiekiami vos per keletą minučių. Ant grilio puikiai tinka kepti ir visa žuvis, pavyzdžiui, prieš tai pamarinuotą doradą kepsninėje galima išsikepti vos per 15–20 minučių, o krevetėms užtenka vos 3–5 minučių.

Tradiciniai šašlykai. Ruošiant šašlykus svarbu mėsą supjaustyti vienodo dydžio, nedideliais gabalėliais, kuriuos patogu užmauti ant iešmo. Taip mėsa tolygiau išsimarinuos ir tolygiau keps. Dar vienas svarbus dalykas ruošiant šašlykus – kepimo laikas. Svarbiausia šašlykų neperkepti, o tam, kad jių vidus iškeptų iki galo, iškeptus bent keletą minučių palaikyti šiltai specialiame inde ar uždengus folija.

Temperatūra ir vartymas. Prieš kepdami, mėsą kurį laiką palaikykite kambario temperatūroje. Ji iškeps kur kas tolygiau ir skaniau, jei nepatirs staigaus temperatūrų skirtumo. Grilyje kepamą mėsą stenkitės apversti tik vieną kartą viso kepimo metu. Mažiau vartoma mėsa iškepa tolygiau, o jos paviršiuje susiformuoja gardi plėvelė, suteikianti kepsniui unikalų skonį.

Grotelės. Kaskart panaudojus grilį, būtina kruopščiai išvalyti ir švariai nuplauti groteles bei visus grilio įrankius. Prie grotelių ar įrankių prikepę likučiai gali sugadinti net aukščiausios kokybės mėsos ar jūros gėrybių skonį.

Įrankiai. Svarbiausia, kepdami grilyje, nenaudokite šakutės. Jei mėsą subadysite, iš jos išbėgs visos sultys ir kepsnys, kuris galėjo būti neatsispiriamai gardus, taps sausas bei sunkiai įkandamas. Įsigykite specialiai griliui skirtas žnyples ir naudokite tik jas.

Ant grilio keptos dorados su marinuotomis daržovėmis

Jums reikės:

• 2 doradų

• 20 cm ilgio cukinijos

• 1 raudonosios paprikos

• 2 vid. dydžio mėlynųjų svogūnų

• 6-8 ridikėlių

• 6-8 pievagrybių

• 1 citrinos

Marinatui:

• ½ a. š. druskos

• ½ a. š. 5 rūšių pipirų

• 2-3 šviežio šalavijo lapelių

• 1 šakelės šviežio pelerūno

• 1 šakelės dašio

• 1 citrinos

• 1 skiltelės česnako

• 2-3 v. š. rapsų aliejaus

Gaminame:

Išdorokite žuvį, ją nuplaukite bei nusausinkite. Į dubenį suberkite grūstus 5 rūšių pipirus, druską, smulkiai sukapotus šalavijo, pelerūno ir dašio lapelius, česnaką, įpilkite aliejaus. Viską gerai išmaišykite. Marinatu įtrinkite žuvį. Palaikykite ją šaldytuve apie valandą, ir kepkite apie 15-20 minučių. Daržoves nuplaukite, išvalykite ir supjaustykite gan stambiais gabalėliais. Jas gerai išmaišykite su prieskoniais ir suverkite ant bambukinių iešmelių, išmirkytų šaltame vandenyje. Kepkite apie 10 minučių uždaroje kepsninėje su grotelėmis.

Grilinta vištienos krūtinėlė su apelsinų marinatu

Jums reikės:

• 2 vištienos krūtinėlių

Marinatui:

• ½ a. š. druskos

• žiupsnelio  5 rūšių pipirų

• ½ a. š. gurmaniškų pyragų prieskonių

• 1 apelsino

• 1 v. š. rapsų aliejaus

Garnyrui:

• didžiųjų kriaušių

• 1 v. š. mėlynojo pelėsinio sūrio

• 1 a. š. rudojo sukranendrių cukraus

Gaminame:

Nuplaukite ir nusausinkite vištieną. Į dubenį supilkite grūstus pipirus, druską ir prieskonių mišinį. Įpilkite aliejaus ir išspauskite apelsino sultis, įtarkuokite trečdalį jo žievelės. Viską gerai išmaišykite ir gautoje masėje apie valandą marinuokite vištieną. Kepkite apie 15 minučių. Nuplaukite kriaušes ir nupjovę apačią išskaptuokite sėklas. Į kriaušės vidų įberkite cukranendrių cukraus ir įdarykite pelėsiniu sūriu. Nupjautą kriaušės dalį uždėkite atgal ir persmeikite bambukiniais iešmeliais, išmirkytais šaltame vandenyje. Jeigu kriaušę kepsite uždaroje kepsninėje – kepkite 12 minučių.

Parašykite komentarą