Pramogos

Kaune pristatys ėjimo trasą „Diabetas mano širdyje”

Vasario 8 d., šeštadienį, Danijos ambasada ir  Danijos biotechnologijų kompanija  „Novo Nordisk” Kaune pristatys ėjimo trasą „Diabetas mano širdyje”. Einant šia trasa bus galima ne tik aplankyti įžymias Kauno vietas, bet ir daugiau sužinoti kaip sergant diabetu išvengti širdies kraujagyslių ligų. Virtualią trasą su naudinga informacija, vesiančia per įdomiausias Kauno vietas, bus galima rasti mobiliojoje programėlėje #walk15.Trasos atidarymą organizuoja Walk15 su Vlada Musvydaite. Kauniečiai galės registruotis nemokamai, kviečiami ir sergantys šia liga, jų artimieji, gydytojai, ir visi kiti, besidomintys sveika ir aktyvia gyvensena. Trasos ilgis – apie 5 km.          

Kauno miesto trasa

https://drive.google.com/open?id=10RMtywwM6-hn9GhRx91Gqs-9bMxH-xy0&usp=sharing

Trasos ilgis – 5 km. 6500 žingsnių. Startas / Finišas – Kauno centrinis paštas.

Apie trasą

Nemokama mobili programėlė #walk15 kartu su pasauline biotechnologijų kompanija „Novo Nordisk“ Kauno mieste pristato pirmąją ėjimo trasą Lietuvoje, skirtą diabetui pažinti.

Einant ja ne tik surinksite rekomenduojamą žingsnių skaičių per dieną, atrasite įdomiausias miesto vietas, bet ir sužinosite, kada reikėtų pasitikrinti cukraus kiekį kraujyje, kokie yra visuomenėje gajūs mitai apie diabetą bei rasite įkvėpimą skaitydami apie šia liga sergančių žymių žmonių pasiekimus.

  1. Kas yra diabetas?

Cukrinis diabetas (arba cukraligė) yra liga, kuri atsiranda, kai kraujo gliukozės koncentracija yra per didelė. Kraujo gliukozė yra pagrindinis mūsų energijos šaltinis, kurį gauname valgydami. Insulinas, kasos gaminamas hormonas, padeda gliukozei iš maisto patekti į ląsteles ir tapti energija. Kai organizme trūksta insulino ar jis yra netinkamai naudojamas, gliukozė lieka kraujyje ir į ląsteles negali pakliūti reikalingas kiekis energijos. Tai rimta liga, kurios gydyme labai aktyviai turi dalyvauti pats pacientas – sveikai maitintis ir būti fiziškai aktyvus.

  1. Juozo Gruodžio konservatorija. Grojantis fortepijonas.

Klavišai nejuda, bet kažkas nematomas groja konservatorijos kiemelyje stovinčiu fortepijonu! Darbo dienomis iš seno instrumento su stiklo kepure nuo prasto oro liejasi klasikinė muzika. Konservatorijos direktorius taip sugalvojo naują darbą senam fortepijonui. Jaukią J. Gruodžio gatvelę dėl šio instrumento pamėgo kauniečiai ir turistai.

  1. Pasitikrinkite gliukozės kiekį kraujyje!

Diabetu Lietuvoje šiuo metu serga apie 120 tūkst. žmonių. Remiantis Europos statistika  galima daryti prielaidą, kad Lietuvoje yra dar tiek pat nediagnozuotų pacientų. Jei ir toliau išsilaikys dabartinės tendencijos, 2045 m. diabetu sirgs kas dešimtas suaugęs žmogus.

Visiems, kurie peržengė 40 metų ribą, rekomenduojama kartą per metus pasitikrinti cukrų, kitaip tariant – gliukozės kiekį kraujyje. Norma – iki 5 milimolių litre. Taip, kaip žinome savo svorį, kraujo spaudimą, cholesterolio kiekį, turime žinoti ir šį itin svarbų sveikatos rodiklį.

  1. Kauno miesto muziejaus tautinės muzikos skyrius.

Kairėje matote neįprastą muziejų. Nerkite į kiemelį, pasigrožėkite gotikine raudonų plytų architektūra. O paskui pagrokite mediniais tabalais! Muzikavimas muziejuje pristatomas interaktyviai – galima groti autentiškais instrumentais, pasitelkus kompiuterinį žaidimą, užtraukti sutartinę, pažinti skirtingų regionų kanklių skambesį.

 

 

  1. Stiprinkite savo širdį!

Pasaulinės diabeto organizacijos sutaria, kad svarbiausias dalykas, gydant pacientus nuo diabeto, yra apsaugoti juos nuo širdies kraujagyslių ligų. Tam padeda medikamentai, bet taip pat nepaprastai svarbu yra stiprinti savo širdį fizinio krūvio pagalba. Pacientams, norintiems išties pagerinti savo sveikatos būklę, rekomenduojama nueiti 4400 žingsnių per dieną. Harvardo medicinos instituto mokslininkai ištyrė, jog 3500 žingsnių per dieną gali sumažinti susirgimo diabetu tikimybę.

  1. Rotušės aikštė.

Plaka miesto širdis – esate pagrindinėje aikštėje. Prieš akis – Kauno rotušė, vadinama „baltąja gulbe“. Kodėl taip? Gotika, baroku ir klasicizmu alsuojančio pastato bokštas į dangų stiebiasi kaip grakštus gulbės kaklas. Aukščiausias visame senamiestyje – 53 metrų. Rotušės aikštėje XV amžiuje veikė 9 vaško lydymo krosnys, išlikusią unikalią krosnį pamatysite prie įėjimo. Aplink – Vyskupų rūmai, Lietuvos medicinos ir farmacijos muziejus, šimtmečius skaičiuojantys pastatai. Matote ir Jėzuitų bažnyčią, nuo kurios terasos geriausiai atsiveria aikštės panorama.

  1. Insuliną išradę gydytojai apdovanoti Nobelio premija

Insulino išradimas 1921 m. prilygo stebuklui ir nuo to laiko padėjo išgelbėti milijonus gyvybių. Insuliną išradę kanadiečiai Frederick G. Banting (jauniausias Nobelio premijos laureatas – jam buvo tik 32 m.) ir J. J. R. Macleod 1923 m. buvo apdovanoti Nobelio fiziologijos ir medicinos premija. Lapkričio 14 diena yra gydytojo F. G. Bantingo gimimo diena, dabar kasmet minima kaip Pasaulinė diabeto diena. Iš viso už  tyrimus, susijusius su insulinu, buvo skirtos net 3 Nobelio premijos, dvi iš jų – chemijos srityje.

  1. Kauno pilis.

Jos titulas garbingas – seniausia mūrinė pilis Lietuvoje! Nemuno ir Neries santakoje pilis iškilo kryžiuočių antpuoliams atremti. Ištikimai saugojo kelią į Vilnių, kol 1361 metais po trijų savaičių šturmo buvo sugriauta kryžiuočių. Ant jos pamatų iškilo antroji pilis. Aplink kūrėsi ir į Kauno miestą išaugo gyvenvietė. Lietuvos didysis kunigaikštis Žygimantas Augustas pilį su Kauno miestu padovanojo Barborai Radvilaitei. Legenda sako, kad čia po žemėmis prasmego slapta karalienės Bonos Sforcos kariuomenė. Paskui pilis tapo kalėjimu. Dabar joje veikia muziejus.

  1. Paneikime mitus apie diabetą. Ar saldumynai sukelia diabetą?

Visuomenėje iki šiol gajus mitas, jog diabetu suserga tie, kurie valgo daug saldumynų. Žinoma, tai neatitinka tikrovės. Saldumynai tiesiogiai nesukelia diabeto, todėl jų mėgėjai nebūtinai susirgs šia liga. Kita vertus, jeigu saldumynų valgoma be saiko, tai sukelia svorio didėjimą, o nutukimas yra tiesioginis antro tipo cukrinio diabeto rizikos veiksnys. Sveika mityba yra labai svarbus prevencijos veiksnys, o sergantiems – būdas kontroliuoti ligą.

Ar žinojote, jog žymus amerikiečių aktorius, Oskaro laureatas Tom Hanks serga II tipo diabetu?

  1. „Senelis išminčius“.

Pakelkite akis! Štai vienas žymiausių gatvės meno kūrinių Kaune – kosminę žvaigždynų pypkę rūkantis senolis. Ant apleisto batų fabriko „Lituanica“ fasado prisėdęs išminčius yra pirmas toks didelis gatvės meno piešinys Lietuvoje. Užima net 440 m2 plotą! Jo autoriai Tadas Šimkus ir Žygimantas Amelynas, žinomi kaip „Gyva grafika“, nesitikėjo, kad spalvingasis Kauno išminčius greitai taps vienu iš miesto simbolių.

  1. Paneikime mitus apie diabetą. Ar sergantys gali profesionaliai sportuoti?

Norime paneigti mitą, jog sergantys diabetu negali profesionaliai sportuoti. Diabetas gali apsunkinti profesionalių rezultatų siekimą sportuojant, tačiau jokiu būdu neatima galimybės jų siekti.

Pasaulyje yra nemažai pirmo tipo diabetu sergančių įvairių sporto šakų čempionų. Dar daugiau, yra suburta profesionalių dviratininkų, sergančių diabetu, komanda – „Team Novo Nordisk“, kuri varžosi svarbiausiose profesionalaus dviračių sporto varžybose.

Dar vienas įkvėpimo pavyzdys – plaukikas amerikietis Gary Hall Jr., kuris būdamas 24 metų susirgo I tipo diabetu. Po to jis atstovavo JAV trijose Olimpinėse žaidynėse ir laimėjo 10 olimpinių medalių, 5 iš jų – aukso!

  1. „Kiemo galerija“.

Užsukti į svetimą kiemą ir pasijusti kaip namuose. Tą paprasta patirti šiame 21 numeriu pažymėtame kieme. Menininkas Vytenis Jakas su bendraminčiais ant sienų tapo realių kaimynų, čia tarpukariu gyvenusių žydų atvaizdus. Jus gali pasitikti Charlie Chaplinas, didžiulis gandras, nėriniai ant pastato fasado, galite patekti į viešą gimtadienį – čia nutinka viskas, kas atskleidžia meno ir kaimynystės grožį.

  1. II tipo diabetas – gyvenimo būdo liga

II tipo diabetu serga net 90 proc. visų diabetu sergančių pacientų. Tai liga, kurios atsiradimui, eigai ir prognozei didelę įtaką daro mūsų gyvenimo būdas – fizinis aktyvumas bei  maitinimosi įpročiai.

Todėl, sergant II tipo cukriniu diabetu:

  • Nueikite per dieną bent 4400 žingsnių.
  • Venkite cukraus ir maisto produktų su cukrumi.
  • Atsisakykite žalingų įpročių.
  • Reguliariai konsultuokitės su savo endokrinologu.

 

  1. Pelėdų kalnas. Vėliavos vieta.

Sustojote ant vienos romantiškiausių miesto kalvų. Ant tvoros aplink Kauno meno mokyklą tupi ir jus stebi pelėdos. Jas sukūrė mokyklos studentas Vincas Grybas. Prieš šimtmetį atgavus Nepriklausomybę, Pelėdų kalne buvo keliama tautinė vėliava. Dabar čia stovi 25 metrų aukščio vėliavos stiebas. Trispalvė ant jo plazda 100 metrų virš jūros lygio!

  1. „Rožinis dramblys“.

„Deima + Arūnas“ = „Rožinis dramblys“. Atsiminkite tai, nes ant 18-18a pastatų sienos matote tikriausią rožinį dramblį! Piešinį menininkas Vytenis Jakas sukūrė gatvės meno festivalio „Nykoka“ metu. Žiūrėdamas į dviejų jaunuolių meilės prisipažinimą ant sienos, jis panoro sužaisti „rožiniais jausmais“. Kauno sienos gyvos ir jomis vaikšto Vytenio kurtas Deimarūnas!

 

 

Parašykite komentarą