Komunikacijos specialistė Reda Radykė
Naudinga žinoti

5 patarimai, kaip susikurti patrauklų gyvenimo aprašymą

Gyvenimo aprašymas – tai mūsų išplėstinė vizitinė kortelė prieš pasirodant darbdaviui gyvai.  Tai – mūsų šansas sudominti savo patirtimi, parodyti reikiamas savybes ir tinkamai iškomunikuoti savo gebėjimus. „Turėjau galimybę būti tiek darbo, tiek darbuotojo ieškančiojo pusėje, todėl iš patirties galiu pasakyti, kas geriausiai veikia dėliojant savo pasiekimus į popieriaus lapą, kurį vadiname gyvenimo aprašymu.“ – sako komunikacijos specialistė Reda Radykė ir dalinasi patarimais, kurie padės Jums atkreipti dėmesį į kelis svarbius dalykus.

Gramatika, gramatika ir dar kartą gramatika

Kad ir kaip galbūt banaliai nuskambės, bet gyvenimo aprašymas privalo būti parašytas be klaidų. Net ir be, vadinamų mistype klaidų (kuomet netyčia praleidžiama raidė ). Nesvarbu kuria kalba rašote. Na o tiek mistype, tiek gramatikos klaidos labai nekaip žiūrisi kartu su jūsų išskirtomis tokiomis savybėmis, kaip „atidumas smulkmenoms“ ar „puikūs lietuvių kalbos įgūdžiai“. Tiesa, gal ir skamba neįtikėtinai, tačiau šiais laikais taisyklingai rašančių, o ir kalbančių yra labai nedaug. Galbūt tai jūsų šansas sužibėti? Nusikopijuokite tekstą į wordą – čia bent jau didžioji dalis klaidų bus ištaisyta. Nepabijokite paskaityti dar kartą to, ką parašėte. Blogiau nebus. O dar geriau – duokite paskaityti  draugui, mamai ar kažkam, kas nėra susipykęs su lietuvių kalba, o perskaitęs galėtų nesudėtingai įvardinti, kokio darbo jūs ieškote. (Beje, mamai geriau neduokite – jos dažnai nedrįsta pasakyti tiesos ir žino, kad jų vaikams reikia tik tobulo darbo).

Nebijokite kopijuoti. Tačiau nepersistenkite.

Prieš rašydami gyvenimo aprašymą, nebijokite pasigūglinti kitų pavyzdžių. Tiesiog sakinių konstrukcijų ar net paties išdėstymo. Darykite tai ir anglų kalba. Internetas pilnas visokiausių dalykų – gyvenimo aprašymų taip pat. Vienas tokių įdomesnių variantų – čia. Jeigu nerasite, ko ieškote, neabejoju, bent jau įsikvėpsite. Tačiau kopijuodami neimkite pirmų pasitaikiusių sakinių. Darbdaviai ar HR specialistai – tikrai ne kvailiukai. Suvedę frazes „gyvenimo aprašymas“ ar „motyvacinis laiškas“ tikrai rasite pavyzdžių, bet juos randa ir kiti, o šablonų, deja, niekas nebemėgsta. Ir jeigu ši gudrybė buvo tinkama prieš dvidešimt metų, kai dar ne visi mokėjo ir galėjo naudotis internetu, dabar tai tėra tiesiog neskoninga.

Kiekybė nelygu kokybei. Atrinkite informaciją.

Suprantu, kad tikrai norisi papasakoti, kad mokykloje buvote klasės seniūnu ar su sportiniais šokiais laimėjote aukso medalį, tačiau gyvenimo aprašymas tam papasakoti nėra tinkama vieta. Darbdavys tikrai nežiūrės palankiau, jeigu būsi išvardinęs krūvą faktų iš mokyklos laikų ir tik vos keli pasiekimai karjeroje. Ir tai nereiškia, kad trumpesnis gyvenimo aprašymas bus nenaudingas. Priešingai – galite iškomunikuoti apie siekius ir tikslus savo profesinėje srityje, o būrelius ir sezoninius darbus galite paminėti prie skilties „Apie mane“ ar prie papildomos informacijos. Tačiau visa tai pateikite per visai kitą prizmę, kuri padės atskleisti, kad nebijote sunkaus darbo (visi žino, kad pramoginiai šokiai reikalauja daug įdirbio, o sezoninis darbas tikrai nebūna pats prašmatniausias) ar kad nebijote imtis atsakomybės ir vesti komandos į priekį (seniūnais norėjo būti tikrai ne visi..). Tad kiekvienam gyvenimo faktui suraskite būdą, kaip tai pateikti. Nes galbūt ir Jūsų hobis nusipelnė būti paminėtas, tereikia surasti jam tinkamą vietą ir žodžius tai išreikšti.

Darbdavio perspektyva

Esant dabartinei situacijai, pliusai, sakyčiau, yra darbuotojo pusėje. Įmonės atkakliai ieško ir net medžioja reikiamus darbuotojus. Todėl kiekviena minutė, praleista su kandidatu, jiems yra svarbi. Vos gavę gyvenimo aprašymą, per kelias sekundes personalo atrankos darbuotojai turi nuspręsti – kviečiam ar ne. Todėl patariu efektyviai išnaudoti vietą popieriuje t.y. worde. Punktais išdėliota ir kokybiškai atrinkta informacija padės atkreipti dėmesį į reikiamus dalykus. Todėl net ir vardindami savo atsakomybes, žiūrėkite iš būsimo darbdavio perspektyvos – rašykite taip, kad padėtų darbdaviui suprasti, kad būtent su tokiomis užduotimis jau esate susidūręs, turite patirties tam tikroje srityje. Dar puikiau – jei po ranka turite ir darbo skelbimą. Ten aiškiai matosi, ko įmonė ieško. Pasistenkite, kad tos savybės ir patirtis atsidurtų pas Jus gyvenimo aprašyme. Žinoma, meluoti čia nereiktų, bet teisingai išdėlioti žodžiai gali sudaryti reikiamą vaizdą.

Nebijokite pasitikėti profesionalais – paprašykite pagalbos

Neretai socialiniuose tinkluose kažkam paklausus apie tai, kur surasti žmogų/įmonę, kas gali padėti parašyti gyvenimo aprašymą, juos palydi komentarai „Tai gal ir į pokalbį už Tave nueiti?“, „Parodyk ten, ką moki pats, o ne kitų prašyk“. Ir tai būtų visiška tiesa, jei tie, kas rašo CV Tau perkurtų jį taip, tarsi tai būtų ne apie Jus. Bet gyvenimo aprašymus kuriantieji puikiai žino, kad jų tikslas  – ne sukurti tobulą ir vargiai egzistuojančią būtybę, bet teisingai sudėlioti žodžius ir iškomunikuoti tai, ką jūs tikrai turite. Todėl yra kaip tik sveikintina, jeigu suprantate, kad kuomet nepavyksta parašyti pačiam – ieškote, kas tai gali padėti padaryti.

Na ir pabaigai, nepamirškite, kad nuvykę į darbo pokalbį renkatės ir Jūs. Būkite atviri, bet jeigu tai tikrai Jūsų svajonių darbas – pademonstruokite nusiteikimą tobulėti ar išmokti trūkstamų savybių. O derinant darbą su hobiu, rasite minutę-kitą padirbėti ir iš namų, jei tik to reikės. Jūs faini ir jūs tai žinote, dabar leiskite sužinoti ir kitiems.

 

Parašykite komentarą