Naudinga žinoti

Pirmosios karantino savaitės NT rinkoje – kokios nuotaikos?

Nekilnojamojo turto eksperto Manto Mikočiūno teigimu, įpusėjus antrajai karantino savaitei apie tolimas rinkos prognozes kalbėti dar per anksti, tačiau matuoti pirkėjų ir pardavėjų elgsenos pulsą – būtina. Pasak jo, nors rinka pradžioje stabtelėjo, abi pusės panikai nepasidavė ir kol kas nusiteikusios gana optimistiškai, tačiau ilgalaikės nuomos rinkoje situacija kiek sudėtingesnė.

„Daugiausiai chaoso kol kas sukėlė notarų veiklos sustabdymas dėl karantino – dauguma suplanuotų sandorių neįvyko pirmiausiai dėl šios priežasties. Šią savaitę notarų biurams jau atvėrus duris, suirutė mažės palaipsniui, kol visi sulauks savo nusitęsusios eilės. Žinoma, kaip ir visuose sektoriuose, taip ir NT rinkoje taip pat pasigirdo kalbų ir klausimų apie force majeure taikymą galimam sutarčių nutraukimui, tačiau kol kas tai – labiau teoriniai pasvarstymai, nei realūs veiksmai. Juolab, kad ši išlyga nėra taikoma automatiškai, o įrodinėjama individualiai ir teisininkai užsimena, kad 95 proc. tokių atvejų visgi greičiausiai nebūtų pripažinti“, – pastebi Mantas Mikočiūnas.

„Kol kas pardavėjai nepasiduoda panikai – jie nemažina kainų ir laukia gegužės mėnesio, tikėdamiesi situacijos pagerėjimo. Tiesą sakant, apie nuolaidas pardavėjai ketina galvoti dar tolimesnėje perspektyvoje – tik karantinui užsitęsus iki 3-4 mėnesių. Lankstesni kainai tapo tik tie, kurie už parduodamus NT objektus buvo nustatę neadekvačiai aukštas kainas“, – sako NT ekspertas. „Pirkėjų skambučiai ir skelbimų peržiūros nesustojo. Jie kiek atidžiau stebi rinką, tačiau svajonių būstą atradusieji ar didelį poreikį tam turintieji ir toliau perka – šis laikas jiems tinkamas derėtis. Beje, nesustoja ir kai kurie NT investuotojai –  dabar tikėdamiesi geros kainos ir greitos situacijos pabaigos, jie toliau derasi, bet perka NT.“

„Žinoma, karantino laikotarpiu kiek sudėtingesnė tampa objektų apžiūra, tačiau procesas nesustoja – brokeriai prisitaiko prie situacijos ir organizuoja bekontakčius vizitus. Tai daroma itin saugiai, nuolat dezinfekuojant objektą ir užtikrinant jame esančių daiktų apsaugą bei stebint lankytojus nuotoliniu būdu. Kitas saugus būdas – virtualus apsilankymas, kuris, tiesą sakant, nėra naujiena. Jau ir anksčiau dažnai tokių apžiūrų manęs prašydavo užsienyje gyvenantys žmonės, ieškantys NT Lietuvoje. Pirmąją karantino savaitę tokios apžiūros jau baigėsi ir pasirašytais sandoriais – net sutartis sutvarkėme nuotoliniu būdu“, – pasakoja Mantas Mikočiūnas.

Pasak NT eksperto, situacija nuomos rinkoje keičiasi kiek ženkliau. „Trumpalaikė nuoma dėl atšauktų skrydžių ir sustabdyto turizmo pradžioje kone visai sustojo, o po kelių dienų dalį šios rinkos užpildė vietos saviizoliacijai ieškantis lietuviai ir šalyje įstrigę užsienio piliečiai. Tai 100 proc. neatsveria drastiškai sumažėjusių turistų srautų, tačiau nemaža dalimi užpildo objektus. Taip pat jau atsiranda ir mėginimų persiorientuoti – dalis šios rinkos dalyvių parduoda tokį NT arba pereina į ilgalaikę nuomą. Todėl pastarojoje pradeda didėti pasiūla ir konkurencija, o kainos pamažu ima kristi, kol kas – apie 10 proc. Beje, kaip niekad suaktyvėjo sodybų nuoma – žmonės ieško vietų saviizoliacijai gamtoje.“

Parašykite komentarą